Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 листопада 2018 р. Справа№0540/8103/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Ушенка С.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Покровської міської ради Донецької області (ЄДРПОУ 04052933; 85300, Донецька область, м. Покровськ, пл. Шибанкова, буд. 11) про визнання протиправними та скасування рішень від 23.08.2018 та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 04.09.2018 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Покровської міської ради Донецької області про визнання протиправними та скасування рішень від 23.08.2018 щодо відмови у реєстрації місця проживання та зобов'язання відповідача зареєструвати місце проживання.
В обґрунтування позову посилається на те, що вона зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею проживає син - ОСОБА_2 . Другий син - ОСОБА_3 проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 . Позивач звернулась до відповідача із заявами про реєстрацію місця проживання малолітніх дітей - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_3 . Виконавчим комітетом Покровської міської ради відмовлено у реєстрації, оскільки реєстрація місця проживання дитини, яка не досягла 14-річного віку, з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою іншого.
На думку позивача, при прийнятті відповідного рішення, Виконавчим комітетом Покровської міської ради не дотримано необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з використанням повноважень не з тією метою, з якою вони надані.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.09.2018 позовну заяву залишено без руху і позивачеві встановлено десятиденний термін з дня отримання ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
У встановлений строк позивач усунула недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 25 вересня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
Учасники справи у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, причин не явки не повідомили, заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без їх участі не надали.
Враховуючи наведене суд, на підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 . Відповідно до свідоцтв про народження та запису у паспорті серії НОМЕР_2 , позивачка має трьох синів: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (згідно із записом у паспорті), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Позивач, відповідно до договору дарування частини житлового будинку, володіє на праві власності ? частиною житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_3 .
Порядок діяльності дозвільних органів регулюється Законом України "Про адміністративні послуги", Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ч.ч. 1, 2, 5, 10 ст. 12 Закону України "Про адміністративні послуги". Центр надання адміністративних послуг - це постійно діючий робочий орган або структурний підрозділ місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування, що зазначений у ч. 2 ст. 12 цього Закону, в якому надаються адміністративні послуги через адміністратора шляхом його взаємодії з субєктами надання адміністративних послуг.
Центри надання адміністративних послуг утворюються при: 1) Київській міській державній адміністрації; 2) Севастопольській міській державній адміністрації; 3) районній державній адміністрації; 4) районній у місті Києві державній адміністрації; 5) районній у місті Севастополі державній адміністрації; 6) виконавчому органі міської ради міста обласного, республіканського Автономної Республіки Крим значення. Центри надання адміністративних послуг можуть утворюватися при виконавчому органі міської міста районного значення, селищної, сільської ради у разі прийняття відповідною радою такого рішення.
У разі утворення центру надання адміністративних послуг як постійно діючого робочого органу для здійснення матеріально-технічного та організаційного забезпечення діяльності центру надання адміністративних послуг у структурі відповідної міської ради, міської, районної державної адміністрації утворюється відповідний структурний підрозділ (виконавчий орган), на який покладаються керівництво та відповідальність за організацію діяльності такого центру.
Положення про центр надання адміністративних послуг та його регламент затверджуються органом, який прийняв рішення про утворення центру. Кабінет Міністрів України затверджує примірне положення про центр надання адміністративних послуг та його регламент.
Згідно п. 4 Примірного регламенту центру надання адміністративних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 588, Центр у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, положенням про центр та регламентом центру.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 13 Закону України від 06.09.2012 № 5203-УІ "Про адміністративні послуги" адміністратор призначається на посаду та звільняється з посади особою, яка очолює орган (керівником органу), що прийняв рішення про утворення відповідного центру надання адміністративних послуг. Кількість адміністраторів визначається органом, який прийняв рішення про утворення відповідного центру надання адміністративних послуг. Адміністратор має іменну печатку (штамп) із зазначенням його прізвища, імені, по батькові та найменування центру надання адміністративних послуг.
Відповідно до пп. 1.1. ч. 1 Положення про Центр надання адміністративних послуг м. Покровськ, Центр надання адміністративних послуг м. Покровськ (далі - Центр або ЦНАП) є відділом міської ради та її виконавчим органом, утворюється, ліквідовується абореорганізовується рішенням міської ради відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», є підзвітним і підконтрольним міському голові та керуючому справами виконкому міської ради відповідно до розподілу обов'язків між керівними працівниками виконкому міської ради
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація стосовно юридичної особи Центр надання адміністративних послуг м. Покровськ,
Отже, з вищенаведеного вбачається, що Центр надання адміністративних послуг м.Покровськ не може бути відповідачем по справі так як не є юридичною особою, що суперечить нормам КАС України.
Таким чином, належним відповідачем у справі є Покровська міська рада Донецької області. Вимоги позивача зверненні до Центру надання адміністративних послуг м.Покровська.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_5 перебувають у шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_3 , є батьками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується копіями свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 та серії НОМЕР_5 .
Позивач та її діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відповідно до паспорта позивача, копія якого наявна в матеріалах справи, та довідки Шевченківської селищної ради м Покровська Донецької області від 28.08.2018 № 766, зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з копією договору дарування частини житлового будинку, позивач володіє на праві власності ? частиною житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_3 .
Зважаючи на необхідність перереєстрації місця проживання зазначених малолітніх дітей, позивач звернулася до Виконавчого комітету Покровської міської ради із заявами від 23.08.2018 про реєстрацію їх місця проживання за адресою: АДРЕСА_3 .
За результатами розгляду заяв позивача в той же день Виконавчим комітетом Покровської міської ради відмовлено позивачеві у реєстрації дітей за вказаною адресою з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 02.03.2006 № 207, відповідно до якої реєстрація місця проживання дитини, яка не досягла 14-річного віку, з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою іншого батька.
Позивач вважає відмову такою, що грубо порушує права та інтереси її малолітніх дітей.
При прийняті рішення по суті спору суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», зокрема, громадянин України, зобов'язаний протягом тридцяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.
Для реєстрації особа або її законний представник подає: письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Відповідно до п. 2.2. «Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.11.2012 № 1077, для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС України , окрім інших документів, документи, що підтверджують: право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання; свідоцтво про народження, якщо реєструється місце проживання дитини, яка не досягла 16-річного віку.
Відповідно до п. 3 «Правил реєстрації місця проживання», затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 207, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Пунктом 18 «Правил реєстрації місця проживання», затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 207, також передбачено, що для реєстрації місця проживання особа або її представник подає між іншим документи, які підтверджують право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників). У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Пунктом 11 Правил реєстрації місця проживання передбачено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Відповідно до статті 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання /перебування осіб в Україні визначений Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України №207 від 02.03.2016 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру».
Відповідно до пункту 18 вищезазначених Правил, у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» передбачено, що реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
В ст. 141 Сімейного кодексу України зазначено, що мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини, не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини.
Відповідно до ст. 6 Сімейного кодексу України, неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Станом на момент звернення позивача до відповідача, діти позивача були малолітніми.
Відповідно до п. 35 Правил реєстрації місця проживання громадян працівники органу реєстрації, які допустили порушення законодавства, несуть відповідальність у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання. У разі якщо особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку.
Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Згідно з п. 2.2. Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.11.2012 р. №1077, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 року за № 2109/22421, для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів надання адміністративних послуг - до відповідного центру, зокрема, документи, що підтверджують: право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання.
Пунктом 2.3 Порядку № 1077 встановлено, що відомості про дітей віком до 14 років, місце проживання яких реєструється з батьками, вносяться до заяви одного з них. Особа, яка досягла 14-річного віку, подає заяву про реєстрацію місця проживання особисто.
Суд, приймає до уваги, що пунктом 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207, також передбачено, що у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
При проживанні батьків за різними адресами для реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним з батьків надається письмова згода другого з батьків та довідка територіального підрозділу або адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС України за місцем його проживання про те, що дитина не зареєстрована разом з ним.
Відомості про реєстрацію дитини, яка не досягла 14 років, вносяться до картки реєстрації того з батьків, з ким реєструється місце проживання дитини, та до адресної картки.
До адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС України надсилаються відомості про реєстрацію місця проживання того з батьків, з ким реєструється місце проживання дитини, у графу 14 цих відомостей вноситься інформація про дитину (прізвище, ім'я, по батькові, стать, дата і місце народження).
Орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо, зокрема, особа не подала необхідних документів або інформації.
Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику (п.11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207).
Враховуючи вищезазначене, відмова органу реєстрації у реєстрації місця проживання малолітніх дітей без згоди їх батька, який зареєстрований за іншою адресою була здійснена з неухильним дотримання Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру».
Також, суд звертає увагу на те, що позивач не зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , а як зазначено у позові, лише має намір там зареєструватись.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач при зверненні до Виконавчого комітету Покровської міської ради із заявами про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини не надав жодних доказів того, що за адресою: АДРЕСА_3 зареєстровано одного з батьків, що передбачено Пунктом 18 «Правил реєстрації місця проживання», затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 №207.
Таким чином, суд вважає вимоги позивача не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір у сумі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією від 31.08.2018.
Оскільки судом відмовлено позивачеві у повному обсязі, то питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 133, 139, 242, 244-250, 255, 262, 295, 297, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Покровської міської ради Донецької області (ЄДРПОУ 04052933; 85300, Донецька область, м. Покровськ, пл. Шибанкова, буд. 11) про визнання протиправними та скасування рішень від 23.08.2018 та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 16 листопада 2018 року.
Суддя Ушенко С.В.