16 листопада 2018 року ЛуцькСправа № 164/1508/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання недійсним розпорядження та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Камінь-Каширське об'єднане управління ПФУ, відповідач) про визнання недійсним розпорядження від 22 лютого 2018 року № 123819 про перерахунок та виплату пенсії, зобов'язання виконати постанову Маневицького районного суду від 25 жовтня 2017 року та провести перерахунок та виплату пенсії, враховуючи заробітну плату за роботу в зоні відчуження, згідно довідки Відкритого акціонерного товариства "Маневицьке ремонтно-транспортне підприємство" від 06.04.2017 року №4.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вважає, що розпорядженням Камінь-Каширського об'єднаного управління ПФУ від 22 лютого 2018 року №123819 йому безпідставно відмовлено в перерахунку та виплаті пенсії на підставі постанови Маневицького районного суду Волинської області від 25 жовтня 2017 року, якою зобов'язано Камінь-Каширське об'єднане управління ПФУ провести перерахунок та виплату йому пенсії, враховуючи заробітну плату за роботу в зоні відчуження, відповідно до довідки Відкритого акціонерного товариства "Маневицьке ремонтно-транспортне підприємство" від 06.04.2017 року №4.
Позивач вказує на те, що відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії за бажанням осіб можуть призначатись виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках в розмірі відшкодування фактичних збитків. Також звертає увагу на недопустимість скасування чи обмеження пільг для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На підставі наведеного просить позов задовольнити.
Відповідно до ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року розгляд даної справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), як це визначено статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України). Згідно з частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.
У відзиві на позов від 07.11.2018 вих. №6622/06-17 (а.с.40-43) відповідач позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своєї позиції відповідач вказав, що постанови Маневицького районного суду Волинської області від 25 жовтня 2017 року по справі № 164/1769/17 та Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2018 року у справі № 876/12133/17, якими Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області зобов'язано провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, врахувавши заробітну плату за роботу в зоні відчуження згідно довідки № 4 Відкритого акціонерного товариства "Маневицьке ремонтно-транспортне підприємство" про заробітну плату в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 6 квітня 2017 року були виконані у добровільному порядку 22 лютого 2018 року розпорядженням №123819. Під час проведення перерахунку пенсії на виконання постанови Маневицького районного суду Волинської області від 25 жовтня 2017 року по справі №164/1769/17 ОСОБА_1 для обчислення пенсії враховано довідку про заробітну плату №4 від 06.04.2017 року за жовтень-листопад 1989 року. Оскільки заробіток позивача за даний період склав 2336, 94 грн., що є менше ніж мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І групи, тому відповідач зазначає, що розмір пенсії ОСОБА_1 після перерахунку не змінився і становить 4138,20 грн.
Також звертає увагу на те, що позовні вимоги про зобов'язання Камінь-Каширського об'єднаного управління ПФУ виконати постанову Маневицького районного суду від 25 жовтня 2017 року суперечать нормам чинного законодавства, адже порядок виконання судових рішень визначений Законом України "Про виконавче провадження".
На підставі наведеного просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд, з урахуванням мотивів, викладених у позові та відзиві, дослідивши докази та письмові пояснення, дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія) та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є особою з інвалідністю 1 групи і має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується копіями посвідчення серії НОМЕР_2 від 30 серпня 2010 року, посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_3 від 17 січня 1994 року та вкладки до нього НОМЕР_4 від 05 травня 2004 року (а.с.13-15).
З матеріалів справи слідує, що постановою Маневицького районного суду Волинської області від 25 жовтня 2017 року у справі № 164/1769/17 (а.с.4-5), яка залишена без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2018 року (а.с.57-62) позов ОСОБА_1 до Камінь-Каширського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання недійсним розпорядження та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії задоволено повністю. Визнано недійсним розпорядження Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області за № 3 від 20 квітня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії, зобов'язано Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, врахувавши заробітну плату за роботу в зоні відчуження згідно довідки № 4 Відкритого акціонерного товариства "Маневицьке ремонтно-транспортне підприємство" від 6 квітня 2017 року.
04 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Камінь-Каширського об'єднаного управління ПФУ із заявою про надання копії розпорядження про перерахунок пенсії на виконання постанови Маневицького районного суду Волинської області від 25 жовтня 2017 року у справі № 164/1769/17 та довідки про складові пенсії (а.с.7).
Листом від 06 липня 2018 року № 773/Н-01 позивача було повідомлено, що рішення суду виконано в добровільному порядку, а пенсійна справа знаходиться на перевірці в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області, тому копія розпорядження та довідка були направлені позивачу додатково листом від 30 серпня року № 5246/06-12 (а.с.9-10). Даним листом ОСОБА_1 було повідомлено, що 22 лютого 2018 року розпорядженням Камінь-Каширського об'єднане управління ПФУ №123819 (а.с.45-46) вищенаведене рішення суду було виконане. Довідка про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 06.04.2018 № 4 була врахована при перерахунку пенсії позивача, яка становить 4138,20 грн., в тому числі: 2613,60 грн. - розмір пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків; 726 грн. - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 1 групи (50 % від 1452 грн.); 474,50 грн. - додаткова пенсія інвалідам 1 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС; 324,10 грн. - державна адресна допомога інваліду І-ї групи. Позивача також було повідомлено про те, що згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", пенсії призначені відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до набрання чинності Законом України №2148-VІІІ від 03.10.2017 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Додатково відповідач вказав на те, що оскільки пенсія позивача обчислена відповідно до норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а зміни з 01.10.2017 року не були внесені до вищезазначеного Закону, тому розмір пенсійної виплати після виконання рішення суду не змінився.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також статтею 46 Конституції України гарантоване право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.9, ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків. Учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно із статтями 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. Обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше 12 місяців середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатись виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження: 1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні; 2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС; 3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження; 4) менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати; 5) менше місяця та захворіла на променеву хворобу, пенсія обчислюється згідно із статтею 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Задовольняючи позовні вимоги, Маневицький районний суд Волинської області виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки ВАТ "Маневицьке ремонтно-транспортне підприємство" № 4 від 06 квітня 2017 року з врахуванням перерахованої заробітної плати. Зазначеним судом встановлено, що 06 квітня 2017 року ВАТ "Маневицьке ремонтно-транспортне підприємство" видало ОСОБА_1 довідку № 4 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, зокрема, в період з вересня-грудня 1989 року (а.с.48-51). Відповідно до зазначеної довідки ОСОБА_1 працював з 14 вересня 1989 року по 18 грудня 1989 року в населених пунктах 30 км зони відчуження за місцем роботи - "Маневицьке ремонтно-транспортне підприємство", якому як робітнику ремонтно-будівельної бригади виплачена заробітна плата в сумі 1702,54 крб. з урахуванням коефіцієнта 1,5. Тарифна ставка при 8-годинному робочому дні становила 0,91 крб./год., а при 6-годинному - 1,03 крб./год.
На виконання постанови Маневицького районного суду Волинської області від 25 жовтня 2017 року у справі № 164/1769/17 Камінь-Каширське об'єднане управління ПФУ винесло розпорядження № 123819 від 22.02.2018 року, яким здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки ВАТ "Маневицьке ремонтно-транспортне підприємство" № 4 від 06 квітня 2017 року, де основний розмір пенсії склав 2336,94 грн., що є меншим ніж мінімальний розмір пенсії осіб з інвалідністю І групи - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Підпунктом 1 пункту 11 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено, що Мінімальний розмір пенсії становить для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї: осіб з інвалідністю I групи - 180 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
З врахуванням того, що основний розмір пенсії позивача відповідно до довідки ВАТ "Маневицьке ремонтно-транспортне підприємство" № 4 від 06 квітня 2017 року склав 2336,94 грн., що є меншим, ніж передбачено підпунктом 1 пункту 11 згаданого Порядку, тому основний розмір пенсії позивача був розрахований відповідачем на рівні мінімального розміру, що становить 2613,60 грн. Враховуючі інші складові пенсії, а саме: 726 грн. - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 1 групи (50 % від 1452 грн.); 474,50 грн. - додаткова пенсія інвалідам 1 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС; 324,10 грн. - державна адресна допомога інваліду І-ї групи, загальний розмір пенсії ОСОБА_1 склав 4138,20 грн.
Наведені обставини свідчать про те, що відповідачем на виконання постанови Маневицького районного суду Волинської області від 25 жовтня 2017 року у справі №164/1769/17 правомірно видано розпорядження від 22 лютого 2018 року № 123819, а тому позовні вимоги про визнання недійсним оскаржуваного розпорядження та зобов'язання виконати зазначене судове рішення є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Суд вважає, що в ході судового розгляду справи позивачем не доведено та не надано належних та допустимих доказів, достатніх для підтвердження неправомірності оскаржуваного рішення відповідача.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 В,А. про визнання недійсним розпорядження від 22 лютого 2018 року №123819 про перерахунок та виплату пенсії, зобов'язання виконати постанову Маневицького районного суду Волинської області від 25 жовтня 2017 року та провести перерахунок та виплату пенсії, враховуючи заробітну плату за роботу в зоні відчуження, згідно довідки Відкритого акціонерного товариства "Маневицьке ремонтно-транспортне підприємство" від 06.04.2017 року №4 повністю.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 (44661, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (44500, Волинська область, Камінь-Каширський район, місто Камінь-Каширський, вулиця 1 Травня, будинок 1а, код ЄДРПОУ 41248058) про визнання недійсним розпорядження Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області № 123819 від 22 лютого 2018 року про перерахунок та виплату пенсії, зобов'язання виконати постанову Маневицького районного суду Волинської області від 25 жовтня 2017 року та провести перерахунок та виплату пенсії, враховуючи заробітну плату за роботу в зоні відчуження, згідно довідки Відкритого акціонерного товариства "Маневицьке ремонтно-транспортне підприємство" від 06.04.2017 року №4 відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.Д. Ковальчук