Справа № 461/6146/18
Провадження № 1-кс/461/10250/18
про доручення проведення експертизи
22.11.2018 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 про проведення експертизи, -
старший слідчий в ОВС СУ ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні №12018140000000196 від 04.04.2018, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч.2 ст.364, ч.3 ст.368 КК України, погодженим прокурором відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Львівської області ОСОБА_4 про призначення у даному кримінальному провадженні судової економічної експертизи експертам Львівського НДЕКЦ уточнивши питання поставлені перед експертами ухвалою слідчого судді від 05.11.2018 року.
Подане клопотання мотивує тим, що отримання висновку експерта має істотне значення для встановлення обставин у вищевказаному кримінальному провадженні, зокрема для отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння.
Одночасно із поданим клопотанням, слідчий ОСОБА_3 звернувся до суду із заявою про слухання справи без проведення фіксації судового засідання технічними засобами. Під час розгляду справи просив задовольнити подане клопотання.
Дослідивши та перевіривши клопотання та долучені до нього матеріали, слідчий суддя прийшов до наступних висновків.
Частиною 1 ст.242 КПК України встановлено, що експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з'ясування питань права.
Як вбачається із матеріалів поданого клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи Самбірської міської ради за попередньою змовою із службовими особами підпорядкованого комунального підприємства, в період з 2017 року по теперішній час, з корисливих мотивів, подають до департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської ОДА документи, які містять завідомо неправдиві відомості щодо завищених обсягів прийнятих твердих побутових відходів та завищених цін на комунальну техніку для незаконного отримання додаткових бюджетних коштів, з метою їх подальшого заволодіння.
Крім цього службові особи Самбірського комунального підприємства «Об'єднане» за попередньою домовленістю із представниками суб'єктів господарювання, які беруть участь у тендерних закупівлях вирішують питання щодо підготовки проведення фіктивних тендерів на поставку комунальної техніки за завищеними цінами, з метою заволодіння бюджетними коштами субвенцій, які виділялися територіям що приймали/приймають ТПВ з м. Львова в рамках Програми заходів для налагодження системи поводження з твердими побутовими відходами у м. Львові на 2017-2019 роки, затвердженої рішенням ЛОР №482 від 13.07.2017. Частину незаконно отриманих в наслідок їх заволодіння коштів, передається в якості неправомірної вигоди за надання переваг при проведенні тендерів, службових осіб комунального підприємства та органу місцевого самоврядування, якому підконтрольне комунальне підприємство.
Відомості про вчинення кримінального правопорушення, було внесено 04.04.2018 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018140000000196, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч.2 ст.364, ч.3 ст.368 КК України.
Для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, необхідно провести судову економічну експертизу, з метою отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння.
Ухвалою слідчого судці Галицького районного суду м. Львова від 05.11.2018 експертам Львівського НДЕКЦ МВС України доручено проведення судової економічної експертизи, яку разом із матеріалами кримінального провадження за вихідним номером 18305/16/08-2018 від 12.11.2018 скеровано для виконання.
22.11.2018 року від експертів Львівського НДЕКЦ МВС України надійшло клопотання, яким останні просять уточнити питання, поставлені перед ними.
Таким чином, зважаючи на те, що нормами кримінального процесуального закону встановлений імперативний обов'язок звернення слідчого або прокурора з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження та, у зв'язку з тим, що для з'ясування цих обставин, які мають ключове значення для цього кримінального провадження, необхідні спеціальні знання в галузі економіки і вказаний факт в повній мірі доведений та підтверджений доказами, долученими до такого, приходжу до висновку, що у межах згаданого кримінального провадження слід призначити економічну експертизу.
При цьому, на підставі абз.2 ч.6 ст.244 КПК України, вважаю доцільним доручити проведення цієї експертизи експертам Львівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, що за адресою: вулиця Конюшинна, Львів, Львівська область, 79000.
З врахуванням обставин, встановлених у кримінальному провадженні на час звернення з цим клопотанням, вважаю, що поставлені експертові особою, яка звернулася з клопотанням, питання стосуються такого кримінального провадження та, в подальшому, матимуть значення для можливого судового розгляду, а тому їх слід включити до цієї ухвали на підставі ч.7 ст.244 КПК України.
Керуючись ст.ст.242-245 КПК України, слідчий суддя , -
клопотання задовольнити.
Доручити експертам (експерту) Львівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (вулиця Конюшинна 24, Львів, Львівська область, 79000) провести у кримінальному провадженні № 12018140000000196 від 04.04.2018 року, судову економічну експертизу уточнивши питання поставлені перед експертами ухвалою слідчого судді від 05.11.2018 року.
Поставити експертам (експертові) Львівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (вулиця Конюшинна 24, Львів, Львівська область, 79000) наступний перелік питань, які необхідно дослідити в ході проведення цієї експертизи:
1.Чи підтверджується документально матеріальна шкода (збитки), завдана міському бюджету м. Самбір в сумі 799 109,4 гривень, встановлена довідкою від 17.10.2018 спеціаліста з фінансових питань - головного державного аудитора відділу контролю у сфері закупівель Західного офісу Держаудитслужби, із врахуванням висновку експертів №3995/3996 комплексної судової експертизи, завдана внаслідок додаткової оплати СКП «Об'єднане» ПМВКП «Ассоль» за поставлену машину дорожню комбіновану МДКЗ-10-00 на базі шасі автомобіля MA3-4381N2 коштів в загальній сумі - 799 109,4 гривень?
2.Чи підтверджується документально матеріальна шкода (збитки), завдана міському бюджету м. Самбір в сумі 393 596, 63 гривень, встановлена довідкою від 17.10.2018 спеціаліста з фінансових питань - головного державного аудитора відділу контролю у сфері закупівель Західного офісу Держаудитслужби, із врахуванням висновку експертів №3888/3889 комплексної судової експертизи, завдана внаслідок додаткової оплати СКП «Об'єднане» ПМВКП «Ассоль» за поставлений автомобіль самоскид MA3-4571N2-525-000 коштів в загальній сумі - 393 596, 63 гривень?
Надати дозвіл експертам Львівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України на повне або часткове використання об'єктів дослідження при проведенні експертизи.
Зобов'язати Львівський НДЕКЦ МВС України надати старшому слідчому в ОВС СУ ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 чи іншій особі за його дорученням чи дорученням керівника органу досудового розслідування висновок (висновки) експерта (експертів) за результатами цієї експертизи.
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1 .