Рішення від 20.11.2018 по справі 159/5233/18

Справа № 159/5233/18

Провадження № 2/159/1441/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2018 року м. Ковель

Ковельський міськрайонний суд Волинської області під головуванням

судді Лесика В.О.,

за участі секретаря - Жукової Ю.В.,

прокурора - Романюк Н.М.,

відповідача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ковелі цивільну справу за позовом керівника Ковельської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради до ОСОБА_1 про повернення безпідставно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,

ВСТАНОВИВ:

Ковельський місцевий прокурор звернувся до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради до ОСОБА_1 про повернення безпідставно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 9533 грн. 86 коп.

Обґрунтовуючи вимоги позовної заяви посилається на наступні обставини: 09 вересня 2016 року до управління соціального захисту населення звернулась відповідач ОСОБА_1, із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. До заяви нею було додано Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, форма якої затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 204 від 22.03.2007. З метою продовження отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідач 29 вересня 2017 року повторно подала заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги разом із декларацією про доходи та майновий стан осіб,які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Відповідно до внесених в декларацію даних (розділ IІ) «Доходи членів сім'ї» (зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку) відповідачка вказала як доходи за період з 01.03.2016 року по 31.08.2016 року - зарплату, аліменти та державні соціальні допомогу, та за період з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року - зарплату, державні соціальні допомоги з центру зайнятості та управління соціального захисту населення виконкому Ковельської міської ради. Будь-які інші види доходів у деклараціях відповідачки не відображено.

На підставі поданих документів начальником управління соціального захисту населення виконкому Ковельської міської ради прийнято рішення про призначення відповідачеві ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на період з 01.09.2016 по 28.02.2017, з 01.09.2017 по 31.01.2018 на загальну суму 9533,86 грн..

З інформації з Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції ГУДФС у Волинській області на час призначення та виплати відповідачу ОСОБА_1 державної соціальної допомоги, тобто до моменту подання заяв про призначення соціальної допомоги, тобто до моменту подання заяв про призначення соціальної допомоги, у відповідачки,окрім вказаних у деклараціях доходів, наявні ще доходи у виді виплат відповідно до умов цивільно-правового договору, які виплачувало СТОВ «Вереміївка» у ІІІ кварталі 2016 року в сумі 7006,21 грн. та у ІІІ кварталі 2017 року в сумі 8509,32 грн.

Вказані обставини управлінню соціального захисту населення стали вдомі у травні 2018 року при проведенні перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги.

Таким чином, пр поданні в управління соціального захисту наслення виконавчого комітету Ковельської міської ради декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідач не вказала дохід у виді виплат, здійснених СТОВ «Вереміївка» згідно умов цивільно-правового договору, зокрема внесли неправдиві дані до офіційного документа та приховала відомості про фактичні доходи в сім'ї, у звязку з чим управлінням безпідставно нараховано та виплачено їй кошти в сумі 9533,86 грн.

Управлінням соціального захисту населення відповідачці направлялись повідомлення про вирішення питання щодо добровільного повернення незаконно отриманих коштів. Проте, вимоги управління відповідачкою проігноровано.

З посиланням на норми ст. 3,4,7,11 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", п. 12, 25, 26, 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2005 позивач прохає суд ухвалити рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради неправомірно виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 9533, 86 грн. та судовий збір.

Представник позивача, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради в судове засідання не з'явилась, звернулась до суду з письмовою заявою у якій підтримала позов і прохає розглядати справу у відсутності представника позивача.

До початку судового розгляду прокурор заявлені в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради позовні вимоьги підтримала повіністю з підстав наведених в позовній заяві.

До почастку судового розгляду відповідач ОСОБА_1 позов визнала, не заперечила проти його задоволення.Однак вказала, що вона та її сім'я перебуває в тяжкому матеріальному становищі.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази у справі суд приходить до висновку, що позов підставний і підлягає задоволенню.

Задовольняючи позов суд зазначає, що відповідно до ст.56 ЦПК України, ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", рішення Конституційного Суду України №3-рп/99 від 08.04.1999 з метою представництва інтересів держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою) у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.

Відповідно до приписів Закону України «Про прокуратуру» прокурор вчиняє дії, спрямовані на обґрунтування підстав для представництва виключно в суді.

Ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Абзацами 1-3 п. 4 вказаної статті визначено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором лише у суді.

Прокурор зобовязаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного субєкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або субєктом владних повноважень.

Що стосується повноважень представника прокуратури, який брав участь у справі, то це питання регламентовано в наказі Генерального прокурора України від 28 травня 2015 року № 6гн «Про організацію роботи органів прокуратури щодо представництва інтересів громадянина або держави в суді та їх захисту при виконання судових рішень» (п. 2), відповідно до якого захист інтересів держави у випадках порушення або загрози їх порушення, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу вправі здійснювати прокурор.

Цим же наказом (п. 5.1, п. 6.1) визначено, що у разі виявлення бездіяльності уповноваженого органу державного нагляду (контролю) одночасно із заходами представницького характеру вживати відповідні заходи прокурорського реагування. Позови (заяви, подання) надсилати до суду за підписом керівників прокуратур усіх рівнів - Генерального прокурора України, прокурорів обласного рівня, міських, районних, міжрайонних, районних у містах та прирівнених до них прокурорів, їх перших заступників та заступників.

Як вбачається з матеріалів справи, листом начальника Управління соціального захситу населення виконавчого комітету Ковельської міської ради повідомлено прокурора про неможливість звернення до суду управління, у зв'язку з відсутністю коштів та на судові витрати.

Виходячи з наведеного, суд вважає доведеним факт наявності підстав, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» для здійснення прокуророром у суді інтересів Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради у правовідносинах зі стягнення з відповідача коштів, тобто суд підтверджує наявність підстав відповідно до п. 1 ч. 6 вказаної статті під час здійснення представництва інтересів держави звертатись до суду з позовом прокурору.

Частиною 1 ст. 1, ст. 3 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Згідно ч. ч. 5, 6 ст. 4 вищевказаного Закону державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією.

Як передбачено п. 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003, призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї. До заяви додаються: документ, що посвідчує особу заявника, довідка про склад сім'ї, декларація про доходи та майно, осіб, які входять до скалду сім'ї, довідка про наявність та розмір земельної частки (паю).

Обставини, якими обґрунтовано позов доводяться наступними доказами: із Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, поданої відповідачем ОСОБА_1 до управління праці та соцільного захситу населення Ковельскої міської ради 09.09.16 року убачається, що заявник прохала призначити їй державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.

Крім цього, відповідач особисто заповнила, підписала та подала спеціалісту управління соціального захисту населення Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, форма якої затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 204 від 22.03.2007. Відповідно до внесених в декларацію даних (розділ IІ) «Доходи членів сім'ї» (зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку) відповідачка вказала як доходи за період з 01.03.2016 року по 31.08.2016 року - зарплату, аліменти та державні соціальні допомогу, та за період з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року - зарплату, державні соціальні допомоги з центру зайнятості та управління соціального захисту населення виконкому Ковельської міської ради. Будь-які інші види доходів у деклараціях відповідачки не відображено.

Статтею 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" передбачено чіткий перелік випадків, коли державна соціальна допомога не призначається.Одним із них є наявність у малозабезпеченої сім'ї додаткових джерел для існування.

Згідно довідки №41 від 25 квітня 2018 року виданої СТзОВ «Вереміївка» вбачається, що ОСОБА_1 дійсно працювала в СТзОВ «Вереміївка» та отримувала дохід, а саме: за липень 2016 року - 6268,71 грн.; серпень 2017 року -737,50 грн.; липень 2017 року - 8509,32 грн.

Згідно п. 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Пунктом 28 вищевказаного Порядку передбачено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішується питання про їх стягнення у судовому порядку.

Таким чином, безпідставно отримані відповідачем ОСОБА_2 кошти в сумі 9533,86 грн. як державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям.

Управлінням соціального захисту населення відповідачці направлялись повідомлення про вирішення питання щодо добровільного повернення незаконно отриманих коштів. Проте, вимоги управління відповідачкою проігноровано.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", п. 26 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям покриття витрат на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету до місцевих бюджетів.

Контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю (стаття 13 вищевказаного Закону).

Як передбачено п.п. 8, 11 ч.1 ст. 7 Бюджетного кодексу України бюджетна система України ґрунтується на принципах цільового використання бюджетних коштів: бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетним призначенням, на принципах відповідальності учасників бюджетного процесу: кожен учасник бюджетного процесу несе відповідальність за свої дії або бездіяльність на кожній стадії бюджетного процесу.

Таким чином, використання бюджетних коштів не за цільовим призначенням суперечить принципам бюджетної системи України, що порушує інтереси держави та є підставою для представництва прокуратурою її інтересів в суді в особі управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради.

Відповідно положень ч. 1 ст. 142 ЦПК України, у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Враховуючи, визнання відповідачем ОСОБА_1позовних вимог до початку розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 82, 89, 141-142, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, ст.ст. 3, 4, 7,11 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям , -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_3 (ІПННОМЕР_1) на користь управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради (розрахунковий рахунок № 35419066024365, код ЄДРПОУ 03191974 ГУДКСУ у Волинській області, МФО 803014) надмірно виплачену державну соціальну допомогу як малозабезпеченим сім'ям в розмірі 9533,86 грн. ( дев'ять тисяч п'ятсот тридцять три грн. 86 коп.).

Стягнути з ОСОБА_3 (ІПННОМЕР_1) на користь Прокуратури Волинської області (код ЄДРПОУ 02909915) 881грн. витрат судового збору.

Повернути з Державного бюджету України через Управління Державної казначейської служби України у місті Луцьку (43021, м.Луцьк, вул. Стрілецька, 4А, код ЄДРПОУ 38009628) Прокуратурі Волинської області (43025, м.Луцьк, вул. Винниченка, 15, код ЄДРПОУ 02909915) 881 грн. судового збору, сплаченого за платіжним дорученням №1914 від 01.10.2018року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу ХІІІ «Перехідні положення» Цивільного процесуального кодексу України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Ковельський міськрайонний суд Волинської області.

Повний текст рішення складено 23 листопада 2018 року

Головуючий: В.О.Лесик