ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
23 листопада 2018 року № 826/10283/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ТРІ МЕНЕДЖМЕНТ»
до Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Голій Людмили Ігорівни
провизнання протиправними дій та скасування рішень
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Білоруські нафтопродукти»;
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРІ МЕНЕДЖМЕНТ» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Голій Людмили Ігорівни, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Білоруські нафтопродукти», в якому просить суд:
- визнати протиправними дії державного реєстратора - приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Голій Людмили Ігорівни щодо внесення інформації в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію за товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Білоруські нафтопродукти» права власності на нежитлову будівлю автозаправної станції за адресою: м. Київ, вул. Озерна, 3-а, номер запису про право власності 14115450 від 11.04.2016 (14:42:59);
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора - приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Голій Людмили Ігорівни про державну реєстрацію права власності (з відкриттям розділу) за товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Білоруські нафтопродукти» індексний номер 29202295 від 11.04.2016 (18:45:16).
Позов вмотивовано тим, що відповідач на підставі договору купівлі-продажу від 25.12.2012, який втратив чинність у зв'язку з подальшим відчуженням об'єкта нерухомості, про який йшлося в цьому договорі, та декларації про готовність до експлуатації об'єкта, прийняла рішення про державну реєстрацію за ТОВ «Торговий дім «Білоруські нафтопродукти» права власності на об'єкт нерухомості, який належить ТОВ «Трі Менеджмент» та знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Озерна, 3, відкривши новий (паралельний) розділ та самовільно присвоївши цьому об'єкту нову адресу: м. Київ, вул. Озерна, 3А.
Внаслідок прийняття відповідачем оскаржуваного рішення та внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідного запису, ТОВ «Торговий Дім «Білоруські нафтопродукти» передало вищевказану автозаправну станцію в іпотеку ТОВ «Нафтогазова компанія «Народна», яка протиправно захопила цей об'єкт та використовує його.
З метою захисту своїх прав та інтересів позивач також звернувся до Служби безпеки України з повідомленням про обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, з урахуванням якого до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань внесені відомості №22016101110000165 за ознаками вчинення злочину, передбаченого частиною четвертою статті 190 Кримінального кодексу України та за №22016101110000166 за ознаками злочину, передбаченого частиною другою статті 361 Кримінального кодексу України, які в подальшому об'єднані в одне кримінальне провадження №22016101110000165. Інформація стосовно наслідків завершення вказаного кримінального провадження наразі відсутня.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 серпня 2016 року відкрито провадження у справі суддею Арсірієм Р.О. та призначено справу до судового розгляду.
Розпорядженням керівника апарату суду від 12 жовтня 2017 року №7875 справа №826/10283/16 передана на повторний автоматичний розподіл між суддями.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 листопада 2017 року суддею Власенковою О.О. справу прийнято до провадження та призначено до судового розгляду.
Розпорядженням керівника апарату суду від 04 червня 2018 року №999 справу №826/10283/16 передано на повторний автоматичний розподіл між суддями.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу справ між суддями від 05 червня 2018 року визначено суддю Шейко Т.І.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 червня 2018 року суддею Шейко Т.І. справу №826/10283/16 прийнято до провадження та призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у письмовому запереченні та в судовому засіданні, а також його представник, зазначили про необгрунтованість позовної заяви, просили відмовити в її задоволенні, стверджуючи, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв відповідно до законодавства та на підставі поданих документів.
Третя особа пояснень щодо позову не надала, представника в судове засідання не направила, хоча належним чином повідомлена про дату, час та місце проведення судового засідання.
Заслухавши доводи та заперечення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд за клопотанням учасників справи завершив розгляд справи у порядку письмового провадження.
Як вбачається із матеріалів справи ТОВ «Трі Менеджмент», місцезнаходженням якого є Латвійська Республіка м. Рига, вул. Калею, 47-І, LV-1050, зареєстроване 03.01.2014, єдиний реєстраційний номер 40103745787.
У 2015 році між ТОВ «Трі Менеджмент» та АТ «Балтік Інтернешнл Банк» укладено низку договорів купівлі-продажу нерухомого майна, яке знаходиться на території України.
Так, зокрема, на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна від 11.03.2015 АТ «Балтік Інтернешнл Банк», яке зареєстроване та діє відповідно до законодавства Латвійської Республіки продало ТОВ «Трі Менеджмент» у власність нежилий будинок автозаправної станції (літ. А), що розташований за адресою: м. Київ, вул. Озерна, 3, загальною площею 18,7 кв.м, та знаходиться на земельній ділянці площею 164762,21 га, кадастровий номер 8000000000:78:035:002. Нерухоме майно, що відчужується, належало продавцю на праві приватної власності на підставі Іпотечного договору від 01.03.2013, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бабенко В.В. за реєстровим №438, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 15730980380.
Право власності позивача на указане майно зареєстроване 11.03.2015 державним реєстратором - приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Тверською Інессою Володимирівною на підставі прийнятого нею рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 19913037 від 11.03.2015.
До того, як указане майно стало власністю АТ «Балтік Інтернешнл Банк», а потім ТОВ «Трі Менеджмент» це майно, як підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна від 20.04.2015, належало ТОВ «Торговий Дім «Білоруські нафтопродукти».
Згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна від 23.05.2016 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Голій Людмилою Ігорівною 11.04.2016 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 29202295 від 11.04.2014, а саме рішення про державну реєстрацію за ТОВ «Торговий Дім «Білоруські нафтопродукти» права власності на нежитлову будівлю автозаправної станції загальною площею 20 кв.м за адресою: м. Київ, вул. Озерна, (Оболонський район), будинок 3А.
У згаданій Інформаційній довідці зазначено, що рішення прийняте на підставі таких документів:
- технічний паспорт серія та номер КТ000282, виданий 14.03.2016 ТОВ «Інжинірингова компанія «Алтана»;
- договір купівлі-продажу від 25.12.2012, серія та номер 2137, видавник Бабенко В.В., приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу;
- декларація про готовність до експлуатації об'єкта, серія та номер: КВ 143160960684, видана 05.04.2016 Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві.
На підставі цього рішення 11.04.2016 приватний нотаріус внесла до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про право власності ТОВ «Торговий Дім «Білоруські нафтопродукти» на нежитлову будівлю автозаправної станції загальною площею 20 кв.м за адресою: м. Київ, вул. Озерна, (Оболонський район), будинок 3А.
Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи цей спір, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державній реєстрації прав, зокрема, підлягає право власності (пункт 1 частини першої статті 4 Закону).
Відповідно до частини першої статті 10 Закону державним реєстратором, поміж іншого, є нотаріус.
Частиною третьою статті 10 Закону визначено, що державний реєстратор:
1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
-відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;
- відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;
- відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах;
- наявність обтяжень прав на нерухоме майно;
- наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі;
4) під час проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки використовує відомості Державного земельного кадастру шляхом безпосереднього доступу до нього у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до нього записи про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав;
6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації прав;
7) виготовляє електронні копії документів та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав);
8) формує документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав;
9) формує та веде реєстраційні справи у паперовій формі.
Статтею 18 Закону визначено, що державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд;
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації;
6) відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;
7) формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником;
8) видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
При цьому, відповідно до частини четвертої статті 17 Закону державний реєстратор, який не перебуває у трудових відносинах з виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями та провів державну реєстрацію прав, забезпечує передачу реєстраційної справи у паперовій формі або документів, що були видані, оформлені або отримані ним під час проведення такої реєстрації, до відповідного суб'єкта державної реєстрації прав, який забезпечує ведення реєстраційних справ у паперовій формі.
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (частина друга статті 18 Закону).
Частиною четвертою статті 18 Закону визначено, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.
Статтею 20 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що заява на проведення реєстраційних дій та оригінали документів, необхідних для проведення таких дій, подаються заявником у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» затверджено Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок).
Згідно з пунктами 6-9 державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених цим Порядком. Разом із заявою заявник подає оригінали документів, необхідні для відповідної реєстрації, та документи, що підтверджують сплату адміністративного збору та/або внесення плати за надання інформації з Державного реєстру прав.
Відповідно до пункту 10 Порядку з поданих оригіналів документів, необхідних для державної реєстрації прав, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації прав, нотаріус або його помічник виготовляє електронні копії таких документів шляхом їх сканування, які долучаються до заяви, зареєстрованої у базі даних заяв.
Розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на це саме майно, а також відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями (пункт 12 Порядку).
Згідно з пунктом 19 Порядку державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо державної реєстрації прав відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Під час проведення державної реєстрації прав державний реєстратор використовує відомості Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав.
За відсутності відомостей у Реєстрі прав власності на нерухоме майно державний реєстратор використовує наявні відомості, які містяться на паперовому носії інформації (реєстрові книги та реєстраційні справи, ведення яких здійснювали підприємства бюро технічної інвентаризації).
Пунктом 24 Порядку встановлено, що за результатом розгляду заяви уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації прав, нотаріус або його помічник невідкладно повертає заявникові оригінали документів, поданих для державної реєстрації, а також за бажанням заявника надає інформацію з Державного реєстру прав чи рішення державного реєстратора щодо відмови в державній реєстрації прав у паперовій формі. На примірнику поданої заяви, що долучався до документів, поданих для державної реєстрації прав, заявником зазначаються відомості про отримання документів в повному обсязі.
Відповідно до пункту 44 для державної реєстрації права власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна (в тому числі в результаті переведення об'єкта нерухомого майна із житлового у нежитловий або навпаки) подається:
1) документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна до його реконструкції (крім випадків, коли право власності на такий об'єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі прав);
2) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
3) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
4) письмова заява співвласників про розподіл часток у спільній власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що перебуває у спільній частковій власності та у результаті проведення реконструкції змінився розмір часток у такому праві);
5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, реконструкція якого здійснювалась у результаті спільної діяльності).
Державна реєстрація права власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна (в тому числі в результаті переведення об'єкта нерухомого майна із житлового у нежитловий або навпаки) проводиться виключно у разі зміни відомостей про суб'єктів речових прав. У разі зміни відомостей про об'єкт нерухомого майна, визначення часток у праві спільної власності чи їх зміни такі відомості вносяться до Державного реєстру прав відповідно до законодавства поза процедурою державної реєстрації прав.
Зі скан-копії матеріалів реєстраційної справи вбачається, що 11.04.2016 ТОВ «Торговий Дім «Білоруські нафтопродукти» в особі уповноваженої особи ОСОБА_6 подано заяву №16459932 про реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна за адресою: м. Київ, вул. Озерна, 3А. До заяви, поміж іншого, надано: - квитанцію про сплату адміністративного збору за державну реєстрацію права власності; - договір купівлі-продажу від 25.12.2012, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бабенко В.В. за реєстровим номером №2137, відповідно до якого ТО «Менга» продало ТОВ «Торговий Дім «Білоруські нафтопродукти» нежилий будинок автозаправної станції площею 18,7 кв.м, споруди та обладнання автозаправної станції, які находяться за адресою: м. Київ, вул. Озерна, 3А; - лист Київського міського бюро технічної інвентаризації від 08.04.2016 №4816 (И-2016), яким ТОВ «Торговий Дім «Білоруські нафтопродукти» у відповідь на його запит повідомлено, що згідно з даними Бюро нежилий будинок 3А по вул. Озерній зареєстрований за Товариством з обмеженою відповідальністю «Менга» на підставі дублікату договору купівлі-продажу нежилого будинку автозаправної станції, посвідченого 21.02.2006 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Михайленком С.А. за реєстровим №387; - декларацію від 03.04.2016 про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності, яку було подано замовником реконструкції об'єкта «Приміщення нежитлової будівлі за адресою: м. Київ, Оболонський район, вул. Озерна, буд. 3А» до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у м. Києві та зареєстровано останнім;
- технічний паспорт на громадський будинок АЗС за адресою: м. Київ, вул.Озерна,3А, виданий ТОВ «Інжинірингова компанія «Алтана».
Оцінюючи доводи відповідача стосовно відповідності заявлених прав і поданих документів, а також відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами та їх обтяженнями, в тому числі щодо зареєстрованих прав та обтяжень на об'єкт нерухомого майна за адресою: місто Київ, вул. Озерна, 3А, суд вважає за необхідне зазначити про таке.
Згідно з листом Служби безпеки України від 28.04.2017 №51/12-4946, який містить посилання на лист Департаменту містобудування та архітектури Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.10.2016 №055-16689, до повноважень якого належить погодження створення нової поштової адреси, - в проекті реєстрів адрес, що розроблений в м. Києві відповідно до положення Київської міської ради від 22.05.2013 №337/9394 «Про деякі питання ведення реєстрів адрес, вулиць та інших поіменованих об'єктів у місті Києві», відсутні об'єкти нерухомості за адресою: м. Київ, вулиця Озерна (Оболонський район), 3А.
Однак, усі подані відповідачу для державної реєстрації права власності документи містили інформацію про адресу об'єкта нерухомості: м. Київ, вул.Озерна,3А, що спростовує доводи позивача про те, що відповідач самостійно присвоїла вищевказаному об'єкту нерухомості нову поштову адресу, якої в м. Києві не існує.
Що стосується поданій відповідачу декларації про готовність об'єкта до експлуатації, то суд звертає увагу на таке.
Відповідно до пункту 2 статті 5 Закону якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація таких прав проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.
Пунктом 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461, передбачено, що прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I-III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органами державного архітектурно-будівельного контролю поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі - декларація). В додатку 3 до указаного Порядку міститься форма декларації про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до I-III категорії складності.
Декларація, подана відповідачу для державної реєстрації права власності, складена за формою, установленою вищевказаним Порядком, та містить відмітку про затвердження органом Держархбудінспекції.
Враховуючи, що право власності ТОВ «Торговий Дім «Білоруські нафтопродукти» на вищевказане нерухоме майно виникло 25.12.2014, тобто до 01.01.2013, вказане товариство подало відповідачу лист Київського міського бюро технічної інвентаризації від 08.04.2016 №4816 (И-2016), яким ТОВ «Торговий Дім «Білоруські нафтопродукти» у відповідь на його запит повідомлено, що згідно з даними Бюро нежилий будинок 3А по вул. Озерній зареєстрований за Товариством з обмеженою відповідальністю «Менга» на підставі дублікату договору купівлі-продажу нежилого будинку автозаправної станції, посвідченого 21.02.2006 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Михайленком С.А. за реєстровим №387, який відповідачем взято до уваги відповідно до пункту 3 частини третьої статті 10 Закону.
Однак, за висновком суду, вказаний лист безпідставно взятий нотаріусом до уваги при прийнятті оскаржуваного рішення, оскільки його оформлення не відповідає встановленим законом вимогам щодо оформлення документів, які містять інформацію про реєстрацію права власності.
Відповідно до статті 22 Закону документи, що подаються для державної реєстрації прав повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Не розглядаються документи з підчищеннями або дописками, закресленими словами та іншими не обумовленими в них виправленнями, заповнені олівцем, з пошкодженнями, що не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст, а також оформлені з порушенням вимог законодавства.
Відповідальність за достовірність даних, що містяться в документах, поданих для державної реєстрації прав, несе заявник, якщо інше не встановлено судом.
Наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 №55 затверджено «Національний стандарт України. Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів. ДСТУ 4163-2003 (далі - ДСТУ 4163-2003). В указаному стандарті викладено правила оформлення реквізитів документа та визначено поняття реквізита документа, під яким розуміється інформація, зафіксована в службовому документі для його ідентифікування, організації обігу й (або) надання йому юридичної сили. Стандарт встановлює 32 реквізити документа, одним із яких є реквізит 26 - відбиток печатки.
Згідно з цим реквізитом підпис відповідальної особи у деяких випадках засвідчується печаткою. Гербова печатка або прирівняна до неї основна печатка установи із зазначенням ідентифікаційного коду (далі - основна печатка) проставляються на оригіналах документів, що засвідчують права громадян і юридичних осіб, фіксують факт витрати грошових коштів і матеріальних цінностей, а також у випадках, передбачених нормативно-правовими актами. Відбиток печатки ставлять на такі документи, як статут, штатний розпис, договір, посвідчення, доручення тощо. Перелік документів, на які необхідно ставити печатку, визначають на підставі нормативно-правових актів і наводять в інструкції з діловодства установи. Листи, виготовлені на бланках, окрім гарантійних, не потребують засвідчення печаткою.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що документ, яким підтверджується факт реєстрації права власності особи на нерухоме майно, повинен, поміж іншого, містити печатку установи, яка надає такий документ.
Оскільки вищевказаний лист Київського міського бюро технічної інвентаризації від 08.04.2016 №4816 (И-2016) не містив такого обов'язкового реквізиту як печатка, що свідчить про його невідповідність ДСТУ 4163-2003, відповідач при проведенні державної реєстрації права власності на вищевказаний об'єкт нерухомого майна за ТОВ «Торговий Дім «Білоруські нафтопродукти» необгрунтовано взяла до уваги цей лист, внаслідок чого прийняла рішення про державну реєстрацію права власності за відсутності на те належних підстав.
За висновком суду, встановивши, що указаний лист не є довідкою чи документом в розумінні пункту 3 частини 3 статті 10 Закону, відповідач на виконання указаної норми повинна була або витребувати у заявника або отримати самостійно оформлену належним чином інформацію від Київського міського бюро технічної інвентаризації щодо реєстрації права власності на нежилий будинок 3А по вул. Озерній за Товариством з обмеженою відповідальністю «Менга» на підставі поданого договору купівлі-продажу майна від 25.12.2012, що нею здійснено не було. Така інформація може бути оформлена або довідкою, або іншим документом із наявністю обов'язкових реквізитів Київського міського бюро технічної інвентаризації, в тому числі його печатки.
Також, не залишилась поза увагою суду та обставина, що на запит суду від 07 травня 2018 року Комунальне підприємство Київської міської ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації» у листі від 21 травня 2018 року №062/14-6003 (И-2018) зазначило, що «…згідно з даними реєстрових книг Комунального підприємства Київської міської Ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації» по нежитловому фонду за адресою вул. Озерна, 3 в м. Києві за ТОВ «Менга» була проведена реєстрація права власності на автозаправну станцію заг.пл.18,7кв.м (літ. А) на підставі договору купівлі-продажу посвідченого Михайленком С.А. приватним нотаріусом Київського міського нотокругу 21.02.2006, р. №1156, дублікат якого було видано Михайленком С.А. приватним нотаріусом Київського міського нотокругу 03.03.2010, р.№387». Також, в якості додатків до цього листа, комунальним підприємством «Київське міське бюро технічної інвентаризації» додано копію листа Комунального підприємства Київської міської ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації» від 18.04.2016 №062/14-4816 (И-2016), адресованого ТОВ «Торговий дім «Білоруські нафтопродукти», згідно якого на запит останнього повідомлено, що комунальним підприємством дійсно видавався витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно №36936143 від 24.12.2012 р. на нежилий будинок автозаправної станції за адресою: вул. Озерна, буд. 3. Проте вказаний лист в реєстраційній справі відсутній.
Статтею 24 Закону визначено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;
3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;
4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;
5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;
6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;
7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;
9) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;
10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;
11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
З огляду на те, що лист Київського міського бюро технічної інвентаризації, який був взятий нотаріусом до уваги, не відповідає вимогам щодо документів, передбаченим пунктом 3 частини третьої статті 10 Закону, а нотаріус, в свою чергу, не вчинила дій щодо з'ясування всієї інформації щодо вже зареєстрованих прав на об'єкт, відповідач безпідставно прийняла рішення про державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості за адресою: м. Київ, вул. Озерна, 3А за ТОВ «Торговий Дім «Білоруські нафтопродукти», що зумовлює необхідність визнання його протиправним та скасування.
Відповідно до частини другої статті 26 Закону в чинній редакції, у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
За наведених обставин позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 77, 241- 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРІ МЕНЕДЖМЕНТ» задовольнити.
Визнати протиправними дії державного реєстратора - приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Голій Людмили Ігорівни щодо внесення інформації в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію за товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Білоруські нафтопродукти» права власності на нежитлову будівлю автозаправної станції за адресою: м. Київ, вул. Озерна, 3-а, номер запису про право власності 14115450 від 11.04.2016 (14:42:59).
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора - приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Голій Людмили Ігорівни про державну реєстрацію права власності (з відкриттям розділу) за товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Білоруські нафтопродукти» індексний номер 29202295 від 11.04.2016 (18:45:16).
Присудити до стягнення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРІ МЕНЕДЖМЕНТ» (ЄРН 40103745787, Латвійська Республіка, м. Рига, вул. Калею, 47-1, LV-1050) за рахунок асигнувань приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Голій Людмили Ігорівни (01054, Україна, м. Київ, вул. Воровського, б. 36, офіс 1) судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1378,00 грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко