ЄУН 193/1222/18
Провадження №2-а/193/28/18
21 листопада 2018 року сел.Софіївка
Софіївський районний суд Дніпропетровської області в складі :
судді Шумської О.В.
при секретарі Мельниковій Т.О
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Софіївка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора роти №1 батальйону №1 Управління патрульної поліції в м.Кривому Розі Департаменту патрульної поліції Міністерства внутрішніх справ України лейтенанта поліції Рухайло Олега Геннадійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, свої вимоги обґрунтовує тим, що постановою інспектора роти №1 батальйону №1 Управління патрульної поліції в м.Кривому Розі Департаменту патрульної поліції , лейтенанта поліції Рухайла Олега Геннадійовича від 29.08.2018 року серії ЕАБ №566858 на позивача накладено адміністративне стягнення по ст.132-1 КУпАП в розмірі 510 гривень.
Відповідно до вищезазначеної постанови позивач 29.08.2018 року о 23 год. 06 хв. в м. Кривий Ріг вул. Нікопольське шосе, 204 перевозив вантаж свище 40 т., чим порушив п. 22.5 ПДР -Порушення ПДР по перевезенню небезпечних вантажів,правил проїзду великогабаритних і великовагових ТЗ автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст. 132-1 КУпАП.
Позивач вважає, що постанова винесена з порушенням вимог чинного законодавства з наступних підстав:
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадській порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Позивач вважає, що з його сторони порушення Правил дорожнього руху не було, оскільки він рухався на транспортному засобі з допустимою ваговою нормою 29750 кг (29,75т.) та не здійснював перевезення великовагових вантажів.
Позивач вказує, що рухався на автомобілі КАМАЗ 65117, бортовий-С, реєстраційний номер АЕ 2031СТ з причіпом-бортовий-Е СЗАП 8357, реєстраційний номер НОМЕР_1, які належать власнику - СФГ «Славія» і перевозив вантаж (ячмінь) з загальною вагою 29,75т. згідно товарно-транспортної накладної СФГ «Славія» № 000241 від 29 серпня 2018 року, яку пред'явив Інспектору УПП.
СФГ «Славія» навантажила саме 29,75 т., оскільки маршрут був: смт. Софіївка, Дніпропетровська область - с. Казанка, Миколаївська область і пролягав через м. Кривий Ріг, де розташовані дорожні знаки, що дозволяють проїзд транспортним засобам з вагою до 30 тон.
Інспектор УПП, оглянувши товарно-транспортну накладну № 000241 від 29 серпня 2018 року, а саме розділ відомості про вантаж і додав до загальної маси ТЗ з вантажем (маса брутто), яка становила 29,75 т. ще раз загальну масу ТЗ , яка становила 13,35 т. і отримав масу більше 40 т. Необхідно було додавати загальну масу ТЗ , яка становила 13,35 т. і масу вантажу 16, 4 т., тобто 13,35 + 16,4 = 29,75 т., як і було зазначено в товарно-транспортній накладній № 000241 від 29 серпня 2018 року.
Вищевказану товарно-транспортну накладну інспектор знімав на відео.
Інших доказів загальної ваги ТЗ Інспектор УПП не надав, габаритно-ваговий контроль ТЗ не проходив.
Позивач з вказаною постановою не згоден, та просить суд визнати дії посадової особи незаконними і скасувати дану постанову.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з"явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач інспектор роти №1 батальйону №1 Управління патрульної поліції в м.Кривому Розі Департаменту патрульної поліції Міністерства внутрішніх справ України лейтенанта поліції Рухайло Олег Геннадійович у судове засідання не з"явився, направив суду заяву про розгляд справи без його участі та відзив на позов, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ здійснюється на засадах змагальності сторін, а згідно ч.1 ст.77 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Судом було встановлено, що відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕАБ №566858 від 29.08.2018 року, ОСОБА_1 29.08.2018 року о 23 год. 06 хв. в м. Кривий Ріг вул. Нікопольське шосе, 204 перевозив вантаж понад 40 т., чим порушив п. 22.5 ПДР -Порушення ПДР по перевезенню небезпечних вантажів,правил проїзду великогабаритних і великовагових ТЗ автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст. 132-1 КУпАП.(а.с.8).
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про автомобільні дороги», який визначає правові, економічні, організаційні та соціальні засади забезпечення функціонування автомобільних доріг, їх будівництва, реконструкції, ремонту та утримання в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють Правила дорожнього руху (ПДР), затверджені постановою КМ України від 10 жовтня 2001 року №1306. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 288 КпАП України постанову по справі про адміністративне правопорушення іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржено - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або до суду у порядку, визначеному КАС України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про Національну поліцію", поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до п. 4 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.
Статтею 132-1 КУпАП встановлено, що порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, уповноважених з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів, громадян - суб'єктів господарської діяльності - у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У відповідності до ст.33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року №198 затверджено Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, відповідно до п.16 яких перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначається окремими актами законодавства.
Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30, згідно п.3 яких транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.
Підпунктом 4 п.2 наведеного Порядку визначено, що габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до пп.5-1 наведеного пункту документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.
Згідно з п.6 вказаного Порядку габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
З аналізу наведених норм чинного законодавства України вбачається, що документальний габаритно-ваговий контроль здійснюється в пунктах габаритно-вагового контролю, без здійснення зважування та шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу для визначення загальної маси транспортного засобу.
Як вбачається із матеріалів справи, підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 132-1 КУпАП, стало встановлення факту порушення правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами.
Судом встановлено, що в постанові від 29 серпня 2018 року зазначено , що загальна маса транспортного засобу та причепу разом з вантажем перевищує 40 тонн(а.с.8).
Відповідач інспектор Рухайло О.Г. у відзиві, який направив до суду, вказує що на зворотньому боці товаро-транспортної накладної №000241 від 29.08.2018 року зазначено, що маса вантажу складає 29750 кг, також до цієї маси необхідно додати масу транспортного засобу який її перевозить, вага якого складає 13350кг. В сумі виходить значно більше, ніж дозволено органами поліції(40т.)(а.с.18-23).
З даною думкою та розрахунками відповідача, суд не погоджується, оскільки на зворотньому боці товаро-транспортної накладної №000241 від 29 серпня 2018 року, в першій колонці вказана маса 29750кг.(брутто), тобто це загальна маса транспортного засобу разом з вантажем. В наступній колонці вказана маса 13350кг.(тара), тобто це маса транспортного засобу. В третій колонці вказана маса 16400кг.(нетто), тобто це маса вантажу. Таким чином, фактична повна маса транспортного засобу не перевищувала фактично допустиму масу 40 тонн (загальна маса транспортного засобу з вантажем 29750кг.)(а.с.9). Таким чином, інспектор в своїх розрахунках припустився помилки, та до загальної маси(брутто) ще раз додав масу транспортного засобу(тару), що є не вірним.
Судом був досліджений відеозапис правопорушення(а.с.24), з якого видно, що габаритно-ваговий контроль не був проведений в пунктах габаритно-вагового контролю, а був проведений інспектором поліції на місці зупинення транспортного засобу документальний габаритно-ваговий контроль, тобто визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи із наявних в матеріалах справи доказів, суд приходить до висновку, що вказані у постанові обставини порушення правил дорожнього руху не можуть бути взяті до уваги, оскільки інспектором було невірно проведено розрахунок маси транспортного засобу разом з вантажем.
Згідно із ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні, в тому числі і закріпленій вст.62Конституції України презумпції невинуватості.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідачем не надано суду належних допустимих доказів, що б спростовували твердження позивача ОСОБА_1.
Відповідно до ст.5КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.
Частиною 3 ст. 286 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд, як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без зміни, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Відповідно до ч.3 ст.242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, суд вважає, що позов належить задоволенню, вказану постанову слід скасувати та справу про адміністративне правопорушення закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9,38,247,254, 256,268,277,279, 280,283,285 КУпАП,ст.ст.2,5,7,9,72-77,90,241-244,246,268,271, 286 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора роти №1 батальйону №1 Управління патрульної поліції в м.Кривому Розі Департаменту патрульної поліції Міністерства внутрішніх справ України лейтенанта поліції Рухайло Олега Геннадійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.
Визнати дії посадової особи Інспектора роти № 1 батальйону № 1 Управління патрульної поліції в м. Кривому розі Департаменту патрульної поліції Міністерства внутрішніх справ України, лейтенанта поліції Рухайло Олега Геннадійовича по складанню винесеної постанови від 29 серпня 2018 року серії ЕАВ № 566858 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення по ст. 132-1 КУпАП в розмірі 510,00 гривень незаконними, скасувати дану постанову.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.132-1 КУпАП - закрити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Третього апеляційного адміністративного суду через Софіївський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.В.Шумська