справа № 2а-1036/09
21 грудня 2009 року Дніпровський районний суд м. Херсона у складі:
головуючого судді Ратушної В.О.
при секретарі Яковлєвій О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації Дніпровського району м. Херсоні, про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату грошової допомоги, -
Позивач звернулась до суду із зазначеним позовом, в якому просила поновити пропущений строк для подачі позову до суду та визнати неправомірними дії відповідачів щодо відмови у перерахуванні державної допомоги при народженні дитини та досягнення нею трирічного віку за 2007-2009 роки у розмірі фактичної виплати, зобов'язати відповідачів виплатити недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.03.2007 року по 01.06.2009р. в розмірі 10780 грн., обґрунтовуючи позов тим, що відповідно до ст. ст. 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вона має право на одержання державної допомоги при народженні дитини, а також вона має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, оскільки перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Також вказує, що ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дніпровської у м. Херсоні ради здійснювало розрахунки по виплаті їй щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку без урахування рішення Конституційного суду, яким вказані вище норми були визнані неконституційними, у зв'язку з чим просила позов задовольнити.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дніпровської у м. Херсоні ради в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснив, що ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дніпровської у м. Херсоні ради діяло з дотриманням вимог та всіх норм діючого на момент нарахування виплат законодавства, та в межах своїх повноважень і компетенції.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши сторони, суд встановив, що згідно свідоцтва про народження, позивач має неповнолітню дитину - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до п.3 розділу VІІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в ред. 2005р. - розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму;
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 року» від 19.12.2006 року, який набрав чинності з 01.01.2007 року, ст. 56 було визначено встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року положення ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 року» та п.14 ст.71 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 року» в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнано неконституційним;
Відповідно до ст. 152 Конституції України - закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність, таким чином зазначений закон втратив чинність 09.07.2007р.;
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 року» від 28.12.2007 року, який набрав чинності з 01.01.2008 року, в п.23 була визначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень; рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 положення вказаної норми Закону щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неконституційними не визнавались та не скасовувались.
Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що визнання дій відповідача з приводу зобов'язання перерахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з березня 2007р. по червень 2009р., а також зобов'язання виплатити недоплачену грошову допомогу за вказаний період - позов не підлягає задоволенню, оскільки, фактичні нарахування, що здійснювались у вказаний період проводились на підставі та у відповідності до діючого на той момент законодавства, норми якого не були скасовані та не визнавались неконституційними, а отже виплати за вказаними нарахуваннями є правомірними.
Керуючись ч. 2 ст. 19, ст. 152 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року, ст. 8, 9, ч. 2 ст. 99, 159-163 КАС України, ст. ст. 14, 15, п. 3 розділу VIII Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 року» від 19.12.2006 року, Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року, суд, -
В задоволені позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення райдержадміністрації адміністрації, ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Херсоні ради, по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату грошової допомоги - відмовити за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови протягом десяти днів з дня її проголошення та апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Суворовський районний суд м. Херсона.
Суддя В.О. Ратушна