ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
12 листопада 2018 року м. Київ № 826/17477/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Чудак О.М., за участю секретаря судового засідання Стринадко О.Г., у відсутність учасників справи, розглянувши у відкритому судовому засіданні без фіксування його за допомогою звукозаписувальних технічних засобів, заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за його позовом до Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Військова частина польова пошта НОМЕР_1 , про визнання незаконним та скасування наказу в частині, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,
встановив:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) з позовом до Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " в якому просив:
- визнати незаконним та скасувати пункт наказу Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 23.08.2016 №349 про притягнення до дисциплінарної відповідальності майора ОСОБА_1 , заступника командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 по роботі з особовим складом;
- зобов'язати відповідача відшкодувати кошти в сумі 8798,48 грн;
- зобов'язати відповідача відшкодувати моральну шкоду, спричинену порушеннями норм законів України, що регламентують умови та порядок проходження військової служби в Збройних Силах України та Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з розрахунку по 500 грн (п'ятсот гривень) за кожен місяць дії незаконно накладеного дисциплінарного стягнення.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.03.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2018, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано незаконним та скасовано пункт 7 наказу Командувача військ оперативного командування "Північ" від 23 серпня 2016 року №349 про притягнення до дисциплінарної відповідальності майора ОСОБА_1 , заступника командира військової частини польова пошта НОМЕР_1 по роботі з особовим складом. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
27.09.2018 ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.10.2018 для розгляду вказаної заяви призначено судове засідання.
В засідання 12.11.2018 учасники справи не прибули, хоча про дату, час та місце його проведення повідомлялися належним чином.
Отже суд, визначаючись щодо поданої заяви, виходить з того, що відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, при зверненні з позовною заявою заявник не просив про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, а подав відповідну заяву лише після розгляду справи по суті та набрання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.03.2018 законної сили.
Листом Вищого адміністративного суду України від 09.01.2013, роз'яснено порядок встановлення судового контролю, згідно з яким у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
У вказаному листі Вищий адміністративний суд України наголосив, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може виключно під час прийняття постанови у справі.
Водночас, суд зазначає, що набрання рішенням суду законної сили породжує такі правові наслідки: вирішується спір між сторонами, рішення суду стає загальнообов'язковим, є незмінним та остаточним та може бути виконане примусово.
Суб'єкт владних повноважень не може бути зобов'язаний виконувати судове рішення шляхом ухвалення судом іншого рішення, шляхом задоволення інших вимог, які не були заявлені ні у позовній заяві, ні у апеляційній скарзі, оскільки примусове виконання постанови суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VІІІ, в межах виконавчого провадження з виконання виконавчого листа.
Отже, оскільки з метою виконання судового рішення у справі було видано виконавчі листи, то питання щодо забезпечення його виконання переходять у площину правового регулювання Закону України "Про виконавче провадження".
Тобто, у разі звернення позивача із заявою про встановлення судового контролю після прийняття рішення у справі, суд ухвалою відмовляє у задоволенні такої заяви, оскільки, згідно з частиною четвертою статті 372 КАС України в подальшому, примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом - в даному випадку Законом України "Про виконавче провадження".
На підставі викладеного, керуючись статтями 248, 256, 382 КАС України,
ухвалив:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за його позовом до Командувача військ оперативного командування "Північ", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Військова частина польова пошта НОМЕР_1 , про визнання незаконним та скасування наказу в частині, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, - відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена за правилами, встановленими статтями 295-297 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя О.М. Чудак