Справа №345/4861/18
Провадження № 1-в/345/117/2018
14.11.2018 року м.Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , розглянувши подання начальника Калуського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області ОСОБА_2 про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Мостище Калуського району, жителя АДРЕСА_1 , освіта неповна середня, непрацюючого, неодруженого, громадянина України, -
Калуський ВП ГУНП України в Івано-Франківській області звернувся до суду з поданням про продовження адміністративного нагляду відносно громадянина ОСОБА_3 .
В судовому засіданні представник Калуського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області подання підтримав та пояснив, що після звільнення 24.10.2017 року із Івано-Франківського слідчого ізолятора №12 ДПтС України Івано-Франківської області ОСОБА_3 на шлях виправлення не став, зарекомендував себе з негативного боку, систематично протягом року допускав адміністративні правопорушення. А 30.11.2017 року Калуським міськрайонним судом йому було встановлено адміністративний нагляд на 1 рік.
Проте за час перебування під адміннаглядом ОСОБА_3 на шлях виправлення не став, зарекомендував себе з негативного боку, протягом року допускав адміністративні правопорушення. Так як ОСОБА_3 свою антигромадську поведінку не змінив, представник Калуського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області просить продовжити йому адміністративний нагляд на 6 місяців.
ОСОБА_3 в судовому засіданні не заперечив щодо встановлення йому адміністративного нагляду.
Суддя, заслухавши пояснення представника Калуського ВП ГУНП, ОСОБА_3 , дослідивши матеріали подання, вважає, що відносно ОСОБА_3 слід продовжити йому адміністративний нагляд, виходячи з наступних підстав.
Згідно зі ст.ст. 1, 2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами внутрішніх справ. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
З матеріалів подання вбачається, що ОСОБА_3 був засуджений вироком Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21.09.2017 року за ч.1 ст.185 КК України до 1 місяця арешту. Згідно довідки про звільнення серії І-ФР №07290 (а.с.2), 24.10.2017 року ОСОБА_3 був звільнений із Івано-Франківського слідчого ізолятора №12 ДПтС України Івано-Франківської області.
Ухвалою Калуського міськрайонного суду 30.11.2017 року йому було встановлено адміністративний нагляд на 1 рік.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для
суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 під час перебування під адміністративним наглядом допускав правопорушення, за що притягався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 187, ч.1 ст. 160 КУпАП (а.с. 5,6). Крім того, ОСОБА_3 був попереджений про те, що у разі неприпинення антигромадського способу життя, йому буде продовжено адміністративний нагляд (а.с.4).
Таким чином в судовому засіданні знайшло своє підтвердження, що ОСОБА_3 за час перебування під адміннаглядом на шлях виправлення не став, зарекомендував себе з негативного боку.
За таких обставин суд приходить до висновку, що з метою запобігання вчиненню ОСОБА_3 нових злочинів, йому необхідно продовжити адміністративний нагляд, встановивши певні обмеження. При цьому суд вважає, що адміністративний нагляд слід прожовжити, строком на 1 (один) місяць, що буде мати достатній виховний вплив.
На підставі викладеного, керуючись п. «в» ст.3, ст.ст. 4-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»,
Подання задоволити.
Продовжити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с.Мостище Калуського району, жителю АДРЕСА_1 адміністративний нагляд, строком на 1 (один) місяць та встановити такі обмеження:
1.заборонити залишати житло, де він проживає з 22 год.00хв. до 06год.00хв. ранку;
2.заборонити відвідувати бари, ресторани, вино-горілчані магазини, інші місця з продажу спиртних напоїв на розлив;
3. зобов'язати з'являтися для реєстрації в Калуський ВП ГУНП України в Івано-Франківській області чотири рази на місяць;
4. повідомляти працівникам поліції, що здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи або мешкання, а так само про виїзд за межі міста в особистих справах.
Строк адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Контроль за здійсненням адміннагляду покласти на Калуський ВП ГУНП України в Івано-Франківській області.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд протягом 7 діб з часу проголошення.
Суддя