Постанова від 16.11.2018 по справі 806/1295/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 806/1295/18

Головуючий у 1-й інстанції: Токарева М.С.

Суддя-доповідач: Шидловський В.Б.

16 листопада 2018 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Шидловського В.Б.

суддів: Кузьменко Л.В. Іваненко Т.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2018 року (судове рішення ухвалене 16 квітня 2018 року в скороченому провадженні) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Житомирської області щодо відмови йому у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок ОСОБА_2 та виплату пенсії (з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу управлінь Державної пенітенціарної служби України, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294» від 28.12.2016 №1036 згідно довідок управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області №5/15-294 від 10.03.2017 та Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації міністерства юстиції № 5.1-1379 від 14.02.2018) виходячи із складових грошового забезпечення, встановлених у грошовому атестаті №2 від 16.01.2014 управління Державної пенітенціарної служби України у Житомирській області, у порядку і розмірі відповідно до чинного законодавства на час призначення пенсії (80% грошового забезпечення), починаючи з 01 січня 2017 року.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від "16 квітня 2018 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо відмови ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок ОСОБА_2 АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) та виплату пенсії (з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу управлінь Державної пенітенціарної служби України, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294" від 28.12.2016 №1036 та згідно довідок управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області №5/15-294 від 10.03.2017 та Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації міністерства юстиції № 5.1-1379 від 14.02.2018) виходячи із складових грошового забезпечення, встановлених у грошовому атестаті №2 від 16.01.2014 управління Державної пенітенціарної служби України у Житомирській області, у порядку і розмірі відповідно до чинного законодавства на час призначення пенсії (80% грошового забезпечення), починаючи з 01 січня 2017 року.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось з апеляційною скаргою, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши справу в межах, визначених статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 30.12.2013 №104 о/с-13 позивача було звільнено з посади начальника управління Державної пенітенціарної служби України у Житомирській області за п.65 «б» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів Української РСР 29.07.1991 № 114, з подальшим виходом на пенсію як особи, що вже має право на пенсійне забезпечення (а.с. 19).

ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Пенсія призначена виходячи із складових грошового забезпечення, встановлених у грошовому атестаті №2 від 16.01.2014 управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області, у порядку і розмірі відповідно до чинного законодавства на час призначення пенсії (80% грошового забезпечення). Вислуга років у календарному обчисленні складає 28 років 02 місяці 09 днів, у пільговому обчисленні 36 років 01 місяць 02 дні (а.с. 20).

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України. До заяви було додано відповідні документи (а.с. 11,12).

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23.11.2017 за №2514/М-11 та від 22.02.2018 за №М-1167 ОСОБА_2 відмовлено у здійсненні перерахунку з мотивів відсутності умов, порядку та розміру перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення осіб, звільнених з органів Державної пенітенціарної служби України (а.с.13,14).

Не погодившись із такою відмовою, позивач звернувся за захистом своїх прав до адміністративного суду.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким задоволено адміністративний позов, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Статтею 19 Конституції визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії Відповідачем грубо порушено Конституцію України та пенсійне законодавство, що регламентує пенсійне забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою цієї ж статті вказаного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" № 393 від 17.07.1992 №1087 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.1991 встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу згідно додатків (пункт 3 цієї постанови).

Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294" №1036 від 28.12.2016 внесено зміни до постанови КМУ №1294, якою з 01.01.2017 змінено схеми посадових окладів начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби в Автономній Республіці Крим, областях, м.Києві та Київській області (додаток №21 до постанови КМУ № 1294).

Згідно додатку №21 до Постанови КМУ № 1294 (із змінами) посадовий оклад начальника управління складає 3100 грн., про що зазначено в довідці Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 14.02.2018 за № 5.1-1379 та довідці управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області від 10.03.2017 № 5/15-294.

Згідно ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі-Порядок).

Відповідно до п.1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм.Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Згідно з п.4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Разом з цим, відповідно до ч.1 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонерами додаткових документів.

Відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії відповідач посилається виключно на те, що Постановою КМУ №1036 від 28.12.2016 "не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення". При цьому відповідачем неправомірно ігноруються вимоги Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008, який був чинним на дату набуття права на перерахунок пенсії та є чинним на час звернення до суду.

Згідно ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи, що право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру посадового окладу позивач отримав з 01.01.2017, але не проведення перерахунку допущено з вини відповідача, перерахунок підлягає здійсненню за весь період, тобто з 01.01.2017.

Суд не погоджується з посилання відповідача на п."В" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якого, максимальний розмір пенсії, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Оскільки, відповідно до редакції Закону, яка діяла на час призначення пенсії максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 80% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

З урахуванням норм чинного законодавства, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи визначені Порядком №45 від 13.02.2008 року повідомляють орган Пенсійного фонду України.

З огляду на зазначені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність достатніх підстав для задоволення позовних вимог.

Зважаючи на вище зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не встановлено.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Постанова суду складена в повному обсязі 16 листопада 2018 року.

Головуючий Шидловський В.Б.

Судді Кузьменко Л.В. Іваненко Т.В.