Рішення від 16.11.2018 по справі 1140/2714/18

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/2714/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дії та бездіяльність, також зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 в сумі 1435 грн. протиправними;

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не зарахування стажу в нарахування пенсії в період з 1 січня 1996 по 31 грудня 2000 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зробити розрахунок пенсії за віком ОСОБА_1, з урахуванням його стажу роботи в ТОВ «НКТ» в період з 1 січня 1996 по 31 грудня 2000 року.

В обґрунтування вказаних вимог позивачем зазначено, що ним подано достовірні відомості та вчинено всі дії для здійснення перерахунку пенсійного забезпечення з урахуванням доходів за період з 1 січня 1996 по 31 грудня 2000 року включно. Натомість, як зазначає позивач, відповідач безпідставно не вчиняє дій щодо розрахунку пенсії і ставить під сумнів подані ним документи.

З поданого до суду відзиву на позовну заяву встановлено, що представник відповідача посилався на те, що під час розрахунку пенсії позивачу були враховані всі надані ним документи, вважає дії посадових осіб управління пенсійного фонду під час нарахування пенсійного забезпечення позивачеві правомірними, вважає адміністративний позов необґрунтованим та наголошує на відмові в його задоволенні (а.с.17-17-зворот).

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1, 07.09.2018 року звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в якій просив призначити йому пенсію за віком, та надав копії документів, які підтверджують його стаж роботи (а.с.2-5, 25).

13.09.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийнято рішення про призначення йому пенсії за віком з 25.07.2018 року у розмірі 1435грн. (а.с.2-5).

Не погоджуючись з таким нарахуванням позивач 17.09.2018 року звернувся з заявою до відповідача та просив надати йому інформацію про алгоритм нарахування йому пенсії за віком (а.с.11).

20.09.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ОСОБА_1 надіслано лист-відповідь, в якому були зазначені алгоритми розрахунку пенсії за віком, а також повідомлення позивача про те, що обчислення розміру його пенсії проведено виходячи із страхового стажу 28 років 7 місяців 4 дні (або 343 місяці). Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до статті 25 Закону та становить 0,28583 (а.с.9-10).

Заробітна плата для обчислення пенсії, взята за період з 01.07.2000 р. по 07.07.2018 р. i розрахована відповідно до статті 40 Закону й складає 691,81 грн. (5377,90 грн. х 0,12864, де 5377,90 грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; 0,12864 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) (а.с.9-10).

Розмір пенсії позивача, відповідно до розрахунків Головного управління, складає 1435,00 грн., де: 197,74 грн. - основний poзмір пенсії (691,81 грн. х 0,28583); 1237,26 грн. - щомісячна державна адресна допомога відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р. № 265 (а.с.9-10).

Головним управлінням в листі також зазначено, що пенсія ОСОБА_1 призначена згідно з нормами чинного законодавства та повідомлено, що заробітна плата за період з 03.01.1996 р. по 30.06.2000 р. може бути врахована при визначенні розміру пенсії після надходження акту перевірки обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату від 07.07.2018 р. № 12, яку позивачем було надано для призначення йому пенсії, тобто після її підтвердження первинними документами.

Не погоджуючись з такими діями управління позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них та їхніх сімей.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Ч. 1 ст.77 КАС України закріплює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Оскільки відповідач по справі в силу норм ст.5 КАС України є суб'єктом владних повноважень, то застосуванню при вирішенні спору підлягають норми ч.2 ст.77 КАС України, де зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивач просить суд, визнати дії відповідача щодо призначення йому пенсії в сумі 1435 грн. протиправними, також просить визнати бездіяльність Головного управління щодо не зарахування його стажу в нарахування пенсії в період з 1 січня 1996 по 31 грудня 2000 року та відповідно зобов'язати управління зробити розрахунок його пенсії за віком з урахуванням стажу роботи в ТОВ «НКТ» в період з 1 січня 1996 по 31 грудня 2000 року.

Відповідачем у відзиві на позовну заяву зазначено, що обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 проведено виходячи із страхового стажу 28 років 7 місяців 4 дні (або 343 місяці), в тому числі з урахуванням страхового стажу роботи позивача в ТОВ «НКТ» за період з 1 січня 1996 по 31 грудня 2000 року (а.с.17-зворот).

Судом встановлено, що в розрахунок пенсії позивача взято заробітну плату за період з 01.07.2000 р. по 07.07.2018 р. за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку та посвідчуються розрахунком Головного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (а.с.22-24).

При цьому, з відомостей розрахунку пенсії ОСОБА_1 вбачається, що відповідачем не було враховано до складу розміру заробітної плати дохід отриманий у 1996-2000 роках отриманого у Росії.

Вказане вище відповідачем не заперечувалось, більш того останнім зазначено, що заробітна плата за період з 03.01.1996 р. по 30.06.2000 р. може бути врахована при визначенні розміру пенсії після надходження акту перевірки обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату, тобто після її підтвердження первинними документами.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно зі статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закону) розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - poзміp пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону (а.с.9-10).

Також відповідач в листі зазначає, що відповідно до статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в paзi, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:

Кз = Зв : Зс, де:

Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зс - середня заробітна плата (дохід) в України, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Згідно із статтею 25 Закону коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

См х Вс

Кс = _ _ _ _ _, де:

100 % х 12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Порядок прийняття та оформлення документів для призначення пенсії за віком врегульовано "Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до п.2.1. Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, зокрема, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 4.2. цього Порядку передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

В той же час п.4.7. Порядку гарантує, що право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що відповідні Управління пенсійного фонду України здійснюють, зокрема, перерахунок пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх документів, які надані саме заявником до органу, що здійснює такий перерахунок.

Також чинним законодавством, встановлене право останнього вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб подання додаткових документів, передбачених законодавством, й перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Як встановлено судом, ОСОБА_1, на підтвердження розміру заробітної плати, отриманої у період роботи з 1 січня 1996 по 31 грудня 2000 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надано довідки, а саме:

- довідку, видану посадовими особами ТОВ «НКТ», № 12 від 07.07.2018 р. про середньомісячну заробітну плату за 60 місяців підряд трудової діяльності для встановлення пенсії, відповідно до якої позивач працював в ТОВ «НКТ» (м. Тула, Росія) у період з 03.01.1996 р. по 07.07.2018 р., а сума середньомісячної заробітної плати склала 21666000 руб. 00 коп. (а.с.12);

- довідку (додаток до довідки №12), видану посадовими особами ТОВ «НКТ», від 07.07.2018 р. про суму відрахувань а Пенсійний Фонд РФ за 60 місяців підряд для встановлення пенсії, відповідно до якої сума відрахувань у період з 03.01.1996 р. по 07.07.2018 р. склала 6018360 руб. 00 коп. (а.с.13).

Таким чином, з огляду на встановлені обставини, а також на право пенсійного фонду, а не обов'язок перевіряти обґрунтованість видачі довідок про заробітну плату підприємств, установ та організацій, суд приходить до висновку, що позивачем подано необхідні документи та вчинено всі дії для здійснення розрахунку його пенсійного забезпечення, натомість відповідач безпідставно не вчиняє дій щодо зарахування доходу отриманого в період з 1 січня 1996 по 31 грудня 2000 року в розрахунок пенсії ОСОБА_1.

Відтак, відповідач, під час розрахунку позивачу пенсії за віком, протиправно не зарахував дохід останнього, отриманий в період з 1 січня 1996 по 31 грудня 2000 року та призначив пенсію ОСОБА_1 в сумі 1435 грн., а тому вказані дії відповідача необхідно визнати протиправними.

Позовні ж вимоги щодо визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не зарахування стажу в нарахування пенсії в період з 1 січня 1996 по 31 грудня 2000 року та зобов'язання відповідача зробити розрахунок пенсії за віком ОСОБА_1, з урахуванням його стажу роботи в ТОВ «НКТ» в період з 1 січня 1996 по 31 грудня 2000 року задоволенню не підлягають, оскільки Головним управлінням обчислення розміру пенсії позивачу проведено виходячи із страхового стажу 28 років 7 місяців 4 дні (або 343 місяці), в тому числі з урахуванням страхового стажу роботи позивача в ТОВ «НКТ» за період з 1 січня 1996 по 31 грудня 2000 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи те, що позивачу задоволена позовна вимога про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 в сумі 1435 грн. протиправними, а тому суд вважає за необхідне для ефективного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача врахувати дохід позивача, отриманий в період з 1 січня 1996 по 31 грудня 2000 року під час трудової діяльності в ТОВ «НКТ» (м. Тула, Росія) в розрахунок пенсії за віком ОСОБА_1, на підставі довідки № 12 від 07.07.2018 р. про середньомісячну заробітну плату за 60 місяців підряд трудової діяльності для встановлення пенсії.

Судових витрат, які б підлягали стягненню на користь позивача з відповідача, відповідно до ст.139 КАС України, судом не встановлено.

Керуючись ст.ст. 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 295, пунктом 15 частини першої розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7 а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ - 20632802) про визнання протиправними дії та бездіяльність, також зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 в сумі 1435 грн. - протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області врахувати дохід позивача, отриманий в період з 1 січня 1996 по 31 грудня 2000 року під час трудової діяльності в ТОВ «НКТ» (м. Тула, Росія) в розрахунок пенсії за віком ОСОБА_1, на підставі довідки № 12 від 07.07.2018 р. про середньомісячну заробітну плату за 60 місяців підряд трудової діяльності для встановлення пенсії.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун