21 листопада 2018 року справа № 2340/3509/18 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді - Руденко А.В.,
за участю:
секретаря - Сачинської В.С.,
представника позивача - Дарморос К.О. (за довіреністю),
представника відповідача - Бур'ян М.В. (за довіреністю),
розглянувши у підготовчому засіданні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Уманьпиво" до Офісу великих платників податків ДФС України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача комунальне підприємство "Уманьводоканал" Уманської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
В провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №2340/3509/18 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Уманьпиво" до Офісу великих платників податків ДФС України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача комунальне підприємство "Уманьводоканал" Уманської міської ради, у якому позивач з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог просить:
- визнати протиправною бездіяльність щодо організації проведення документальної перевірки комунального підприємства «Уманьводоканал» з урахуванням вимог, встановлених п.п. 78.1.9 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України; надання лімітних коштів на підставі внесення до складу податкового кредиту незареєстрованих КП «Уманьводоканал» податкових накладних; повернення коштів на підставі запиту від 06.06.2018, зарахованих на електронний рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
- зобов'язати зареєструвати не зареєстровані з вини комунального підприємства «Уманьводоканал» податкові накладні за період з серпня по жовтень 2015, з грудня 2017 по серпень 2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати провести повернення коштів, зайво зарахованих позивачем на електронний рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у сумі 449022 грн. 90 коп.
08.11.2018 позивач подав клопотання, в якому просить залучити до участі у справі в якості співвідповідачів ДФС України (Львівська пл., 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) та ГУ ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 39392109).
Щодо залучення до участі у справі як співвідповідача ДФС України вказав, що система електронного адміністрування податку на додану вартість організована на центральному рівні ДФС України, та на цьому ж рівні відбувається і автоматичне обчислення реєстраційної суми податку на додану вартість щоразу при зміні значення будь-якого з показників за відповідною формулою, відтак, належним відповідачем є ДФС України.
Щодо залучення до участі у справі як співвідповідача ГУ ДФС України у Черкаській області зазначив, що функції щодо здійснення адміністрування податків, зборів, платежів, в т.ч. проведення перевірок та звірок платників податків віднесено до компетенції ГУ ДФС у Черкаській області.
Представник відповідача проти заявленого клопотання не заперечував, при цьому пояснив, що Офіс великих платників податків може приймати участь у справі лише як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів.
Розглянувши клопотання, суд зазначає наступне.
Згідно частини 3 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Згідно з п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Згідно п.п. 1911.1 п. 1911 ст. 191 Податкового кодексу України контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків
В свою чергу ст. 192 Податкового кодексу України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, в частині забезпечення формування та реалізації податкової та митної політики виконує такі функції, відноситься: координація діяльності контролюючих органів; затвердження нормативно-правових актів з питань, що належать до компетенції контролюючих органів; прогнозування, аналіз надходжень податків, зборів, платежів, визначених Податковим та Митним кодексами України, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", джерела податкових надходжень, вивчає вплив макроекономічних показників, законодавства, угод про вступ до міжнародних організацій, інших міжнародних договорів України на надходження податків, зборів, платежів, надає пропозиції щодо збільшення їх обсягу та зменшення втрат бюджету; узагальнення практики застосування законодавства з питань оподаткування, законодавства з питань сплати єдиного внеску, розробляє проекти нормативно-правових актів; видання узагальнюючих податкових консультацій відповідно до цього Кодексу; виконання інших функцій, передбачених законом.
При цьому згідно ст. 193 Податкового кодексу України державні податкові інспекції здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
За змістом вказаних норм проведення перевірок платників податків відноситься до компетенції територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Згідно підпункту 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється якщо щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування у разі ненадання таким платником податків протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання письмового запиту контролюючого органу, в якому зазначається інформація із скарги, пояснень та документального підтвердження на цей запит.
Наказом Державної фіскальної служби України №202 від 27.03.2017 затверджено Положення про Головне управління ДФС у Черкаській області, згідно пункту 1 якого Головне управління ДФС у Черкаській області є територіальним органом Державної фіскальної служби України.
Враховуючи викладене, належним відповідачем за позовною вимогою про визнання протиправною бездіяльності щодо організації проведення документальної перевірки комунального підприємства «Уманьводоканал» є Головне управління ДФС у Черкаській області.
Згідно пункту 201.11 статті 201 Податкового кодексу України підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної є податкова накладна, складена платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно пункту 20.2 статті 20 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Стаття 2001 передбачає електронне адміністрування податку на додану вартість.
Згідно з п. 20011 ст. 2001 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, який визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
Постановою Кабінету Міністрів України №236 від 21.05.2014 затверджено Положення про Державну фіскальну службу України, згідно пункту 1 якого Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
Таким чином, повноваження щодо адміністрування податку на додану вартість, в тому числі реєстрації або відмови в реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість, відносяться до компетенції Державної фіскальної служби України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Державної фіскальної служби України є належним відповідачем за позовними вимогами про:
- визнання протиправною бездіяльності щодо надання лімітних коштів на підставі внесення до складу податкового кредиту незареєстрованих КП «Уманьводоканал» податкових накладних; повернення коштів на підставі запиту від 06.06.2018, зарахованих на електронний рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
- зобов'язання зареєструвати не зареєстровані з вини комунального підприємства «Уманьводоканал» податкові накладні за період з серпня по жовтень 2015, з грудня 2017 по серпень 2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язання провести повернення коштів, зайво зарахованих позивачем на електронний рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у сумі 449022 грн. 90 коп. є Державна фіскальна служба України.
Згідно з частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов?язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Як пояснив представник позивача, він перебуває на обліку у Офісі великих платників податків ДФС України та подавав декларації з податку на додану вартість разом із заявами про проведення перевірки КП «Уманьводоканал».
В свою чергу представник Офісу великих платників податків ДФС України пояснив, що заяви про проведення перевірки КП «Уманьводоканал» направляв до Головного управління ДФС у Черкаській області.
Відтак, рішення у справі може стосуватись прав та обов'язків Офісу великих платників податків ДФС України, тому його належить залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про заміну відповідача Офісу великих платників податків ДФС України на належних відповідачів:
- ДФС України - за позовними вимогами про визнання протиправною бездіяльності щодо надання лімітних коштів на підставі внесення до складу податкового кредиту незареєстрованих КП «Уманьводоканал» податкових накладних; повернення коштів на підставі запиту від 06.06.2018, зарахованих на електронний рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; зобов'язання зареєструвати не зареєстровані з вини комунального підприємства «Уманьводоканал» податкові накладні за період з серпня по жовтень 2015, з грудня 2017 по серпень 2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язання провести повернення коштів, зайво зарахованих позивачем на електронний рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у сумі 449022 грн. 90 коп. є Державна фіскальна служба України;
- Головне управління ДФС У Черкаській області - за позовною вимогою про визнання протиправною бездіяльності щодо організації проведення документальної перевірки комунального підприємства «Уманьводоканал»,
та залучення Офісу великих платників податків ДФС України до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідачів.
Керуючись статтями 48, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Клопотання товариства з обмеженою відповідальністю "Уманьпиво" задовольнити.
2. Замінити відповідача - Офіс великих платників податків, на належного відповідача - ДФС України, - за позовними вимогами про визнання протиправною бездіяльності щодо надання лімітних коштів на підставі внесення до складу податкового кредиту незареєстрованих КП «Уманьводоканал» податкових накладних; повернення коштів на підставі запиту від 06.06.2018, зарахованих на електронний рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; зобов'язання зареєструвати не зареєстровані з вини комунального підприємства «Уманьводоканал» податкові накладні за період з серпня по жовтень 2015, з грудня 2017 по серпень 2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язання провести повернення коштів, зайво зарахованих позивачем на електронний рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у сумі 449022 грн. 90 коп.
3. Замінити відповідача - Офіс великих платників податків, на належного відповідача -
Головне управління ДФС У Черкаській області - за позовною вимогою про визнання протиправною бездіяльності щодо організації проведення документальної перевірки комунального підприємства «Уманьводоканал»,
4. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Офіс великих платників податків ДФС України (вул. Дегтярівська, 11г, м. Київ, 04119).
5. Зобов'язати позивача протягом двох днів з дня отримання копії ухвали направити: копію позовної заяви з додатками - Державній фіскальній службі України та Головному управлінню ДФС у Черкаській області; до суду - докази такого направлення.
6. Запропонувати відповідачам Головному управлінню ДФС у Черкаській області у строк та Державній фіскальній службі України у строк до 15.12.2018 надати до суду відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), що підтверджують фактичні обставини та докази надіслання їх копій позивачу.
7. Попередити відповідачів Головне управління ДФС у Черкаській області у строк та Державну фіскальну службу України, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Руденко