Справа № 211/4123/18
Провадження № 2-а/211/150/18
27 листопада 2018 року Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Ткаченко С. В.
при секретарі Польчик Л.В.
за відсутністю: сторін по справі
розглянувши в м. Кривому Розі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до поліцейського батальйону № 3 УПП у Львівській області Головчук Івана Мирославовича про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому вказав, що постановою по адміністративний справі від 18.08.2018 року, винесеною відповідачем, на нього за ст. 122 ч. 2 КУпАП накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн.
Згідно постанови 18.08.2018 року о 09:55 год. у а/д М-06 Київ-Чоп, 502 км + 100 м водій ОСОБА_1 перетнув лінію горизонтальної дорожньої розмітки 1.1. «Вузька суцільна лінія», здійснив виїзд на смугу зустрічного руху та рухався по ній, чим порушив п. 8.5.1 та 11.3. Правил дорожнього руху України (далі ПДР).
Позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову серії НК № 599526 від 18.08.2018 р. про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, винесену поліцейським батальйону № 3 УПП у Львівській області Головчук Іваном Мирославовичем, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 425 грн.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився. Його представник адвокат ОСОБА_3 звернулася до суду з заявою про розгляд справи за її відсутності, на позовних вимогах наполягає.
Відповідач Головчук І.М. у суд не з'явився, Департаментом патрульної поліції від імені відповідача надано відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просять залишити позовну заяву без задоволення.
Відповідно до приписів частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що згідно постанови від 18.08.2018 року серії НК № 599526, о 09:55 год. у а/д М-06 Київ-Чоп, 502 км + 100 м водій ОСОБА_1, керуючи транспортним засобом «Toyota Cruiser» держанвний номерний знак НОМЕР_1, перетнув лінію горизонтальної дорожньої розмітки 1.1. «Вузька суцільна лінія», здійснив виїзд на смугу зустрічного руху та рухався по ній, чим порушив п. 8.5.1 та 11.3. Правил дорожнього руху України.
В своєму позові позивач не погоджується з тим, що він порушив ПДР.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно п. 2 розділу ІІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07.11.2015 року, постанова у справі про адміністративні правопорушення, передбачена, зокрема статті 121-2 КУпАП, виноситься на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду від 23.12.2005 р. № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст. ст. 283, 284 КУпАП. Зокрема, вона повинна містити інформацію про місце вчинення адміністративного правопорушення та докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення.
У відповідності до ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ст. 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Суд вважає, що наявна у справі копія постанови про адміністративне правопорушення та надані відповідачем два відео-записа з бодікамери поліцейського УПП не можуть бути належними доказами адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, оскільки викладені в постанові обставини не підтверджуються даними відео-записами. Так на відео-записі дійсно зафіксована зупинка транспортного засобу, яким керував позивач, але вже після зупинки його поліцейськими УПП. Відео-запис з відео-регістратору поліцейських, який вони пред'явили позивачу як доказ його провини та порушення ним ПДР, суду надано не було. Саме даний запис міг підтвердити або навпаки спростувати провину позивача.
Таким чином, обставини і місце події, зазначені в постанові про адміністративне правопорушення, складені відносно позивача, не знайшли свого підтвердження в ході дослідження матеріалів справи та доказів, а тому позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та відповідно до ст. 286 КАС України закрити відносно позивача справу про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 9, 19, 20, 77, 159, 160, 244-246, 286 КАС України, суд
позов ОСОБА_1задовольнити .
Скасувати постанову від 18.08.2018 року серії НК № 599526 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, винесену поліцейським батальйону № 3 УПП у Львівській області Головчук Іваном Мирославовичем, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладення стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425 (чотириста двадцять) грн.
Справу про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 122 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: С. В. Ткаченко