26 вересня 2018 року Справа № 0440/6973/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді -Віхрової В.С., розглянувши у місті Дніпрі в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, -
14.09.2018 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, в якій позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладання штрафу від 30.08.2018 р. ВП №56681707, винесену державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.
В обґрунтування позовної заяви вказано, що позивачем було добровільно виконано рішення суду, а саме здійснено перерахунок суми пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", про що відповідачу було надіслано лист. Проте, державним виконавцем протиправно та необґрунтовано винесено постанову про накладення штрафу за невиконання без поважних причин боржником рішення суду, тому така постанова підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.09.2018 р. відкрито спрощене провадження з викликом сторін, засідання призначено на 26.09.2018 р. о 09:30 год.
Згідно ч.4 ст.287 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Згідно ч.ч.1, 2, 8 ст. 262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання.
При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення.
У судове засідання 26.09.2018 р. сторони не з'явилися. Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
У відповідності до положень ч.ч.1, 3 ст. 205 КАС України, враховуючи стислі строки розгляду справ даної категорії, визначні ч.4 ст.287, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи у письмовому провадженні за відсутності сторін.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
Судом встановлено, що Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 р. справі №804/1246/18 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх органів внутрішніх справ України та їх сімей" №900 від 23.12.2015 р., ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної гвардії" і №947 від 18.11.2015 р. "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. №268".
03.07.2018 р. державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №804/1246/18 від 22.06.2018 р.
Листом від 13.07.2018 року № 14496/08-01/26 Головним управлінням повідомлено про фактичне добровільне виконання рішення суду, а саме: про здійснення перерахунку пенсії та виплату перерахованої суми пенсії за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 року. Листом також зазначено, що виплата перерахованої суми пенсії за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 року буде виплачена в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
30.08.2018 р. державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, керуючись ст.ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн., а саме зобов'язано боржника виконати рішення протягом 10 днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
У даній постанові вказано, що за результатом розгляду постанов про відкриття провадження та на виконання вимог виконавчого документа боржником було повідомлено про часткове виконання рішення суду, оскільки здійснено перерахунок з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., але виплату проведено лише з 01.01.2018 р.
А також зазначено, що наявна судова практика підтверджує неправомірність посилання боржником на постанову Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, що має наслідком навмисне невиконання рішення суду.
Вирішуючи спір виходить з наступного.
Згідно із статтею 124 Конституції України та статті 370 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими для всіх без винятку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, організацій, установ, посадових осіб, окремих громадян та їх об'єднань і підлягають виконанню на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку регулюються Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ч.2 ст.63, ст.75 Закону України "Про виконавче провадження"у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. У разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
З вищевикладеного вбачається, що державний виконавець за невиконання (повторне невиконання) рішення, має право винести постанову про накладення штрафу на боржника лише при умові невиконання ним рішення без поважних причин.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем було повідомлено про добровільне виконання рішення суду.
На підтвердження даної обставини до матеріалів справи долучені розрахунки на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № N/А 28642 по пенсіонеру ОСОБА_1 з датами розрахунків від 03.04.2018 р. відповідно, за період січень 2016 - квітень 2018 рр. на підставі постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної гвардії" та №103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Про часткове виконання рішення вказано і державним виконавцем у постанові про накладення штрафу від 30.08.2018 р., що оскаржується. Відповідач вказав, що 21.02.2018 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою встановлено новий порядок перерахування виплати пенсій пенсіонерам внутрішніх справ, внесено певні зміни до порядку та процедури перерахунку та виплати пенсій. Однак, за твердженням відповідача, наявна судова практика підтверджує неправомірність посилання на неї боржника, та, як наслідок, навмисне невиконання рішення суду.
У справі право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 виникло на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". При цьому, постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Верховний Суд України у своїх постановах (справи №21-1044а15, №21-2630а15, №21-5118а15, №804/5081/13-а) неодноразово вказував, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
За наведених обставин суд дійшов висновку про помилкове твердження відповідача щодо навмисного невиконання суду, що стало підставою для застосування штрафу, оскільки виконання Пенсійним фондом судового рішення залежить від державного фінансування.
Також, суд критично відноситься до висловленої відповідачем позиції відносно судової практики у оскаржуваній постанові, оскільки останній не являється органом судової влади або органом, компетенція якого стосується аналізу та/або зазначення окремих частин судових рішень у своїх постановах.
Відповідач, як державний орган має діяти відповідно до своїх повноважень та в межах своїх повноважень, передбачених законодавством, тобто у відповідності до ст. 19 Конституції України, яка визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення розглядуваного адміністративного позову, оскільки підстави для застосування штрафу до позивача відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із судових витрат, передбачених ст. 132 КАС України, сплачено лише судовий збір у розмірі 1762, 00 грн., що не підлягає поверненню.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 139, 246-247, 249, 255, 287, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладання штрафу від 30.08.2018 р. ВП №56681707, винесену державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 цього Кодексу, безпосередньо до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.С. Віхрова