Ухвала від 29.11.2018 по справі 357/11219/18

Справа № 357/11219/18

1-кс/357/5326/18

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2018 року Слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №12017110220000014, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.01.2017 року за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.358 КК України, про надання тимчасового доступу до речей та документів,-

ВСТАНОВИВ:

29.11.2018 року до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшло вищезазначене клопотання слідчого СВ Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 , погоджено прокурором Білоцерківської місцевої прокуратури ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №12017110220000014, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.01.2017 року за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.358 КК України, про надання тимчасового доступу до речей та документів, мотивоване наступним.

В ході досудового розслідування встановлено, що до Миронівського ВП ГУ НП в Київській області надійшла заява від ОСОБА_5 про те, що невстановлена особа, на підставі фіктивних документів, оформила право власності на земельну ділянку, яка згідно договору оренди від 17.11.2014 року передана в оренду на 21 рік ОСОБА_6 .

За даними фактом 06 січня 2017 року було розпочато досудове розслідування, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 358 КК України (підроблення документів).

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 належить право оренди земельної ділянки площею 111,9633 га (кадастровий номер 3222980900:06:002:0003) для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, строком на 21 рік, розташовану на території Вікторівської сільської ради (за межами населеного пункту) Миронівського району, Київської області.

Право оренди земельної ділянки виникло у ОСОБА_6 у порядку, передбаченому ст. 123, 124, 125 ЗК України.

21.10.2014 року ІНФОРМАЦІЯ_1 було видано Наказ №10-8613/15-14-сг «Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки», яким затверджено «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства на території Вікторівської сільської ради (за межами населеного пункту) Миронівського району, Київської області» та передачу в оренду ОСОБА_6 земельної ділянки площею 111,9633 га (кадастровий номер 3222980900:06:002:0003) для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, строком на 21 рік, розташовану на території Вікторівської сільської ради (за межами населеного пункту) Миронівського району, Київської області.

17 листопада 2014 року ІНФОРМАЦІЯ_1 укладено Договір оренди землі з ОСОБА_6 , згідно якого ОСОБА_6 передано в оренду строком на 21 рік земельну ділянку кадастровий номер 3222980900:06:002:0003, площею 111,9633 га, для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Вікторівської сільської ради (за межами населеного пункту) Миронівського району, Київської області.

26 травня 2015 року право оренди земельної ділянки площею 111,9633 га кадастровий номер 3222980900:06:002:0003, що виникло на підставі договору оренди землі від 17.11.2914 року за ОСОБА_6 було зареєстровано відповідно до приписів ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», про що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права було внесено запис № 9850307 державним реєстратором ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно ст. 125 ЗКУ право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав.

Таким чином ОСОБА_6 було набуто право оренди на земельну ділянку площею 111,9633 га кадастровий номер 3222980900:06:002:0003 відповідно до положень діючого законодавства України.

Приблизно в грудні 2016 року ОСОБА_6 дізнався, що державну реєстрацію на земельну ділянку площею 111,9633 га кадастровий номер 3222980900:06:002:0003, право оренди на яку належить йому на підставі договору оренди від 17.11.2014 року, протиправно було скасовано, а земельну ділянку поділено на 10 нових земельних ділянок, частину з яких передано у приватну власність іншим особам, а саме було поділено на земельні ділянки з наступними кадастровими номерами:3222980900:06:002:0007;3222980900:06:002:0008.

Згідно положень п. 5 ст. 116 Земельного кодексу України Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Згідно положень статті 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є:

а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою;

б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом;

в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій;

г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам;

ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

д) систематична несплата земельного податку або орендної плати;

е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;

є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

Згідно положень ст. 143 Земельного кодексу України примусове припинення права на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку, у випадках, визначених ст. 143 Земельного кодексу України. У випадках, визначених статтею 144 Земельного кодексу України право оренди може бути припинено за рішенням органу виконавчої влади у випадку використання земельної ділянки з порушенням земельного законодавства.

ОСОБА_6 добровільно не відмовлявся від права оренди земельною ділянкою.

Будь-яких судових рішень, повідомлень чи рішень органів державної виконавчої влади про примусове припинення права оренди земельною ділянкою з підстав, зазначених ст. 141 Земельного кодексу України ОСОБА_6 також не отримував.

Враховуючи викладене вище вбачається, що ОСОБА_6 протиправно та внаслідок грубого порушення положень ст. 116, 141-144 Земельного кодексу України був позбавлений права оренди земельної ділянки площею 111,9633 га (кадастровий номер 3222980900:06:002:0003) розташовану на території Вікторівської сільської ради (за межами населеного пункту) Миронівського району, Київської області.

Згідно положень п. 10 ст. 24 ЗУ «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі поділу чи об"єднання земельних ділянок.

Згідно положень 136 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 Відомості до Державного земельного кадастру про земельну ділянку в разі її поділу чи об"єднання з іншою земельною ділянкою вносяться на підставі заяви замовника документації із землеустрою про державну реєстрацію земельної ділянки, яка утворилася в результаті такого поділу чи об"єднання.

Згідно положень п. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідній органи виконавчої влади за результатом розгляду клопотання особи надає дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно п. 12. Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Указом Президента України від 08 квітня 2011 року №445/2011 «Про державне агентство земельних ресурсів» визначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до покладених на нього завдань передає згідно закону безпосередньо або через визначені в установленому порядку територіальні органи земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності в користування для всіх потреб та у приватну власність.

На виконання Указу Президента України від 08 квітня 2011 року №445/2011 «Про державне агентство земельних ресурсів» наказом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10 травня 2012 року №258, затверджено Положення про територіальні органи Держзеагенства, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 30 травня 2012 року за №851/21163, відповідно до якого встановлено, що територіальні органи ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності в користування для всіх потреб та у приватну власність.

Враховуючи викладе вище, скасування державної реєстрації розділ земельної ділянки та площею 111,9633 га (кадастровий номер 3222980900:06:002:0003) розташовану на території Вікторівської сільської ради (за межами населеного пункту) Миронівського району, Київської області, право оренди на яку належить ОСОБА_6 згідно договору оренди землі від 17.11.2014 року, може бути здійснено лише за рішенням суду згідно ст. 143 Земельного кодексу України з обов'язковим залученням ОСОБА_6 до участі у цивільному провадженні, або за рішенням (наказом) ІНФОРМАЦІЯ_1 про припинення права користування земельною ділянкою у випадку порушення користувачем земельного законодавства з обов'язковим дотриманням процедури, передбаченої ст. 144 Земельного кодексу України.

Також відповідно до наявної інформації вказані зміни та незаконний розподіл земельних ділянок був здійснений державним кадастровим реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_8 , тобто для правильної кваліфікації дій реєстратора необхідно ознайомитися із особовою справою державного кадастрового реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_8 , посадову інструкції чи іншого відповідного документа, чим керується у своїй діяльності державний кадастровий реєстратор ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_8 .

Вказані документи знаходяться у зшитих та пронумерованих проектах із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність (земельних ділянок з кадастровими номерами 3222980900:06:002:0007, 3222980900:06:002:0008, які в свою чергу знаходяться у ІНФОРМАЦІЯ_9 за адресою: АДРЕСА_1 , та є матеріальними об'єктами, які будуть використані як доказ факту та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, тобто речовими доказами.

26.03.2018 року органом досудового розслідування направлено запит до ІНФОРМАЦІЯ_9 з метою отримання оригіналів проектів землеустрою земельних ділянок з кадастровими номерами 3222980900:06:002:0007, 3222980900:06:002:0008.

10.04.2018 року отримано відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_9 про те, що надання оригіналів документів можливо тільки в порядку тимчасового доступу до речей та документів в порядку КПК України.

Виходячи з того, що для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння у даному кримінальному провадженні, є потреба у дослідженні проектів землеустрою земельних ділянок з кадастровими номерами 3222980900:06:002:0007, 3222980900:06:002:0008, які зберігаються у ІНФОРМАЦІЯ_9 за адресою: АДРЕСА_1 .

Слідчий ОСОБА_3 , повідомлений належним чином про день, час та місце розгляду клопотання, до суду не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання у його відсутності, заявлені вимоги підтримує, що не є перешкодою для розгляду клопотання відповідно до ч.4 ст.163 КПК України.

Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, з наступних підстав.

У відповідності до ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно ч.2 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити лікарську таємницю.

Згідно ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у звязку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно ч.6 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Потреба в отриманні доступу до зазначеної у клопотанні інформації, виникла у звязку з необхідністю зясування нових та перевірку встановлених обставин, які мають значення для кримінального провадження.

Вищезгадана інформація, яка знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_9 за адресою: АДРЕСА_1 , має важливе доказове значення у кримінальному провадженні та зважаючи що іншим шляхом, окрім як на підставі ухвали слідчого судді отримати доступ до неї неможливо, в даному випадку є обґрунтована необхідність в застосуванні тимчасового доступу до згаданої інформації на підставі ухвали слідчого судді.

Відповідно до ст.132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Клопотання на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:

- існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;

- потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;

- може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Відповідно до ч.1 ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

На даний час неможливо іншими способами довести обставини кримінального провадження, на які вказав слідчий та які передбачається довести за допомогою інформації, до якої просить слідчий надати тимчасовий доступ та можливості вилучення цих документів, а тому, враховуючи вищевикладене керуючись ст. ст.94, 131, 132, 159-160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого СВ Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 - задовольнити.

Надати тимчасовий доступ слідчому СВ Білоцерківського ВП ГУНП в Київській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 до оригіналів проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність земельних ділянок з кадастровими номерами 3222980900:06:002:0007, 3222980900:06:002:0008, які знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_9 за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення з метою проведення судово - почеркознавчої експертизи; до копії документів, а саме особової справи державного кадастрового реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_8 , посадову інструкції чи іншого відповідного документа, чим керується у своїй діяльності державний кадастровий реєстратор ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_8 , які знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_9 за адресою: АДРЕСА_1 .

Строк дії ухвали до 29.12.2018 року.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддяОСОБА_1