Справа № 585/4676/18
Номер провадження 2-а/585/66/18
26 листопада 2018 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Машина І.М., вивчивши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Роменської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії , -
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним за позовом до Управління соціального захисту населення Роменської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
До відкриття провадження у справі, вивчивши та дослідивши матеріали даного адміністративного позову, вважаю за необхідне направити справу за предметною підсудністю до Сумського окружного адміністративного суду, виходячи із наступного.
Статтею 20 Кодексу адміністративного судочинства України, розмежовано предметну підсудність місцевих загальних судів як адміністративних та окружних адміністративних судів.
Згідно з ч.1 ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Частиною 2 зазначеної статті Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті. Тобто, законодавцем чітко визначено предметну підсудність адміністративних справ місцевим загальним судам.
Пунктом 2 ч.1 ст.29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Водночас, КАС України в чинній редакції не містить положень, які б регулювали дії судді під час отримання суддею позовної заяви поданої з порушенням правил предметної підсудності.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Враховуючи, що позивач, ставить питання про визнання дій Управління соціального захисту населення Роменської міської ради протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, даний спір є спором до суб'єкта владних повноважень. Оскільки розгляд даної справи предметно підсудний окружним адміністративним судам, вважаю, що позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Роменської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, підлягає передачі на розгляд за підсудністю до Сумського окружного адміністративного суду.
На підставі положень ст.ст. 20,29,243, 294, 295 КАС України, суддя, -
Адміністративну справу №585/74676/18 (провадження №2-а/585/66/18) за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Роменської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, за підсудністю передати на розгляд до Сумського окружного адміністративного суду.
Спір про підсудність справи між судами не допускається.
Ухвала про передачу справи на розгляд іншого суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідної ухвали суду.
Суддя підпис:
Копія вірна…
Суддя Роменського міськрайонного суду ОСОБА_2