Справа № 500/7038/18
Провадження № 2/500/3339/18
30 листопада 2018 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючий - суддя Швець В.М.,
за участю секретаря судового засідання Кузьменко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ізмаїл цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди завданої навколишньому природному середовищу, -
Державна екологічна інспекція в Одеській області (далі - Інспекція) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення шкоди завданої навколишньому природному середовищу в розмірі 1837грн. 93коп. Позовні вимоги обґрунтував позивач тим, що ОСОБА_1 11 грудня 2017 року здійснила самовільну рубку двох дерев породи «Акація» без дозвільних документів на території Каланчацької сільської ради Ізмаїльського району Одеської області за межами населеного пункту. Постановою Інспекції по справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення № 001224 від 12 грудня 2017 року відповідач визнана винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.65-1 КУпАП. Внаслідок вчиненого відповідачем правопорушення державі нанесено шкоду у розмірі 1837грн. 93коп., яку Інспекція просить стягнути з відповідача на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Каланчацької сільської ради, Ізмаїльського району, а також просить стягнути з відповідача судові витрати на оплату судового збору в сумі 1762грн. на користь Інспекції.
Ухвалою суду від 30 жовтня 2018 року справу призначено к розгляду у спрощеному позовному провадженні відповідно до ст.274 ЦПК України.
Про проведення розгляду справи у спрощеному позовному провадженні позивач та відповідач повідомлені належним чином. Заперечення проти такого розгляду справи та відзив на позов від відповідача судом у встановлений строк не отримано.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
У відповідності зі ст.13 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог на підставі представлених доказів.
Вивчивши матеріали справи,суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 40 Закону України «Про рослинний світ» порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Аналогічні норми містяться в ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відносно порушень законодавства України про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до статей 6, 25, 36, Закону України «Про рослинний світ» Державна екологічна інспекція України здійснює державне управління у сфері охорони та контролю використання та відтворення рослинного світу.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», яка встановлює об'єкти правової охорони навколишнього природного середовища, зазначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовуванні в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до постанови Інспекції № 001224 від 12 грудня 2017 року відповідач ОСОБА_1 визнана винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.65-1 КУпАП, яке полягало в тому, що ОСОБА_1 11 грудня 2017 року здійснила самовільну рубку двох дерев породи «Акація» без дозвільних документів на території Каланчацької сільської ради Ізмаїльського району Одеської області за межами населеного пункту. Постанова відповідачем не оскаржена, провину свою вона визнавала.
Пунктом 6 підпункту 12 Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11 серпня 2017 року № 312 (надалі - Положення) встановлено, що Інспекція має право розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 затверджено «Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту» (надалі - Такси).
Розмір шкоди, нанесений ОСОБА_1 державі, розрахований державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відповідно до Такс і становить 1837грн. 93коп.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтею 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що природні ресурси України є власністю Українського народу.
Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України, цим та іншими законами України.
Частиною 1 ст.167 ЦК України встановлено, що Держава діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.
Статтею 170 ЦК України передбачено, що Держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Відповідно до пункту 1 частини 2 Положення, Інспекція входить до органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Отже, Інспекція є уповноваженим Державою органом, який виступає від імені Держави з метою захисту інтересів Держави у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.1 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Пунктом 3 ч.2 ст.11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Відповідно до ч.2 ст.509 ЦК України, зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.509 ЦК України встановлено, що зобов'язанням, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі, особою, яка її завдала.
Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до статті 107 Лісового Кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Таким чином, ОСОБА_1, як особа, яка неправомірними діями нанесла шкоду державній власності, зобов'язана сплатити суму шкоди нанесеної Державі.
Відповідно до частини 2 статті 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», роз'яснення Міністерства юстиції України від 30 травня 2003 року №21-14-1297 та листа Верховної Ради України від 17 червня 2003 року №06/10-576, грошові стягнення за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються в повному обсязі до місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди.
Відповідно до переліку рахунків для зарахування коштів до бюджету по коду бюджетної класифікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», вказана сума шкоди має бути внесена на рахунок фонду охорони навколишнього природного середовища Каланчацької сільської ради, Ізмаїльського району.
Згідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач не надала суду жодного доказу належного, допустимого та достовірного у відповідності до ст.ст.77-79 ЦПК України щодо заперечень проти позову, наданий позивачем розрахунок шкоди відповідач не спростувала.
Таким суд доходить до висновку, що вимоги позивача обґрунтовані на нормах закону і повинні бути задоволені.
Вирішуючи питання про судові витрати, суд керується правилами ст.141 ЦПК України.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.13 Конституції України, ст.ст.6,25,36,40 Закону України «Про рослинний світ», ст.ст.68,69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.11,167,170, 509,1166 ЦК України, ст.ст.11-13,76-82,141,259,263-265,268,279 ЦПК України, суд -
Позов Державної екологічної інспекції в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди завданої навколишньому природному середовищу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання зареєстровано: ІНФОРМАЦІЯ_2, проживає: ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Держави Україна на розрахунковий рахунок 33110331015218 фонду охорони навколишнього природного середовища Каланчацької сільської ради, Ізмаїльського району, МФО 899998, код ЄДРПОУ 37977316, банк ГУДКСУ в Одеській області, одержувач - УК в Ізмаїльському районі Одеської області, код бюджетної класифікації 24062100, балансовий рахунок 3311, символ звітності 331, суму шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків, нанесених Державі Україна, у розмірі 1837 (одна тисяча вісімсот тридцять сім)грн. 37коп.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання зареєстровано: ІНФОРМАЦІЯ_2, проживає: ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Державної екологічної інспекції в Одеській області (р/р 35214089081168 в ДКСУ м. Київ код ЄДРПОУ 38017120 МФО 820172) судові витрати в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві)грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено 30 листопада 2018 року.
Суддя: ОСОБА_2