Справа № 802/624/18-а
Головуючий у 1-й інстанції: Комар П.А.
Суддя-доповідач: Франовська К.С.
08 листопада 2018 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Франовської К.С.
суддів: Іваненко Т.В. Кузьменко Л.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Вікітан" на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2018 року ( час ухвалення рішення та дата складання повного тексту рішення суду першої інстанції - не зазначено, місце ухвалення рішення - м. Вінниця) у справі за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Вікітан" про застосування заходів реагування,
В лютому 2018 року Державна екологічна інспекція у Вінницькій області звернулась в суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Вікітан" про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду. Позов мотивований тим, що товариство з обмеженою відповідальністю "Вікітан" здійснює діяльність за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел.
У зв'язку з цим позивач просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до товариства з обмеженою відповідальністю "Вікітан" у вигляді зупинення використання стаціонарних джерел:
- проммайданчик №1 (м. Немирів, Гайсинське шосе, 2): 2 пости зливання зрідженого газу з автоцистерн, 2 резервуари для зберігання скрапленого газу V=5m3, 4 резервуари для зберігання скрапленого газу V=10m3, пост відпуску скрапленого газу;
-проммайданчик №2 (смт. Крижопіль, вул. Піонерська, 43): пост зливання зрідженого газу з автоцистерн, 2 резервуари для зберігання скрапленого газу V=5m3, пост відпуску скрапленого газу;
-проммайданчик №3 (Тульчинський р-н., с. Нестерварка, вул. Леонтовича): пост зливання зрідженого газу з автоцистерн, 2 резервуари для зберігання скрапленого газу V=5m3, пост відпуску скрапленого газу;
-проммайданчик №4 (м. Бершадь, вул. Шевченка, 57): пост зливання зрідженого газу з автоцистерн, 2 резервуари для зберігання скрапленого газу V=5m3, пост відпуску скрапленого газу;
-проммайданчик №5 (смт. Тростянець, вул. ХХ-го Партз'їзду, 43а): пост зливання зрідженого газу з автоцистерн, резервуар для зберігання скрапленого газу V=5m3, пост відпуску скрапленого газу;
-проммайданчик №6 (м. Гайсин, вул. 1-го Травня, 70-б): пост зливання зрідженого газу з автоцистерн, резервуар для зберігання скрапленого газу V=5m3, пост відпуску скрапленого газу - до отримання TOB «Вікітан» дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Справа розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено. Постановлено застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до TOB «Вікітан» (22800, Вінницька обл., Немирівський р-н, м. Немирів, вул. Тімірязєва, 44, код ЄДРПОУ 30641728) у вигляді зупинення використання TOB «Вікітан» стаціонарних джерел:
-проммайданчик №1 (м. Немирів, Гайсинське шосе, 2): 2 пости зливання зрідженого газу з автоцистерн, 2 резервуари для зберігання скрапленого газу V=5m3, 4 резервуари для зберігання скрапленого газу V=10m3, пост відпуску скрапленого газу;
-проммайданчик №2 (смт. Крижопіль, вул. Піонерська, 43): пост зливання зрідженого газу з автоцистерн, 2 резервуари для зберігання скрапленого газу V=5m3, пост відпуску скрапленого газу;
-проммайданчик №3 (Тульчинський р-н., с. Нестерварка, вул. Леонтовича): пост зливання зрідженого газу з автоцистерн, 2 резервуари для зберігання скрапленого газу V=5m3, пост відпуску скрапленого газу;
- проммайданчик №4 (м. Бершадь, вул. Шевченка, 57): пост зливання зрідженого газу з автоцистерн, 2 резервуари для зберігання скрапленого газу V=5m3, пост відпуску скрапленого газу;
-проммайданчик №5 (смт. Тростянець, вул. ХХ-го Партз'їзду, 43а): пост зливання зрідженого газу з автоцистерн, резервуар для зберігання скрапленого газу V=5m3, пост відпуску скрапленого газу;
- проммайданчик №6 (м. Гайсин, вул. 1-го Травня, 70-б): пост зливання зрідженого газу з автоцистерн, резервуар для зберігання скрапленого газу V=5m3, пост відпуску скрапленого газу - до отримання TOB «Вікітан» дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, пославшись на незаконність та необґрунтованість рішення суду, яке прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив рішення суду першої інстанції скасувати, та прийняти нове рішення яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Відповідач наголошує на відсутності у суду повноважень на зупинення використання об'єктів, які експлуатуються з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, 09 листопада 2016 року Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області проведено перевірку дотримання товариством з обмеженою відповідальністю "Вікітан" вимог природоохоронного законодавства. В ході перевірки встановлено, що ТОВ "Вікітан" в порушення вимог ст. ст. 10, 11 ЗУ "Про охорону атмосферного повітря" здійснює діяльність за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел.
09 листопада 2016 року ТОВ "Вікітан" видано припис № 03/139 щодо усунення виявлених порушень, шляхом, отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від неврахованих стаціонарних джерел.
За результатами перевірки відносно директора ТОВ "Вікітан" ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення № 006378 від 09 листопада 2017 року та винесено постанову № 03/412 від 14 листопада 2017 року, якою визнано ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.ст. 78, 48 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення на неї адміністративного штрафу у розмірі 136 грн.
За результатами позапланової перевірки на виконання припису, акт перевірки від 31 січня 2018 року було встановлено, що припис в частині отримання дозвільних документів ТОВ "Вікітан" не виконано.
Як встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю "Вікітан" продовжує здійснювати діяльність з порушенням вимог ст. ст. 10,11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". За результатами перевірки відносно директора ТОВ "Вікітан" ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення № 007880 від 31.01.2018 року та винесено постанову № 03/0021 від 05.02.2018 року, якою визнано ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення адміністративного штрафу у розмірі 510 грн.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що викиди забруднюючих речовин від стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ "Вікітан" здійснюються за відсутності відповідного дозволу, а тому позовні вимоги є обґрунтованими.
Здійснюючи апеляційний перегляду та надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції.
Статтею 1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» встановлено, що джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.
Статтею 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин, у тому числі забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин.
Приписами статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
З огляду на положення частини 5 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», такий дозвіл з огляду на віднесення відповідача до третьої групи об'єктів викидів, повинен отримуватися на обласному рівні.
Згідно зі ст.12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Приписами статті 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей. Екологічна безпека гарантується громадянам України здійсненням широкого комплексу взаємопов'язаних політичних, економічних, технічних, організаційних, державно-правових та інших заходів. Діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.
Згідно з п. 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Підпунктами 3, 4 пункту 2 Розділу II Положення про Державну екологічну інспекцію встановлено, що Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, раціональне використання вод та відтворених водних ресурсів, про охорону атмосферного повітря зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів грани допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води скидання забруднюючих речовин та наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності ( далі Закон №877-V) передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Абзацом 3 пунктом 1 статті 6 Закону №877-V встановлено, що підставою для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Згідно ст. 11 Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу.
Відповідно до ст. 12 вказаного Закону господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Згідно п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до п. 5 Розділу II Положення про Державну екологічну інспекцію у Вінницькій області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України № 652 від 28 вересня 2017 року, Інспекція звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Відповідно до ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Таким чином, виходячи із наведених норм чинного законодавства України, обов'язковою умовою для викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря є наявність спеціального дозволу.
Отже, відповідач повинен був отримати дозвіл на таку діяльність.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду ґрунтується на засадах верховенства права, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апеляційної скарги не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Вікітан" залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 09 листопада 2018 року.
Головуючий Франовська К.С.
Судді Іваненко Т.В. Кузьменко Л.В.