Справа № 344/17483/18
Провадження № 2-а/344/814/18
23 листопада 2018 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Шамотайла О.В.,
секретаря Устинської Н.С.,
з уч представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Адміністративної комісії при виконавчому комітетові Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення № 10/736 від 08.10.2018 року, -
ОСОБА_3 звернулася в суд з наведеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що постановою № 10/736 адміністративної комісії при виконавчому комітетові Івано-Франківської міської ради по справі про адміністративне правопорушення від 08.10. 2018 року вона визнана винною в тому, що порушив п. 16.1 правил благоустрою м. Івано-Франківська, а саме, розміщення малої архітектурної форми без погодження за адресою: вул. Вітовського, 19 , що в м. Івано-Франківську, у звязку з цим на неї накладено штраф у розмірі 850 гривень за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 152 КУпАП. Вважає, що правопорушення не вчиняла , а сама постанова про адміністративне правопорушення №10/736 від 08.10.2018 є незаконною та підлягає скасуванню. Також позивач зазначила, що копію постанови нею отримано 17.10.2018 року поштою, про що свідчить поштове відправлення, а тому вважає, що пропущено строк на оскарження постанови з поважних причин. Просить поновити строк на оскарження постанови.
Представник позивач в судовому засіданні вимоги позову підтримала з мотивів наведених у ньому, просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні пояснила , що позивачем було встановлено малу архітектурну форму у вигляді стола, де здійснювалась торгівельна діяльність стартовими пакетами без дотримання вимог даного Положення, чим порушила п. 16.1 правил благоустрою м. Івано-Франківська, просила у задоволенні позову відмовити з мотивів наведених у відзиві на позовну заяву, який подано до суду 19 листопада 2018 року.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо правомірності притягнення адміністративною комісією виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради позивача до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 152 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Що ж стосується поновлення строку на подачу адміністративного позову, то суд приходить до наступного.
Згідно зі ст.289 КУпАП постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту, коли вона була винесена або з моменту отримання копії постанови, якщо особа не була присутня при її винесенні.
Позивач отримала копію постанови 17.10.2018 року, однак в суд звернулася 29.10.2018року і прохла про поновлення строку на оскарження . За таких обставин , суд вважає за доцільне, з метою захисту прав позивача, всебічного, повного і об'єктивного розгляду справи по суті, поновити строк звернення до суду з адміністративним позовом.
Судом встановлено, що згідно копії оскаржуваної постанови №10/736 адміністративної комісії при виконавчому комітетові Івано-Франківської міської ради по справі про адміністративне правопорушення від 08.10.2018 року, адміністративною комісією встановлено, що ОСОБА_3 порушила п. 16.1 правил благоустрою м. Івано-Франківська, а саме, «розміщення малої архітектурної форми без погодження за адресою: вул. Вітовського, 19 , що в м. Івано-Франківську» , чим порушив ст. 152 КУпАП. У звязку з цим на неї накладено штраф у розмірі 850 грн.
За приписами ст. 152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
П.16.1 Правил благоустрою м.Івано-Франківська затверджених рішенням Івано-Франківської міської ради від 02.05.2018 року №106(надалі Правил), встановлено, що на території міста Івано-Франківська заборонено здійснювати розміщення будь-яких малих архітектурних форм без дозвільних документів.
Відповідно до Правил та ч.2 ст. 21 Закону України «Про благоустррій населених пунктів», мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою, зокрема альтанки, павільйони, навіси, паркові арки (аркади) і колони (колонади), вуличні вази, вазони і амфори, декоративна та ігрова скульптура, вуличні меблі (лавки, лави, столи), сходи, балюстради, паркові містки, огорожі, ворота, ґрати, інформаційні стенди, дошки, вивіски та інші елементи благоустрою, визначені законодавством.
Питання щодо встановлення таких столиків регулюється рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №529 від 04.08.2016 «Про затвердження Положення про дрібнороздрібну торгівлю, надання послуг у сфері розваг та проведення ярмарок на території м. Івано-Франківс:ька».
Зокрема, даним Положенням встановлено, що дрібнороздрібна торгівля - це роздрібна торгівля через торговельну мережу із формою позамагазинного продажу товарів, при якій приміщення не мають торговельного залу для споживачів, а саме: пункти некапітальної забудови - кіоски, ларі, ларки, палатки, павільйони для сезонного продажу товарів, візки, роль-бари, торговельні автомати; засоби пересувної мережі - автомагазини, автокафе, авторозвозки, автоцистерни, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки- прилавки), розноски, лотки, столики, тощо. За даними Положення обєкти дрібно роздрібної торгівлі розміщуються відповідно до схеми розташування/руху (п.3.1), а з використанням засобів пересувної мережі розміщуються згідно заяви відповідно до схеми розташування/руху (п.4.1).
В матеріалах адміністративної справи міститься протокол про адміністративне правопорушення №1100 від 05.09.2018 року, складений головним фахівцем сектору нагляду ОСОБА_4 відносно ОСОБА_3 з якого вбачається, що 05.09.2018р. о 14.30 год. порушено п.16.1 правил благоустрою м.Івано-Франківська, а саме «розміщення малої архітектурної форми без погодження за адресою:вул.Вітовського,19, що в м.Івано-Франківську», чим порушено ст. 152 КУпАП. Із змісту протоколу також вбачається, що ОСОБА_3 відмовилася від пояснень та підпису протоколу, про що у ньому зроблено запис.
Крім того, в матеріалах справи міститься акт обстеження №5960 від 05.09.2018, де зазначено факт правопорушення, копія фото фіксажу та протокол про адміністративне правопорушення №1100 від 05.09.2018 року, якому зазначено, що ОСОБА_3 порушила п.16.1 правил благоустрою м.Івано- Франківська.
Отже, позивачем було встановлено малу архітектурну форму у вигляді стола, де здійснювалась торгівельна діяльність стартовими пакетами без дотримання вимог даного Положення.
Суд вважає, що приймаючи оскаржувану постанову, адміністративна комісія при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради дослідила письмові докази, долучені до протоколу про адміністративне правопорушення, які свідчать про наявність підстав для притягнення Позивача до адміністративної відповідальності за ст. 152 КпАП України за порушення п. 16.1 Правил благоустрою, та прийняла законне рішення.
За таких обставин, враховуючи, що відповідач виконав покладений на нього, згідно вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, обов'язок доказування правомірності свого рішення, суд приходить до висновку, що постанову № 10/736 адміністративної комісії при виконавчому комітетові Івано-Франківської міської ради по справі про адміністративне правопорушення від 08 жовтня 2018 року слід залишити в силі, а в задоволенні позову ОСОБА_3- відмовити.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 241-246, 286 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Адміністративної комісії при виконавчому комітетові Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення № 10/736 від 08.10.2018 року, - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області.
Суддя: Шамотайло О.В.