Рішення від 30.11.2018 по справі 0940/2005/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" листопада 2018 р. справа № 0940/2005/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

30.10.2018 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання бездіяльності відповідача протиправною щодо відмови в перерахунку пенсії з врахуванням надбавок та премії та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням надбавок за особливо важливі завдання розмірі в 63%, оперативно-розшукову діяльність в розмірі 38% та премії в розмірі 92%, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, всупереч вимогам законодавства України безпідставно відмовив позивачу у перерахуванні позивачу пенсії.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 15.11.2018, відповідно до якого Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області заперечило щодо заявлених позовних вимог (а.с. 24-29). Згідно відзиву за №17277/06 від 13.11.2018 представник відповідача зазначив, що позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.05.2018. Також відмічено, що довідку №549/108/05/8-17 від 16.05.2017, виданою Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області, позивач не оспорював, при цьому ОСОБА_1 просить зробити перерахунок саме на підставі вказаної довідки. Представник відповідача посилається на те, що позивач посилається у позові на нечинні норми, а саме на постанову КМУ «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 за №1274, якою передбачені в розрахунок до пенсії надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність. Крім того, відповідач вважає, що позивач пропустив строк звернення до суду, встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

У відзиві також відповідач просив здійснювати розгляд справи за правилами загального провадження.

З цього при воду суд зазначає, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні (частина 3 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України).

Суд звертає увагу відповідача, що необхідність розгляду цієї справи за правилами загального позовного провадження повинна бути належним чином обґрунтована із зазначенням конкретних підстав, які ускладнюють чи унеможливлюють повний та всебічний розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, однак, заява Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не містить жодного обґрунтування, з посиланням на конкретні докази, щодо необхідності чи наявності істотних підстав для розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження, а тому подану заяву слід залишити без задоволення.

Окрім цього суд зазначає, що відповідно до пункту 20 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин - є адміністративною справою незначної складності (малозначною справою).

У відповідності до пункту 3 частини 6 статі 12 Кодексу адміністративного судочинства України, для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Пунктом 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Отже, дана справа відноситься до окремих категорій справ незначної складності, щодо яких статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено особливості розгляду таких справ, серед яких, зокрема розгляд судом малозначних справ за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

Також на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від відповідача надійшло клопотання про залучення Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, мотивуючи заяву тим, що перерахунок пенсії позивачу відповідачем здійснено на підставі довідки №549/108/05/8-17 від 16.05.2017, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області (а.с. 38-40).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про залучення Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій - відмовлено.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази і відзив, встановив наступне.

ОСОБА_1 як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, призначена та виплачується пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

24.10.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії, надавши одночасно протокол від 22.01.2018 (а.с. 17).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 29.10.2018 за №1449/А-15 відмовило позивачу в перерахуванні пенсії, оскільки перерахунок пенсії позивачу здійснено правомірно відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 на підставі довідки №549/108/05/8-17 від 16.05.2017, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області, в якій не зазначено надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 63%, оперативно-розшукову діяльність в розмірі 38% та премію в розмірі 92% (а.с. 18).

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною та необгрунтованою, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з положеннями статті 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одним з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування є пенсійне страхування. При цьому відносини, що виникають за цим видом соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей від 23.12.2015 за № 900-VIII.

Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою від 18.11.2015 за №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набрала чинності 02.12.2015.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за № 393», яка набрала чинності 20.02.2008 (далі - Порядок №45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Суд звертає увагу, що зазначені зміни у законодавстві щодо відсутності строкових обмежень для проведення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього набули чинності з 01.01.2016, а отже саме із цієї дати у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Судом встановлено, що Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області видано позивачу довідку №549/108/05/8-17 від 16.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно якої розмір грошового забезпечення за посадою заступник начальника управління-начальник СУ УМВС України в Івано-Франківській області прирівняною до посади заступник начальника ГУНП становить: посадовий оклад - 4 600 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2 200 грн.; надбавка за стаж служби (40%) - 2 720 грн.; премія (3,45%) - 360,18 гривень.

Суд наголошує, що довідка про розмір грошового забезпечення №549/108/05/8-17 від 16.05.2017 видана з дотриманням вимог, передбачених Порядком №45, позивачем не оскаржується, а тому немає підстав вважати її не чинною.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.05.2018, яке набрало законної сили 18.07.2018, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій задоволено частково, зокрема визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №549/108/05/8-17 від 16.05.2017, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області №549/108/05/8-17 від 16.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. В решті позовних вимог відмовлено.

На підставі вказаного рішення, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу.

Суд встановив, що згідно протоколів від 18.09.2018 та 26.10.2018, пенсія ОСОБА_1 перерахована з врахуванням грошового забезпечення для обчислення пенсії, вказаного у довідці №549/108/05/8-17 від 16.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а саме з врахуванням посадового окладу - 4 600 грн.; окладу за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2 200 грн.; надбавки за стаж служби (40%) - 2 720 грн. та премії.

Пунктом 5 Порядку №45 встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також даною постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3) та постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11 (пункт 5), що є підставою для перерахунку пенсії позивачу як особі, якій пенсія призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суд зазначає, що з урахуванням встановлених постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 розмірів грошового забезпечення для поліцейських, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії становить - 4 600 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2 200 грн.; надбавка за стаж служби (40%) - 2 720 грн.

Вказані види грошового забезпечення у зазначених сумах включені до виданої позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №549/108/05/8-17 від 16.05.2017.

Окрім того, суд зазначає, що згідно з абзацом 7 пункту 5 Порядку №45 від 13.02.2008 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність як види грошового забезпечення були передбачені постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Як уже встановлено судом, в силу приписів частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсії позивачу здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність не входять до складу грошового забезпечення поліцейських, а відтак підстави для їх включення до складу грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії відсутні.

Суд підкреслює, що 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за №103 (далі - Постанова №103). Кабінет Міністрів України постановив перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

1) з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

2) з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми (частина 3 Постанови №103);

Суд вважає, що факт прийняття 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України Постанови №103 слід розцінювати як належну реакцію Уряду на системну проблему (нездійснення територіальними органами ПФУ перерахунку пенсії десяткам тисяч пенсіонерів органів внутрішніх справ через відсутність у 2016-2017 роках бюджетного фінансування таких виплат), щодо якої висловився Верховний Суд.

Повноваження Кабінету Міністрів України встановлювати умови, розміри та порядок перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» прямо передбачені ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII. Уряд визначив такий порядок та умови, прийнявши Постанову №103. Цією постановою Уряд вніс відповідні зміни до Порядку №45.

Суд встановив, що ОСОБА_1 на виконання Постанови №103 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що видана Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, згідно якої посадовий оклад позивача становить 4 600 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2 200 грн.; надбавка за стаж служби (40%) - 2 720 грн.; премія (3,45%) - 360,18 гривень.

Внаслідок перерахунку основний розмір пенсії позивача становить 60% грошового забезпечення - 6 472,59 грн., в тому числі збільшення основного розміру пенсії на 25 % - 1 618,15 грн. Окрім цього, ОСОБА_1 отримує підвищення пенсії як інвалід війни 3 групи - 435,60 грн., інвалід 1 категорії ЧАЕС (під час служби) (інвалід 3 групи «А») - 284,70 грн. та інвалід війни 3 групи при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн. Таким чином, розмір пенсії позивача, починаючи з 01.01.2016 становить 8 861,04 грн. (а.с. 16).

Суд зазначає, що на момент розгляду даної адміністративної справи, питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» врегульовано Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України за №45 від 13.02.2008 із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 за №103, яка набрала чинності 24.02.2018.

Постанова Кабінету Міністрів України за №45 із змінами від 21.02.2018 регулює правовідносини нарахування та виплати сум пенсій з 2016 року і підлягає застосуванню до спірних відносин з моменту набрання чинності змін до неї, в тому числі.

При цьому, суд також вважає за необхідне зазначити про безпідставність посилань відповідача щодо пропущення позивачем строку звернення до суду встановленого статтею 122 КАС України, оскільки право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмежене будь-яким строком у силу вимог частини 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду в зразковій справі №820/6514/17 (провадження №Пз/9901/8/18).

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що відповідач діяв правомірно, у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, а тому суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Галицька 149/68, м. Івано-Франківськ, 76008, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Кафарський В.В.