м. Вінниця
22 листопада 2018 р. Справа № 0240/2897/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н. Л.,
секретаря судового засідання: Гродської В.О.,
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці за правилами загального позовного провадження
клопотання представника приватного малого підприємства "А.С.В." у адміністративній справі за позовом:
приватного малого підприємства "А.С.В."
до Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області
про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом приватного малого підприємства "А.С.В." до Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,.
В судовому засіданні представником приватного малого підприємства "А.С.В." заявлено клопотання про призначення судово-економічної експертизи.
Представник позивача просив суд проведення експертизи доручити судовому експерту - економісту ОСОБА_5, яка має кваліфікацію судового експерта зі спеціальностей: 11.1. "Дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності", 11.2. "Дослідження документів про економічну діяльність підприємств і організацій", 11.3. "Дослідження документів фінансово-кредитних операцій". Здійснює незалежну професійну діяльність на підставі Свідоцтва № 1571 про присвоєння їй кваліфікації судового експерта з правом проведення економічних експертиз (рішення Центральної експертно-кваліфікаційної комісії Міністерства юстиції України від 23 березня 2012 року).
Представники відповідача проти призначення експертизи не заперечували.
Відповідно до ч.1 ст.102 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Згідно з ч.4 ст.102 Кодексу адміністративного судочинства України, питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
За приписами ч.1 ст.103 Кодексу адміністративного судочинства України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
У відповідності до вимог п.4 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
На підставі викладеного, враховуючи що для одержання результатів експертизи необхідний певний період часу, а також те, що строк розгляду справи обмежений, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 102, 103, 205, п.4 ч. 2 ст. 236 КАС України суд, -
Клопотання представника приватного малого підприємства "А.С.В." про призначення судово-економічної експертизи задовольнити.
Призначити у адміністративній справі за позовом приватного малого підприємства "А.С.В." до Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення судово-економічну (бухгалтерського та податкового обліку) експертизу.
Проведення експертизи доручити судовому експерту - економісту ОСОБА_5 (21009, м. Вінниця, вул. Академіка Янгеля (Фрунзе), 6.52, кв.5), яка має кваліфікацію судового експерта зі спеціальностей: 11.1. "Дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності", 11.2. "Дослідження документів про економічну діяльність підприємств і організацій", 11.3. "Дослідження документів фінансово-кредитних операцій". Здійснює незалежну професійну діяльність на підставі Свідоцтва № 1571 про присвоєння їй кваліфікації судового експерта з правом проведення економічних експертиз (рішення Центральної експертно-кваліфікаційної комісії Міністерства юстиції України від 23 березня 2012 року).
На розгляд експерта поставити наступні запитання:
- Чи підтверджуються документально висновки Акту перевірки від 09.07.2018 року №3270/1415/13306700 щодо заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету в сумі 631535 грн. у тому числі за вересень 2015 року в сумі 39885 грн., за жовтень2015 року в сумі 16085 грн., за березень 2016 року в сумі 27700 грн., за травень 2016 року в сумі 39242 грн., за червень 2016 року в сумі 55633 грн., за липень 2016 року в сумі 129446 грн., за серпень 2016 року в сумі 22092 грн., за вересень 2016 року в сумі 21221 грн., за жовтень 2016 року в сумі 120253 грн., за листопад 2016 року в сумі 52200 грн., за грудень 2016 року в сумі 107778 грн.;
- чи підтверджується документально висновки Акту перевірки від 09.07.2018 року №3270/1415/13306700 щодо завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 декларації 0110) (рядок 19 декларації 0121-0123, 0130) (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) ряд. 21 за грудень 2016 року в сумі 6342 грн.;
- чи була належною методика ведення бухгалтерського обліку за господарськими операціями ПМП "А.С.В." за перевіряємий період.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Оплату за проведення експертизи покласти на приватне мале підприємство "А.С.В." (вул. Театральна, 20, офіс, 416, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 13306700).
В розпорядження експерта надати матеріали адміністративної справи №0240/2897/18а.
Зупинити провадження у справі до одержання результатів призначеної експертизи.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя підпис ОСОБА_6
Копія вірна Суддя:
Секретар: