Рішення від 13.11.2018 по справі 2040/5751/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2018 р. № 2040/5751/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бідонька А.В.

при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,

за участю:

представника позивача - Полухіна А.В.,

представників відповідача - Калуцького Д.Є, Леонець О.С, Грішина А.В.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області до Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Вовчанська районна державна адміністрація Харківської області, про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державна екологічна інспекція у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області, в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення виконання робіт Старосалтівською селищною радою Вовчанського району по зберіганню та видаленню відходів на звалище твердих побутових відходів орієнтовною площею 4,0 га, що знаходиться на території із заходу від с. Старий Салтів та півдня від с. Зарічне (раніше Петрівське) Вовчанського району, за межами населених пунктів на відстані близько 3,0 км від с. Зарічне (раніше Петрівське) по дорозі на с. Гонтарівка до отримання Старосалтівською селищною радою Вовчанського району дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та висновку оцінки впливу на довкілля на вказане звалище твердих побутових відходів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за наявності порушень вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, виконання робіт Старосалтівською селищною радою Вовчанського району по зберіганню та видаленню відходів на звалище твердих побутових відходів орієнтовною площею 4,0 га, що знаходиться на території із заходу від с. Старий Салтів та півдня від с. Зарічне (раніше Петрівське) Вовчанського району, за межами населених пунктів на відстані близько 3,0 км від с. Зарічне (раніше Петрівське) по дорозі на с. Гонтарівка, на думку позивача, не можуть виконуватися.

Представник відповідачів у відзиві на позов зазначив, що проти позову заперечує, оскільки він є необґрунтованим, та просить суд відмовити у задоволенні позову.

Представник позивача в судове засідання прибув, підтримав доводи, викладені у позовній заяві, та просив задовольнити позов.

Представники відповідачів в судове засідання прибули, проти позову заперечували та просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.

Інспекцією на підставі наказу від 03.04.2018 року за № 255/01-04, в термін з 06 по 20 квітня 2018 року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині делегованих повноважень органів виконавчої влади у діяльності Старосалтівської селищної ради.

За насідками вказаного заходу, Інспекцією складено акт за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 255/01-04/02-09 від 20.04.2018 року, який направлено на адресу ради супровідним листом від 20.04.2018 №1501/01-22/02-09.

Актом перевірки зафіксовано, що Старосалтівською селищною радою для забезпечення видалення відходів з території населених пунктів використовується земельна ділянка, на якій розміщено звалище твердих побутових відходів (далі ТПВ) орієнтовною площею 4,0 га, що знаходиться на території із заходу від с. Старий Салтів та півдня від с. Зарічне (раніше Петрівське) Вовчанського району, за межами населених пунктів на відстані близько 3,0 км від с. Зарічне (раніше Петрівське) по дорозі на с. Гонтарівка. Звалище частково обваловане, наявні під'їдні шляхи з пошкодженим твердим покриттям, освітлення та огорожа відсутні. Накопичення відходів на звалищі здійснюється хаотично та неконтрольовано (не забезпечено ведення обліку кількості та складу відходів, що надходять на звалище, оброблення (перероблення) відходів перед їх остаточним захороненням (видаленням) не здійснюється).

Враховуючи викладене, Інспекція дійшла висновку, що зберігання та видалення відходів Старосалтівською селищною радою здійснюються з порушенням вимог екологічної безпеки, зокрема із порушенням ст.ст. 125,126 Земельного Кодексу України, ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст.ст. ст. 29, 32, 33 Закону України «Про відходи», ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.

Щодо доводів представника відповідача, що вказана земельна ділянка, на якій розміщене сміттєзвалише, не знаходиться у віданні Старосалтівської селищної ради, суд зазначає, що у матеріалах справи наявна копія Розпорядження Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області № 429 від 24.09.2016 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою Старосалтівській селищній раді Вовчанського району Харківської області (а.с. 72-73), а також, у матеріалах справи наявний лист Департаменту екології та природних ресурсів № 04.02-15/7228 від 12.11.2018 року, адресований на ім'я начальника Державної екологічної інспекції у Харківській області, зі змісту якого судом встановлено, що згідно затвердженого реєстру місць видалення відходів у Харківській області, який ведеться Департаментом, в с. Старий Салтів Вовчанського району Харківської області обліковується звалище твердих побутових відходів площею 4,0 га. власником якого значиться Старосалтівська сільська рада Вовчанського району Харківської області.

Таким чином, суд вважає безпідставними та необґрунтованими посилання представника відповідача що вказана земельна ділянка, на якій розміщене сміттєзвалише, не знаходиться у віданні Старосалтівської селищної ради.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про відходи» зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

Загальні вимоги до екологічної безпеки викладені у ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» зокрема, при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.

Так, згідно ст. 7-1 Закону України «Про відходи» надання дозволів, передбачених цим Законом, на види діяльності та об'єкти, що підлягають оцінці впливу на довкілля, здійснюється з урахуванням результатів оцінки впливу на довкілля такої діяльності згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля» ( 2059-19 ).

Відповідно до абз. 7 п. 11 ч. З ст. З Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» друга категорія видів планованої діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля, включає: інші види діяльності зокрема - утилізацію, видалення, оброблення, знешкодження, захоронення побутових відходів.

Згідно ст. 15 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» правопорушеннями у сфері оцінки впливу на довкілля є: провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, без здійснення такої оцінки та отримання рішення про провадження планованої діяльності;

Частиною 2 вказаної статті встановлено, що особи, винні в порушенні законодавства про оцінку впливу на довкілля, притягаються до дисциплінарної, адміністративної, цивільної чи кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. З ст. 16 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» підставою для припинення діяльності підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання є провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, без здійснення такої оцінки та отримання рішення про провадження планованої діяльності або систематичні порушення у сфері оцінки впливу на довкілля, що не можуть бути усунені з технічних, економічних або інших причин.

Частиною 4 ст. 16 вказаного закону встановлено, що рішення про тимчасову заборону (зупинення) або припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про оцінку впливу на довкілля приймається виключно судом за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, його територіальних органів або за позовом інших осіб, права та інтереси яких порушено.

Крім того, відповідно до положень ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів.

Згідно положень ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

З метою усунення порушень виявлених під час здійснення планової перевірки, Інспекцією винесено припис від 20 квітня 2018 року за № 92/02-09, яким зобов'язано голову Старосалтівської селищної ради Вовчанського району отримати висновок оцінки впливу на довкілля, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на звалище відходів (п. 14 припису).

В свою чергу, суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів того, що вищевказаний припис було оскаржено, а тому суд приходить до висновку, що відповідальною особою - головою Старосалтівської селищної ради ОСОБА_5 визнано встановленні під час проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства порушення.

Крім того, за наслідками проведеної перевірки Інспекцією складено протокол про адміністративне правопорушення від 19.06.2018 року та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 19.06.2018 року № 03-26-27, якою голову Старосалтівської селищної ради ОСОБА_5 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.ст. 82, 188-5 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн.

Згідно ст. 21 Закону України «Про відходи» органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи; розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; тощо.

Згідно ст. 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей. Екологічна безпека гарантується громадянам України здійсненням широкого комплексу взаємопов'язаних політичних, економічних, технічних, організаційних, державно-правових та інших заходів. Діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.

З огляду на те, що відповідачем не було надано будь-яких доказів щодо усунення порушення вимог законодавства, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а тому суд вважає, що є всі підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення виконання робіт Старосалтівською селищною радою Вовчанського району по зберіганню та видаленню відходів на звалище твердих побутових відходів орієнтовною площею 4,0 га, що знаходиться на території із заходу від с. Старий Салтів та півдня від с. Зарічне (раніше Петрівське) Вовчанського району, за межами населених пунктів на відстані близько 3,0 км від с. Зарічне (раніше Петрівське) по дорозі на с. Гонтарівка до отримання Старосалтівською селищною радою Вовчанського району дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та висновку оцінки впливу на довкілля на вказане звалище твердих побутових відходів.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Харківській області до Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Вовчанська районна державна адміністрація Харківської області, про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Харківській області до Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Вовчанська районна державна адміністрація Харківської області, про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення виконання робіт Старосалтівською селищною радою Вовчанського району по зберіганню та видаленню відходів на звалище твердих побутових відходів орієнтовною площею 4,0 га, що знаходиться на території із заходу від с. Старий Салтів та півдня від с. Зарічне (раніше Петрівське) Вовчанського району, за межами населених пунктів на відстані близько 3,0 км від с. Зарічне (раніше Петрівське) по дорозі на с. Гонтарівка до отримання Старосалтівською селищною радою Вовчанського району дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та висновку оцінки впливу на довкілля на вказане звалище твердих побутових відходів.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 21 листопада 2018 року.

Суддя Бідонько А.В.