Іменем України
14 листопада 2018 р. № 1440/2218/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1
до Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, вул. Вокзальна, 36,Первомайськ,Миколаївська область,55213
треті особиКомунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-в,Первомайськ,Миколаївська область,55213
про:зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просила зобов'язати Первомайське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області зарахувати їй до пенсійного стажу для нарахування пенсії період роботи в КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" з 02.06.2004 по 30.11.2004 та період роботи в КП "Первомайський міський водоканал" з 01.12.2004 по 04.01.2012.
Свої вимоги позивач обґрунтувала тим, що в липні 2018 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок страхового стажу, однак відповідачем відмовлено у зарахуванні періоду роботи з 02.06.04 по 30.11.04 в КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" та з 01.12.04 по 04.01.2012 в КП "Первомайський міський водоканал" до страхового стажу, у зв'язку з тим, що роботодавцем не були сплачені страхові внески до Пенсійного фонду за вказаний період. Однак, враховуючи, що сплата таких внесків є обов'язком роботодавців, та саме роботодавець несе відповідальність за неперерахування таких внесків, вважає, що до її стажу відповідач зобов'язаний зарахувати зазначений період роботи.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. В письмовому відзиві зазначив, що управління, відмовляючи позивачці в зарахуванні стажу за відсутності сплати страхових внесків, діяло згідно та в межах чинного законодавства, оскільки виходячи з приписів ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до страхового стажу працівника для обчислення пенсії, може бути зараховано лише той період, за який щомісяца сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Третя особа своїм правом не скористалась, своєї позиції щодо позову не висловила.
В судове засідання 09.10.18 представники сторін не з'явились.
Відповідачем заявлялось клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.Ухвалою суду від 09.10.18 зазначене клопотання відповідача залишено без задоволення.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до визначених строків в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі, оскільки клопотань від сторін про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін, від сторін не надходило.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 19.01.2012 перебуває на обліку у Первомацському об'єднаному управлінні ПФУ Миколаївської області та отримує пенсію по інвалідності, обчислену відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
06.07.2018 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок страхового стажу, з метою переведення на пенсію за віком.
Листом від 07.08.2018 Первомайське об'єднане управління ПФУ Миколаївської області визначило тривалість загального страхового стажу 29 років 9 місяців 21 день та повідомило позивачку про неможливість врахування до страхового стажу період роботи з 02.06.2014 по 30.11.2004 в КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" та з 01.12.2004 по 04.01.2012 в КП "Первомайський міський водоканал", у зв'язку з несплатою страхових внесків даними підприємствами.
Виходячи з наявної в матеріалах справи копії трудової книжки, ОСОБА_1 протягом періоду з 02.03.2044 по 30.11.2004 працювала на посаді оператора КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства", та протягом періоду з 01.12.2004 по 04.01.2012 на різних посадах в КП "Первомайський міський водоканал".
КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" має заборгованість зі сплати страхових внесків, зокрема й за 2004 рік. Стягнення заборгованості перебувало на примусовому виконанні в органах ДВС на підставі вимог.
КП "Первомайський міський водоканал" також має заборгованість зі сплати страхових внесків. В свою чергу, управління ПФУ зверталось до господарського суду Миколаївської області та Миколаївського окружного адміністративного суду з позовами про стягнення заборгованості з КП "Первомайський міський водоканал".
Постановами господарського суду Миколаївської області по справам № 7/529/07, №6/54/08, №6/152/08, №7/269/08, №7/452/08, №5/3/09 стягнуто заборгованість з липня 2006 по листопад 2008.
Постановами Миколаївського окружного адміністративного суду по справам №2а-922/09/1470, №2а-553/09/1470, № 2а-2232/09/1470, №2а-3393/09/1470, № 2а-4488/09/1470, 3 2а-5422/09/1470, № 2а-6742/09/1470, № 2а-15/10/1470, 3 2а-1291/10/1470, № 2а-2026/10/1470, №2а-2737/10/1470, №2а-3411/10/1470, №2а-4390/10/1470, №2а-5524/10/1470, №2а-6850/10/1470, № 2а-8549/10/1470, № 2а-55/11//1470, № 2а-1730/11/1470, №2а-2588/11/1470, №2а-5168/11/1470, № 2а-4836/11/1470, № 2а-7072/11/1470, №2а-6481/11/1470, № 2а-7087/11/1470, №2а-7797/11/1470, № 2а-9864/11/1470, № 2а-440/12/1470, №2а-1398/12/1470 стягнуто заборгованість за серпень 2008 по грудент 2011 року. Виконавчі листи перебувають на примусовому виконанні органах ДВСГТУЮ Миколаївської області.
Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058 передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 1 Закону №1058, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 1 та частини 3 статті 24 Закону №1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону №1058, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у частині 1 статті 20 Закону №1058, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, за ч.10 ст. 20 Закону №1058 якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень ст.106 Закону № 1058, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Сам факт ненадходження відрахувань до Пенсійного фонду України із заробітної плати позивачки, за відсутності її вини, не є підставою для відмови у зарахуванні їй стажу роботи за такий період.
Позивачка не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи з 02.06.04 по 30.11.204 та з 01.12.04 по 04.01.12 до страхового стажу за порушення, вчинене КП "Первомайський міський водоканал" та КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного підприємства", оскільки згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 27.03.2018 по справі №208/6680/16-а.
На підставі вище викладеного суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог.
Позов задовольнити в повному обсязі.
Судові витрати по справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 НОМЕР_1) до Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (вул. Вокзальна, 36,Первомайськ,Миколаївська область,55213 37822160) задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Первомацське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області зарахувати до страхового стажу для нарахування пенсії ОСОБА_1 період роботи з 02.06.2004 року по 30.11.2004 року в КП "Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства", та період роботи з 01.12.2004 по 04.01.2012 в КП "Первомайський міський водоканал" .
3. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Повний текст рішення складено 23.11.18