Постанова від 22.11.2018 по справі 826/7560/16

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/7560/16 Суддя (судді) першої інстанції: Амельохін В.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2018 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Парінова А.Б.,

суддів: Губської Л.В., Пилипенко О.Є.,

при секретарі судового засідання Гужві К.М.,

за участю представників сторін:

від позивача: Макарчук Л.Л.,

від відповідача: Демченко С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 травня 2018 р. у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "Айбокс Банк" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування в частині рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Публічне акціонерне товариство «Аграрний комерційний банк» (далі - позивач) з адміністративним позовом до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників (далі - відповідач) про:

- визнання протиправним та скасування рішення Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 31.12.2015 № 0001664301 про застосування штрафних санкцій за порушення вимог, передбачених частиною другою статті 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким до ПАТ «Агрокомбанк» застосовано штрафні санкції у розмірі 31497,82 грн. в частині сплаченого єдиного соціального внеску в сумі 17910,35 грн.;

- визнання протиправним та скасування рішення Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 31.12.2015 № 0001654301 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), яким до ПАТ «Агрокомбанк» застосовано штрафні санкції у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 3149,78 грн. в частині 1791,04 грн.

13.09.2016 року протокольною ухвалою суду Публічне акціонерне товариство «Аграрний комерційний банк» замінено на Публічне акціонерне товариство «Айбокс Банк» та Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників на Офіс великих платників податків ДФС, у зв'язку з їх правонаступництвом.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 травня 2018 року адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Айбокс Банк» задоволено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції від 24 травня 2018 року та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що висновки Акта перевірки в частині порушення позивачем абз.2 ч.8 ст.9 та п. 2 ст.24 Закону України від 07.08.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування», а саме в частині порушення порядку сплати єдиного внеску, в тому числі при отриманні коштів на виплату заробітної плати відповідають нормам чинного законодавства.

З огляду на зазначене, апелянт вважає, що суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення помилково застосував норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Перевярючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції на підставі доводів апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи 17 грудня 2015 року Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників на підставі наказу Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 19.10.2015 № 888 та направлень від 30.10.2015 року № 732, № 733, № 734, № 735, № 736, № 737, № 738 було проведено виїзну документальну планову перевірку ПАТ «Айбокс Банк» (код ЄДРПОУ 21570492) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 по 31.12.2014.

Результатами вказаної перевірки оформлено Актом № 1203/28-10-43-20/21570492 від 17 грудня 2018 року (далі - Акт перевірки).

Згідно з даними цього Акту під час перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2014

Перевіркою питань щодо пропорційності сплати єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з виплатою сум заробітної плати (доходу), на суми якої (якого) нараховується енний внесок, встановлено, що банком під час виплати заробітної плати в порушення вимог абз.2 ч.8 ст.9 Закону від 08.07.2010 № 2464 - VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями, з січня 2011 року по серпень 2014 року, порушено пропорційне перерахування єдиного внеску, а саме: платники, зазначені у п.1 ч.1 ст.4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). ПАТ «Агрокомбанк» не перераховано суми єдиного внеску (авансові платежі), що відображено у додатку №20.

Під час перерахування коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону утримується єдиний внесок, та здійснюється видача (перерахування) зазначених коштів ПАТ «Агрокомбанк» в порушення п.2 ст.24 Закону № 2464 - VI не перераховував кошти для сплати відповідних сум єдиного внеску з січня 2011 року по серпень 2014 року, що відображено у додатку №20.

Враховуючи вищевикладене посадові особи контролюючого органу дійшли висновку, що ПАТ «Агрокомбанк» порушено порядок сплати єдиного внеску в тому числі при отриманні коштів на виплату заробітної плати (авансових внесків), встановлений абз.2 ч.8 ст.9, п.2 ст.24 Закону № 2464 - VI з січня 2011 року по серпень 2014 року в сумі 31497,82 грн.

У висновках Акту перевірки, а саме пункті 2, Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників вказано про встановлення порушення суб'єктом господарювання :

- абз.2 ч.8 ст.9 Закону від 08.07.2010 №2464 - VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями в частині несплати, неповної сплати єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) та п.2 ст.24 Закону №2464 - VI в частині прийняття банком платіжних доручень та інших розрахункових документів на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок з січня 2011 року по серпень 2014 року в сумі 31497,82 грн.;

31 грудня 2016 року Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників на підставі зазначеного висновку Акту перевірки прийнято рішення:

- № 0001664301 про застосування штрафних санкцій за порушення вимог, передбачених частиною другою статті 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до якого до ПАТ «Айбокс Банк» на підставі п. 2 ч. 12 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосовано штрафні санкції у розмірі 31497,82 грн.;

- № 0001654301 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), відповідно до якого до ПАТ «Айбокс Банк» на підставі п. 6 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосовано штрафні санкції у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 10%, що дорівнює 3149,78 грн.

Як було встановлено судом першої інстанції, вказані рішення про застосування штрафних санкцій ПАТ «Айбокс Банк» було оскаржено в адміністративному порядку. Водночас, рішенням Державної фіскальної служби України від 11.02.2016 № 2813/6/93-93-10-01-07-055 оскаржувані позивачем рішення було залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Не погоджуючись із рішеннями про застосування штрафних санкцій за порушення вимог, передбачених частиною другою статті 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині порушення порядку сплати єдиного внеску, в тому числі при отриманні коштів на виплату заробітної плати позивач звернувся за захистом своїх прав та інтересів до суду із даним адміністративним позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, позивачем на виконання положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» було вчасно сплачено єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, а отже відповідаем було безпідставно застосувано до позивача штрафні санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та нарахування пені у розмірі 17910,35 грн.

Перевіряючи наведений висновок суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) (в редакції на час спірних правовідносин).

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Частиною 1 ст. 4 Закону № 2464-VІ визначено, що платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах, трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством чи за цивільно-правовими договорами.

Приписами пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до абз. 2 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI платники, зазначені у п.1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Згідно з вимогами абз.1 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Згідно ч. 2 ст. 24 Закону № 2464-VI Банки приймають від платників єдиного внеску, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом ( ч. 11 ст. 9 Закону № 2464).

Разом з цим, положеннями п. 6 ч.11 ст. 25 Закону № 2464-VI передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:

- за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

Як вже зазначалось, в ході проведення виїзної документальної планової перевірки контролюючим органом було встановлено, що під час перерахування коштів для виплати заробітної плати (на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюється видача (перерахування) зазначених коштів) ПАТ «Айбокс Банк» не перераховував кошти для сплати відповідних сум єдиного внеску з січня 2011 року по серпень 2014 року у розмірі 31497, 82 грн.

Саме встановлення вказаного порушення слугувало підставою для прийняття оскаржуваних позивачем рішень про застосування штрафних санкцій від 31.12.2015 № 0001654301 та № 0001664301.

Водночас, на підставі даних наявних в матеріалах справи видаткових касових ордерів, меморіальних ордерів (з призначенням платежу: кінцевий розрахунок), а також платіжних доручень (з призначенням платежу: ЄВС в 36.8% нарах. на доходи за червень, серпень 2012, лютий, квітень, червень, жовтень 2013 року, серпень 2014 року) судом встановлено, що позивачем було сплачено єдиний внесок в розмірі 36.8% (нарахований на доходи) за виплату заробітної плати ОСОБА_5 в розмірі 2239, 90 грн., ОСОБА_6 в розмірі 1 956,11 грн., ОСОБА_7 в розмірі 5 225,00 грн., ОСОБА_8 в розмірі 32934,30 грн., ОСОБА_9 в розмірі 16710,73 грн., ОСОБА_10 розмірі 12495,75 грн., ОСОБА_11 в розмірі 972,01 грн., ОСОБА_12 в розмірі 1583,24 грн., ОСОБА_13 в розмірі 5698,20 грн., ОСОБА_14 в розмірі 2032,25 грн.

При цьому, судом першої інстанції було правильно встановлено на підставі даних наявних у матеріалах справи платіжних доручень, що, сплата позивачем єдиного внеску відбувалося в день виплати відповідних коштів певним особам або до виплати зазначених коштів.

Таким чином, наведені обставини свідчать про те, що позивачем на виконання положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» було вчасно сплачено єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, а саме за червень 2012 року, за серпень 2012 року, за лютий 2013 року, за червень 2013 року, за жовтень 2013 року, за серпень 2014 року, шляхом перерахування відповідної суми єдиного внеску на рахунок відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у м. Києві для його зарахування, згідно платіжних доручень № 312712, № 473722, № 86602, № 321452, № 357313, № 617368, № 518431.

Разом з цим, колегія суддів звертає увагу, що відповідно до вимог чинного законодавства для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання контролюючому органу необхідно встановити, що у встановлений строк для сплати єдиного внеску платник податків не вчиняв дії, спрямовані на перерахування суми такого внеску.

При цьому дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті суми страхових внесків, та не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Таким чином, з урахуванням норм чинного законодавства, а також наявних у справі доказів, колегією суддів встановлено, що позивачем було належним чином виконано обов'язок щодо повноти та вчасності сплати ЄСВ у розмірі 17910,35 грн.

При цьому, колегія суддів зазначає, що апелянтом не доведено правомірності та обґрунтованості висновків викладених в Акті перевірки в частині порушення суб'єктом господарювання абз.2 ч.8 ст.9 Закону від 08.07.2010 № 2464 в частині несплати, неповної сплати єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) та п.2 ст.24 Закону № 2464 в частині прийняття банком платіжних доручень та інших розрахункових документів на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок з січня 2011 року по серпень 2014 року в сумі 1791,04 грн., що відповідно слугувало підставою для прийняття оскаржуваних рішень на зазначену суму.

Разом з цим, суд зазначає, що відповідно до приписів ст. 1 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449) заходи впливу та стягнення застосовуються виключно до платників, які не виконали визначені Законом 2464 обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску.

Відповідно до вимог п.6 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) органом доходів і зборів накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

З огляду на викладене та враховуючи, що позивачем було своєчасно перераховано ЄСВ у розмірі 17910,35 грн., колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність застосування до позивача штрафних санкцій та протиправність прийнятих відповідачем рішень від 31.12.2015, а саме:

- № 0001664301 про застосування штрафних санкцій за порушення вимог, передбачених частиною другою статті 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким до ПАТ «Агрокомбанк» застосовано штрафні санкції у розмірі 31497,82 грн. в частині сплаченого єдиного соціального внеску в сумі 17910,35 грн.,

- № 0001654301 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), яким до ПАТ «Агрокомбанк» застосовано штрафні санкції у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 3149,78 грн. в частині 1791,04 грн.

З огляду на зазначене, та з урахуванням відсутності у податкового органу правових підстав для прийняття оскаржуваного рішення, а саме наявності у позивача узгодженого грошового зобов'язання по транспортному податку у розмірі 25000,00 грн., колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення про опис майна у податкову заставу від 14.01.2018 № 68/10-36-51-03-43 підлягає скасуванню, оскільки у позивача відсутній податковий борг.

Отже, на підставі викладеного колегією суддів встановлено, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з частиною 1 статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, з огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін.

Керуючись статтями 316, 320, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 травня 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя А.Б. Парінов

Судді Л.В. Губська

О.Є. Пилипенко

Повний текст постанови виготовлено 22.11.2018

v