Справа № 579/882/18
2/579/366/18
21 листопада 2018 року Кролевецький районний суд Сумської області
в складі головуючого судді - Моргуна О.В.,
за участі секретаря - Сірої С.І.,
прокурора - Фонталіної Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом заступника прокурора Сумської області в інтересах держави до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, ОСОБА_2 про визнання незаконними та скасування розпорядження та наказів, визнання недійсними договорів оренди,-
заступник прокурора Сумської області звернувся до суду в інтересах держави з позовною заявою до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, ОСОБА_2 про визнання незаконними та скасування розпорядження та наказів, визнання недійсними договорів оренди.
В судовому засіданні прокурор позов підтримала.
Відповідач ОСОБА_1 РДА в судове засідання свого представника не направила, надавши клопотання про розгляд справи без участі їх представника (а.с.77 том 2).
Відповідач ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Сумській області, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового засідання в судове засідання свого представника не направив.
Відповідач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_4 в судове засідання не з'явились, від ОСОБА_4 надійшло клопотання про проведення судового засідання без участі відповідача та його представника, зазначивши при цьму, що відповідач наполягає на закритті провадження у справі, оскільки вона є підсудною Господарському суду Сумської області (а.с.74-75 том 2).
Суд, вислухавши думку прокурора, перевіривши матеріали справи, приходить до висновку, що провадження в справі підлягає закриттю, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що розпорядженням голови ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 30.11.2012 р. №737 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для створення та ведення фермерського господарства громадянину ОСОБА_2М.» надано дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок (землі запасу), які розташовані за межами населених пунктів, для створення та ведення фермерського господарства в оренду строком на 10 років на території Ленінської сільської ради Кролевецького району орієнтовною площею 90,7 гектарів, в тому числі рілля - 44,7 га, пасовища - 46,0 га (а.с.23 том 1).
Наказами Головного управління Держземагентства у Сумській області від 21.08.2013 р. № СМ/5922685100:06:002/00000277, від 30.04.2015 р. №№ 18-1340/16-15-СГ, 18-1339/16-15-СГ затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ОСОБА_2, надано ОСОБА_2 земельні ділянки: кадастровий номер 5922685100:06:002:0998 площею 38,3991 га (рілля); кадастровий номер 5922685100:06:002:1005 площею 32,8981 га (пасовища); кадастровий номер 5922685100:06:001:0266 площею 24,3065 га (рілля), які розташовані за межами населених пунктів на території Ленінської сільської ради Кролевецького району у користування на умовах оренди для ведення фермерського господарства; встановлено річну орендну плату за ці земельні ділянки (а.с.25-26, 39-40, 52-53 том 1).
На підставі вказаних наказів між ОСОБА_3 управлінням Держземагентства в Сумській області (орендодавець) та ОСОБА_2 (орендар) були укладені договори оренди землі, а саме: договір оренди землі від 13.09.2013 р., згідно якого ОСОБА_2 було передано в оренду земельну ділянку державної власності загальною площею 38,3991 га, кадастровий номер 5922685100:06:002:0998, цільове призначення земельної ділянки - для ведення фермерського господарства; договір оренди землі від 29.07.2015 р., згідно якого ОСОБА_2 було передано в оренду земельну ділянку державної власності загальною площею 32,8981 га, кадастровий номер 5922685100:06:002:1005, цільове призначення земельної ділянки - для ведення фермерського господарства; договір оренди землі від 29.07.2015 р., згідно якого ОСОБА_2 було передано в оренду земельну ділянку державної власності загальною площею 24,3065 га, кадастровий номер 5922685100:06:001:0266, цільове призначення земельної ділянки - для ведення фермерського господарства (а.с.27-31, 41-44, 54-57 том 1). Право оренди ОСОБА_2 на земельні ділянки зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 18.09.2013 року та 08.09.2015 року і 08.09.2015 року відповідно (а.с.59-63, 64-66, 67-69 том 1).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_2 є засновником фермерського господарства «Любитовське», зареєстрованого 8 жовтня 2013 року як юридична особа (а.с.31-33 том 2).
Відносини, пов'язані зі створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України «Про фермерське господарство» та іншими нормативно-правовими актами України (стаття 2 цього Закону). У таких правовідносинах Закон України «Про фермерське господарство» є спеціальним нормативно-правовим актом.
Зі змісту положень статті 12 ЗУ “Про фермерське господарство” вбачається, що земельні ділянки, які використовуються фермерським господарством на умовах оренди, входять до складу земель фермерського господарства.
З комплексного аналізу норм статей 1, 5, 7, 8, 12 Закону України «Про фермерське господарство» можна зробити висновок, що після укладення договору тимчасового користування землею, у тому числі на умовах оренди, фермерське господарство реєструється в установленому законом порядку і з дати реєстрації набуває статусу юридичної особи. З цього часу обов'язки землекористувача земельної ділянки здійснює фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.
Судом встановлено, що між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 управлінням Держземагентства в Сумській області укладено договори оренди землі від 13.09.2013 р. та від 29.07.2015 р. з метою ведення фермерського господарства на підставі Закону України «Про фермерське господарство». Після державної реєстрації договору оренди землі від 13.09.2013 р. відповідачем засновано фермерське господарство, яке зареєстроване як юридична особа 8 жовтня 2013 року. Тобто, у правовідносинах користування спірною земельною ділянкою відбулася фактична заміна орендаря і обов'язки землекористувача земельної ділянки перейшли до фермерського господарства з дня його державної реєстрації, про що повинно бути відомо прокурору, а тому сторонами у спірних правовідносинах мають бути юридичні особи.
Згідно ч.1 ст.20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Оскільки фермерські господарства є юридичними особами, їхні земельні спори з іншими юридичними особами щодо користування земельними ділянками, наданими із земель державної або комунальної власності, підвідомчі господарським судам.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що даний спір повинен відбутися між суб'єктами господарювання і такий спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
У відповідності до п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховучи викладене, положення п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України, суд приходить до висновку, що провадження у справі за позовом заступника прокурора Сумської області в інтересах держави до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, ОСОБА_2 про визнання незаконними та скасування розпорядження та наказів, визнання недійсними договорів оренди підлягає закриттю.
У відповідності до ч. 1 ст.256 ЦПК України суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що даний спір підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст.7 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи клопотання позивача, суд вважає за необхідне повернути прокуратурі Сумської області 12334 грн. 00 коп. судового збору, зайво сплаченого при подачі позову до суду.
Керуючись ст.ст. 9, 255, 258, 259, 260, 354 ЦПК України, п.1 ч.1 ст.7 Закону України “Про судовий збір”,-
закрити провадження у цивільній справі за позовом заступника прокурора Сумської області в інтересах держави до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, ОСОБА_2 про визнання незаконними та скасування розпорядження та наказів, визнання недійсними договорів оренди.
Роз'яснити позивачу, що даний спір підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Повернути прокуратурі Сумської області 12334 грн. 00 коп. судового збору, зайво сплаченого при подачі позову до суду за платіжним дорученням № 597 від 27 квітня 2018 року, отримувач УДКСУ у Кролевецькому районі 22030101; р/р 31210206700191, код отримувача 37824985, банк отримувача ГУ ДКСУ в Сумській області, код банку 837013, призначення платежу: 101;03527891;0901010;2800; судовий збір за подання позовної заяви до Кролевецького райсуду до ОСОБА_1 райдержадміністрації, ГУ Держгеокадастру, ОСОБА_2
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Апеляційного суду Сумської області протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Кролевецький районний суд Сумської області.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку ст.261 ЦПК України.
Повний текст ухвали суду складено 26 листопада 2018 року.
СуддяОСОБА_5