Справа №345/4303/17
Провадження № 2-а/345/59/2018
21.11.2018 року м.Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого - судді Миговича О.М.
секретаря - Бабійчук Л.В.
з участю: представник позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Старчевська Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Калуші справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивачка звернувся до суду з вищенаведеним адміністративним позовом в якому просить визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Калуської міської ради щодо відмови у нарахуванні пільг як учаснику бойових дій на членів сім'ї, зобов'язати Управління соціального захисту населення Калуської міської ради надати 75% знижку плати за користування комунальним послугами членам сім'ї учасника бойових дій позивача, а саме батькові ОСОБА_4, матері ОСОБА_5, брату ОСОБА_6, сестрі ОСОБА_7, які проживають разом із ним та здійснити перерахунок та нарахувати пільги щодо плати за користування комунальними послугами ОСОБА_3 як учаснику бойових дій на членів його сім'ї.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку в єдиному державному реєстру осіб, які мають право на пільги згідно Закону України «Про соціальний статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Площа житла на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення становить 21 кв.м опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому будинку і має право на знижку плати та додатково 10,5 кв.м на сім'ю.
Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75% знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі.
У серпні 2017 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради із зверненням про нарахування пільг як учаснику бойових дій на членів сім'ї. Однак отримав лист про відмову в нарахуванні пільг в якому зазначено, що він користується 75% знижкою плати за користування житлом та житлово-комунальними послугами в межах норм, передбачених чинним законодавством України, а члени його сім'ї ні.
Однак, так як позивач має право на 75 % пільгу «учасник бойових дій» пр. оплаті за житлово-комунальні послуги, тому вважає, що члени його сім'ї, а саме: батько ОСОБА_4, матір ОСОБА_5, брат ОСОБА_6, сестра ОСОБА_7, які проживають разом з ним також мають право на 75% пільгу при оплаті житлово-комунальних послуг.
Вважає такі дії відповідача неправомірними, тому з даним позовом звернувся до суду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просять позов задоволити з наведених у відповіді на відзив підстав - (а.с.22-25).
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просить у задоволенні позову відмовити з наведених у відзиві на позовну заяву підстав.
Суд, вислухавши сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3, перебуває на обліку в Єдиному автоматизованому реєстрі пільговиків в управлінні соціального захисту населення Калуської міської ради, як учасник бойових дій що підтверджується посвідченням «Учасника бойових дій», виданим УМВС України в Івано-Франківській області 01.07.2015 року, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - (а.с.3). Механізм надання пільг, передбачених вищезазначеним Законом, регулюється постановою КМУ від 16.02.1994 року № 94 «Про порядок надання пільг, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Порядок).
Відповідно до абз. 1 п.6 Порядку витрати державних органів, органів місцевого і регіонального самоврядування, підприємств, установ і організацій (далі - організації), пов'язані з наданням пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", покриваються місцевими фінансовими органами на підставі розрахунків, поданих організаціями, шляхом перерахування коштів на їх рахунки в установах банків.
Абзацом 2 п.6 цього ж Порядку чітко передбачено, що: «пільги, передбачені зазначеним Законом, надаються організаціями за рахунок власних коштів з наступним відшкодуванням їх з бюджету за встановленими нормами у погоджені з фінансовими органами терміни».
Норми про те, що пільги надаються організаціями, що надають житлово-комунальні послуги, містяться і в локальних нормативно-правових актах по видах житлово-комунальних послуг, зокрема щодо газопостачання, то п. 16 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2496, передбачено , що «Якщо побутовий споживач відповідно до законодавства має пільги з оплати природного газу, у заяві-приєднанні постачальника із спеціальними обов'язками має міститися відповідна інформація. У разі отримання права на пільги з оплати природного газу побутовий споживач повинен звернутися до постачальника із спеціальними обов'язками з письмовою заявою та документами, що підтверджують його право на пільги.»
По електроенергії, п.31 Постанови від 26.07.1999 року № 1357 «Про затвердження Правил користування електричною енергією для населення» передбачено, що побутовий споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт. Пільгова оплата електричної енергії здійснюється з дня подання побутовим споживачем заяви. Пільги з оплати спожитої електричної енергії надаються тільки за місцем постійного проживання.
Окрім того, в п.1 статті 8 Закону України від 09.11.2017 року № 2189 «Про житлово-комунальні послуги» вказано, що виконавець комунальної послуги має право , зокрема, отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги з оплати комунальних послуг.
З вищенаведеного виходить, що правління не надає пільги, не проводить їх нарахування та перерахунок.
Позивач посилається на рішення Конституційного Суду від 03.06.1999 року № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім'ї»), яким визначено в залежності від Законів України «про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про міліцію», «Про пожежну безпеку» коло осіб, які належать до членів сім'ї окремо по кожному закону.
ОСОБА_3 пільги, як учаснику бойових дій, надаються згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Окрім цього, прийняття Конституційним Судом вищезгаданого рішення було зумовлене тим, що законодавцем не було встановлено вичерпного переліку осіб, які належать до членів сім'ї (абзац 3 п.3 мотивувальної частини рішення) .
Але з 1999 року відбулось багато змін у законодавстів України, в т.ч. і щодо врегулювання кола осіб, на яких поширюються пільги при наданні житлово-комунальних послуг. Зокрема, пункт 5 ст.51 Бюджетного кодексу України об'єднує усіх пільговиків незалежно від законів України, відповідно до яких вони мають пільги і передбачає, що «при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім'ї пільговика належать:
1.дружина (чоловік);
2.їхні неповнолітні діти (до 18 років);
3.не одружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства І та ІІ групи або інвалідами І групи;
4.особа, яка проживає разом з інвалідом війни І групи та доглядає за ним, за умови що інвалід війни не перебуває у шлюбі;
5.непрацездатні батьки;
6.особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.
Бюджетний кодекс України відносить до членів сім'ї пільговика непрацездатних батьків. Непрацездатність - це втрата або відсутність здатності до праці, яка може бути тимчасовою, тривалою або постійною.
Згідно статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» непрацездатними членами сім'ї вважаються - чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 вище зазначеного закону, тобто після досягнення 60 років.
Рішення конституційного суду України від 11.02.2014 року щодо офіційного тлумачення частини 1 статті 1241 Цивільного кодексу України, яке ґрунтується на положеннях частини 3 статті 75 Сімейного кодексу України, відносить до категорії «непрацездатні» - інвалідів І, ІІ та ІІІ групи, які визнанні інвалідами в установленому законом порядку, а також пенсійного законодавства та законів України, які регулюють і визначають поняття «непрацездатний».
Виходячи з вищевказаного, батько позивача ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, мати ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, брат ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, та сестра ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4, не можуть користуватися пільгами на оплату житлово-комунальних послуг, як члени сім'ї пільговика.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог, тому в задоволенні позову необхідно відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до восьмого апеляційного адміністративного суду, що включає Волинську, Закарпатську, Івано-Франківську, Львівську, Рівненську та Тернопільську область з місцезнаходженням у місті Львові шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний термін з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Головуючий: