Рішення від 31.10.2018 по справі 810/3205/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2018 року № 810/3205/18

Київський окружний адміністративний суд у складжі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Мілієнко О.М., за участю: представника відповідача - Іваніцької І.В.,т розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про:

- визнати протиправним та скасувати відмову Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 згідно з довідкою Комбінату побутового обслуговування населення про заробітну плату за роботу в зоні відчуження Чорнобильської атомної електростанції №100 від 30.06.2003;

- зобов'язати Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та подальше нарахування і виплату пенсії ОСОБА_2, виходячи з розміру заробітної плати за період виконання ним робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції в сумі 266 (двісті шістдесят шість) руб. 19 коп., на підставі довідки Комбінату побутового обслуговування населення про заробітну плату за роботу в зоні відчуження Чорнобильської атомної електростанції №100 від 30.06.2003, починаючи з 22.12.2017, з урахуванням вже виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Пенсійним органом незаконно знижено розмір його пенсії та безпідставно при розрахунку розміру пенсії не взято до уваги довідку Комбінату побутового обслуговування населення №100 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС від 30.06.2003 №100.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 відкрито провадження в адміністративній справі.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, за змістом якого Пенсійний орган заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що зазначений у довідці від 30.06.2003 №100 розмір заробітної плати позивача не підтверджений будь-якими первинними документами, а тому така довідка не може братись до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача. Також відповідач звернувся до суду з клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Представник позивача у відповіді на відзив зазначив, що твердження Пенсійного органу є безпідставними, просив суд позов задовольнити та слухати справу без його участі.

27.07.2018 Ухвалою Київського окружного адміністративного суду призначено судове засідання з викликом сторін.

В судове засідання з'явився представник відповідача, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, позивач не з'явився.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до посвідчення Серії НОМЕР_1 від 29.04.2004 року, позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія). В червні 1986 року позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

На підставі довідки Комбінату побутового обслуговування населення про заробітну плату за роботу в зоні відчуження Чорнобильської атомної електростанції №100 від 30.06.2003, відповідно до якої за період роботи в зоні відчуження позивачем отримано заробітну плату у розмірі 266,19 руб.

Позивач, виявивши що розмір його пенсії зменшився, позивач звернувся до Пенсійного органу за відповідними роз'ясненнями.

Листом від 23.05.2018 №74/Щ-01 відповідач повідомив ОСОБА_2, що у проведенні перерахунку пенсії за його заявою відмовлено. В обґрунтування відмови відповідач посилається на те, що рішення Сквирського районного суду Київської області від 05.11.2003 року по справі №2-966/2003 не містить зобов'язань щодо перерахунку пенсії, а отже, відсутні підстави для обчислення пенсії за довідкою Комбінату побутового обслуговування №100 від 30.06.2003.

Вважаючи незаконними зазначені дії відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та подальше нарахування і виплату пенсії, виходячи з розміру заробітної плати за період виконання ним робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції в сумі 266 (двісті шістдесят шість) руб. 19 коп., на підставі довідки Комбінату побутового обслуговування населення про заробітну плату за роботу в зоні відчуження Чорнобильської атомної електростанції №100 від 30.06.2003, починаючи з 22.12.2017, з урахуванням вже виплачених сум, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Обчислення пенсій відповідно до статті 15 цього ж Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які видаються установами і організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, відомостей та інших документів про нараховану і сплачену заробітну плату), а також фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року №112, був затверджений "Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної цією особою за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках.

Згідно з п. 4 п. 3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Судом встановлено, що на підставі рішення Сквирського районного суду Київської області від 05.11.2003 по справі №2-966/2003 позивачу Сквирським міжгосподарським комбікормовим заводом видано довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС №100 від 30.06.2003.

Дана довідка не була визнана судом незаконною або такою, що видана безпідставно чи з порушенням правил її видачі. При цьому, суд звертає увагу, що відповідач може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст, який в даному випадку він необґрунтовано поставив під сумнів.

Відповідно до статті 1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30 червня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов'язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.

За змістом статей 1, 2 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних і компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Правилами статті 49 Кодексу законів про працю України передбачено, що власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Тобто, за загальним правилом видача довідок про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС здійснюється підприємствами, установами та організаціями або їх правонаступниками.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що довідка про заробітну плату під час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видана підприємствами, є підставою для перерахунку пенсії.

Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Тотожні повноваження територіальних органів Пенсійного фонду України визначені й у статті 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Доказів того, що на виконання даних повноважень відповідачем направлялись запити про надання підтверджуючих документів або вчинялись інші дії і за наслідками таких дій відповідачем були отримані докази, що свідчать про невідповідність сум, зазначених у довідці про заробітну плату фактичним обставинам, відповідач під час розгляду справи не надав.

Таким чином, відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача по з урахуванням довідки Комбінату побутового обслуговування населення про заробітну плату за роботу в зоні відчуження Чорнобильської атомної електростанції №100 від 30.06.2003 є необґрунтованою та протиправною.

Щодо дати, з якої позивачу слід провести перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

До суду з позовом, що розглядається у даній справі, позивач звернувся 22.06.2018.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оскільки пенсія є періодичною виплатою, яка виплачується щомісяця, то про порушення свого права позивач мав дізнатись, не отримуючи пенсію у відповідному розмірі, однак у визначений процесуальним законом строк до суду не звернувся та фактично до 11.05.2018 року жодних дій, пов'язаних із з'ясуванням обставин зменшення розміру пенсії не вживав.

При цьому, заява позивача від 11.05.2018 не є заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з виникненням права на підвищення пенсії у розумінні частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсії на підставі зазначеної норми та відповідної довідки, як зазначалося, позивачу вже було здійснено раніше, проте в подальшому такий розрахунок було припинено.

Тому, зазначену заяву слід розцінювати як звернення позивача з вимогою поновити його права, які були порушені у зв'язку із припиненням розрахунку пенсії на підставі зазначеної довідки. А тому, положення частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в даному випадку не підлягають застосування, що свідчить про необхідність задоволення позову саме у межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати відмову Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 згідно з довідкою Комбінату побутового обслуговування населення про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС №100 від 30.06.2003.

3. Зобов'язати Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та подальше нарахування і виплату пенсії ОСОБА_2, виходячи з розміру заробітної плати за період виконання ним робіт з ліквідації насліждків аварії на Чорнобильській АЕС в сумі 266 (двісті шістдесят шість) руб. 19 коп., на підставі довідки Комбінату побутового обслуговування населення про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС №100 від 30.06.2003, починаючи з 22.12.2017, з урахуванням вже виплачених сум.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 05 листопада 2018 р.