Рішення від 30.10.2018 по справі 1740/2414/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2018 року м. Рівне №1740/2414/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Романчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник ОСОБА_1, відповідача: представник не прибув, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_2

доКостопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області

зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Костопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про зобов'язання внести зміни до актового запису про народження №119 від 21.12.1951, складеного Костопільським бюро ЗАГС Рівненської області, зазначивши число і місяць народження - "07 листопада".

Ухвалою суду від 19.09.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 09.10.2018.

Ухвалою суду від 09.10.2018 закрито підготовче провадження у справі, а розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 30.10.2018.

В судовому засіданні 30.10.2018 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Позовні вимоги в повній мірі підтримані представником позивача в судовому засіданні та обґрунтовані тим, що Костопільським бюро ЗАГС Рівненської області у свідоцтві про народження позивача зазначено лише рік її народження, без зазначення числа і місяця народження. Відповідно до цього, число і місяць народження не було зазначено і у паспорті. Через це, позивач не зареєстрована у Державному реєстрі фізичних осіб України. Вказана обставина не дозволяє позивачу в повній мірі реалізовувати свої права. Зокрема, саме через це позивач не змогла укласти договір із сімейним лікарем. Оскільки дата народження позивачу відома, то вона з метою внесення виправлень у відповідний актовий запис звернулася до відповідача із відповідною заявою, однак їй було безпідставно відмовлено. За наведеного, сторона позивача просила в судовому порядку зобов'язати відповідача внести відповідні виправлення в актовий запис.

Відповідач участі уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечив, про дату час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Відзив у встановлений ухвалою суду строк без поважних причин не подав, а тому суд вирішує справу за наявними матеріалами в порядку частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.

21.12.1951 Костопільським бюро ЗАГС Рівненської області було видано ОСОБА_2 свідоцтво про народження НОМЕР_1, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження зроблено запис №119. При цьому, у відповідній графі свідоцтва відсутнє число і місяць народження позивача, а вказано лише її рік народження - 1937 (а.с.8).

Як свідчать копії свідоцтва про укладення шлюбу №361678 від 22.07.1981 (а.с.9) та паспорта громадянина України серії НОМЕР_2, виданий 31.01.2002 Братським РВУМВС України в Миколаївській області (а.с.10-11), у вказаних документах теж зазначено лише рік народження позивача.

Згідно з довідкою Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області №1 ОСОБА_2 не зареєстрована у Державному реєстрі фізичних осіб України у зв'язку з відсутністю у паспорті відомостей про число та місяць народження (а.с.11).

Відповідно до довідки виконкому Хмелівської сільської ради Березнівського району Рівненської області №433 від 13.08.2018 ОСОБА_5 неможливо видати довідку про її дату народження у зв'язку з відсутністю даних про дату народження у Хмілівській сільській раді Березнівського району Рівненської області (а.с.12).

У липні 2018 року ОСОБА_5 звернулася до відповідача із заявою про доповнення актового запису про народження №119 від 21.12.1951, складеного Костопільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області на ОСОБА_6, відомостями про дату народження, а саме зазначити число і місяць народження: "07 листопада".

За результатами розгляду заяви Костопільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області надав роз'яснення №726/1002/16.12-03-11 від 21.07.2018, відповідно до яких підстав для внесення змін до актового запису про народження №119 від 21.12.1951 на ОСОБА_3, немає (а.с.13).

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (донька і онука позивача) підтвердили, що датою народження ОСОБА_2 дійсно є ІНФОРМАЦІЯ_1. Саме в цю дату вони завжди вітали її з Днем народження. Зазначена дата відома усім зі слів матері позивача, відповідно бабусі і прабабусі свідків.

Заслухавши пояснення представника позивача, свідків, розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх доказами, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VI від 01.07.2010 визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.

Частиною першою статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VI від 01.07.2010 передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до статті 9 цього Закону, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Згідно з частиною першою статті 22 цього Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Частиами третьою, четвертою цієї статті передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до п.1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Згідно з пунктом 1.5 Правил, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.

Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

Пунктом 1.7 Правил визначено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Пунктом 2.1 Правил передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Пунктами 2.5, 2.6 цих Правил визначено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається особою, щодо якої складено актовий запис. Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні.

За змістом пункту 2.12 Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

При цьому, в силу приписів підпункту 2.15.9 пункту 2.15 Правил, Висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Таким чином, підставою для внесення змін до актового запису про народження позивача є допущені під час реєстрації такого актового запису помилки, а саме: пропуск відомостей про число і місяць її народження, що підтверджується та може бути встановлено документально.

ОСОБА_2, скориставшись своїм правом, у встановленому порядку звернулася до відповідача із заявою про внесення зміни до актового запису про дату її народження, а саме, просила зазначити у графі дата народження: "07 листопада".

Відповідач в порушення Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793, з формальних причин відмовив їй у цьому. Обґрунтований висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану відсутній.

Разом з тим, відсутність повної дати народження у актовому записі позбавляє позивача можливості в повінй мірі реалізовувати свої цивільні права та обов'язки, створює перешкоди у захисті своїх охоронюваних законом інтересів.

При цьому позивачем доведена дата її народження єдиними доступними їй, але разом з тим допустимими доказами.

Відповідачем же зазначена дата нічим не спростована, в той час як факт відсутності можливості документально підтвердити таку дату визнано.

З огляду на наведене, суд приходить до переконання, що дії відповідача не відповідають встановленим у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям обґрунтованості, добросовісності та розсудливості.

Безпідставно відмовляючи позивачу у внесенні відомостей до актового запису про її народження відповідач використав свої повноваження не з тією метою, з якою це повноваження йому надано. Також відповідач не дотримався необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані його дії.

За наведених обставин права ОСОБА_2 підлягають судовому захисту у обраний нею просіб.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 (паспорт НОМЕР_3 виданий 31.01.2002 Братським РВУМВС України в Миколаївській області, АДРЕСА_1 35000) до Костопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області (Код ЄДРПОУ 35119111, вул. Грушевського, 31, м.Костопіль, Рівненська область, 35000) задовольнити повністю.

Зобов'язати Костопільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_9 №119 від 21.12.1951, складеного Костопільським бюро ЗАГС Рівненської області, зазначивши число і місяць її народження: "7 листопада".

Стягнути з Костопільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області на користь ОСОБА_2 судові витрати у розмірі 704,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 05 листопада 2018 року.

Суддя Друзенко Н.В.