Справа № 527/2332/18
провадження № 2-а/527/57/18
13 листопада 2018 року м. Глобине
Глобинський районний суд Полтавської області в складі головуючого судді Олефір А.О. вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Глобинської міської ради про визнання незаконними та скасування рішень,-
12 листопада 2018 року позивачі звернулися до суду з вказаним адміністративним позовом.
В адміністративному позові позивачі просять суд визнати незаконними та скасувати рішення 38 сесії першого скликання Глобинської міської ради від 21.08.2018 р., якими надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, місце розташування: Полтавська область, Глобинський р-н.,с. Бориси, Глобинська міська рада, з метою передачі у приватну власність, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 5320680500:00:003:0142 громадянам: ОСОБА_3, площею 1,55 га (Рішення № 891); ОСОБА_4, площею 1,50 га (Рішення № 893); ОСОБА_5 площею 1,75 га (Рішення № 897); ОСОБА_6, площею 1,00 га (Рішення № 899); ОСОБА_7, площею 1,00 га (Рішення № 900); ОСОБА_8, площею 1,00 га (Рішення № 901); визнати незаконними та скасувати рішення 38 сесії першого скликання Глобинської міської ради від 21.08.2018р. за №№ 902, 903 про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки місце розташування: с. Бориси, Глобинської міської ради, Глобинського району Полтавської області за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 5320680500:00:003:0142 з метою передачі у приватну власність ОСОБА_1 та ОСОБА_2; зобов'язати Глобинську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_2 Сергія Івановича та ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтованою площею по 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності місце розташування: Полтавська область, Глобинський район, с. Бориси, Глобинська міська рада, з метою передачі у приватну власність, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 5320680500:00:003:0142 та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивовану відмову у його наданні відповідно до вимог чинного законодавства. Стягнути з Глобинської міської ради на користь позивачів сплачений судовий збір.
Так, згідно з ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1 - 3 частини першої цієї статті.
Частиною 2 ст. 20 КАС України передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
З позовних вимог адміністративного позову вбачається, що він підсудний окружному адміністративному суду.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
В зв'язку з тим, що загальними положеннями КАС України не передбачено вирішення питання про повернення позовної заяви позивачу для звернення до належного суду чи передачу справи до належного адміністративного суду у разі встановлення, що справа належить до предметної юрисдикції (підсудності) іншого суду, вважаю за необхідне, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, застосувати аналогію закону, а саме: в даному випадку застосувати п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно ч. 8 ст. 29 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Таким чином, вважаю за необхідне зазначений позов передати за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 7, 20, 29, 30 КАС України,суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Глобинської міської ради про визнання незаконними та скасування рішень передати на розгляд до Полтавського окружного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення через Глобинський районний суд Полтавської області.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Суддя А. О. Олефір