Роздільнянський районний суд Одеської області
Справа № 511/2383/18
Номер провадження: 3/511/1025/18
"19" листопада 2018 р. .Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Теренчук Ж . В .,
секретаря - Ніколас С.О.,
за участю прокурора - Захарченка І.Ю..,
правопорушника - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Роздільна Одеської області матеріали адміністративної справи, які надійшли з Управління захисту економіки у Одеській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, депутата сьомого скликання Роздільнянської районної ради Одеської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 обрано депутатом Роздільнянської районної ради Одеської області сьомого скликання відповідно до протоколу першого пленарного засідання Роздільнянської районної ради від 05.11.2015 року та постанови №65 Роздільнянської районної виборчої комісії «Про реєстрацію депутатів Роздільнянської районної ради Одеської області».
Відповідно П»янченко І.В. , як депутат районної ради, на підставі пункту «б» частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб»єктом відповідальності за корупційні правопорушення, так як відноситься до категорії осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
ОСОБА_1, будучи депутатом районної ради і відповідно до підпункт «б» пункту 1 частини 1 статті 3, ч.1 45 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування, а також будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, зобов'язаний був у встановленому цим законом порядку подавати щорічно до 01 квітня шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію про майновий стан та прибутки за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до вимог законодавства останнім днем подання декларації за 2017 рік для осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування законом визначено - 31 березня 2018 року.
ОСОБА_1В, в період перебування на виборній посаді, достовірно знаючи про необхідність подати у період часу до 31.03.2018 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, за 2017 рік в порушення вимог абз.3 п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції електронну декларацію про свій майновий стан, а саме - 06.06.2018 року о 09:48год., що підтверджується даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування .
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного правопорушення визнав. Суду пояснив, що на початку 2018 року він намагався заповнити електрону декларацію про доходи, він неодноразово намагався занести відповідні дані до декларації, однак вебсторінка не реєструвалась. 06.06.2018 року він заніс необхідні дані до декларації та подав її до реєстру. У вчиненнї правопорушення щиро кається.
Прокурор Захарченко в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1В винним у вчиненні корупційного правопорушення та притягнути його до відповідальності, наклавши стягнення у виді штрафу в межах санкції відповідної статті.
Також суд вважає , що вина П»янченка І.В. у вчиненні корупційного правопорушення підтверджується наданими по справі письмовими доказами, зокрема:
- протоколом засідання Роздільнянської районної ради від 05.11.2015 року та постановою №65 Роздільнянської районної виборчої комісії «Про реєстрацію депутатів Роздільнянської районної ради Одеської області», згідно якої кандидата у депутати Роздільнянської районної ради від політичної партії «Довіряй ділам» ОСОБА_1 визнано обраним депутатом Роздільнянської районної ради Одеської області сьомого скликання (а.с.24);
- витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно якого датою публікації електронної декларації про майновий стан та прибутки ОСОБА_1 є 06.06.2018 року (а.с.43);
- протоколом сімнадцятої позачергової сесії Роздільнянської районної ради від 24.02.2017 року, на якій депутати Роздільнянської районної ради були повідомлені про терміни подання електронних декларації про майновий стан та прибутки за минулий рік (а.с.41);
У відповідності до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Таким чином суд вважає, що дійсно своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто порушення вимог фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.33 КУпАП України при накладенні стягнення судом враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини які обтяжують та пом'якшують відповідальність.
П»янченко І.В. вперше притягується до адміністративної відповідальності, щиро розкаявся у вчиненні правопорушення, є пенсіонером на час розгляду справи.
З урахування даних обставин суд вважає, що з метою запобігання вчинення П»янченком І.В. нових корупційних правопорушень, достатнім для нього буде накладення адміністративного стягнення у виді мінімального штрафу в межах санкції ч.1ст.172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, розмір та порядок сплати якого встановлюється Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 352,40 грн.
Керуючись п.1 ч.1 ст.3, ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», ст.ст. 27, 33, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, п. 1 ч. 1 ст.284 КУпАП, суд, -
П»янченка ОСОБА_2 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з П»янченка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, пенсіонера, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_3 судовий збір р у розмірі 352,40 грн на користь держави.
Стягувач: Державна судова адміністрація України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601)
Реквізити для зарахування до державного бюджету:
отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106,
код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783,
банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
код банку отримувача: 899998,
рахунок отримувача: 31211256026001,
код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Одеської області через Роздільнянський районний суд Одеської області, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Ж. В. Теренчук
Постанова набрала законної сили "______" ____________20___р.
Срок предґявлення до виконання постанови 3 місяці.