08 листопада 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2680/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Єгунової О.М.,
представника позивача Прищепи В. В.
представники відповідача Бернадської Т. А., Нерослик А. П
представники третіх особ Булавки О. М., Марцевої Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Менської районної ради до Менської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Менська районна рада звернулась до суду з адміністративним позовом до Менської міської ради та просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність відповідача - Менської міської ради щодо невиконання рішення Менської міської ради від 30.12.2017 «Про бюджет Менської міської об'єднаної територіальної громади на 2018 рік» та Договору від 22.01.2018, укладеного між позивачем - Менською районною радою та відповідачем - Менською міською радою, щодо передачі міжбюджетних трансфертів у вигляді іншої субвенції до районного бюджету, за взятими згідно з Договором та власним рішенням зобов'язаннями по співфінансуванню закладів гуманітарної та соціальної сфери.
2. 3обов'язати відповідача - Менську міську раду - у повному обсязі виконувати рішення Менської міської ради від 30.12.2017 «Про бюджет Менської міської об'єднаної територіальної громади на 2018 рік» щодо надання міжбюджетних трансфертів до районного бюджету та дотримуватись умов Договору № 01 від 22.01.2018, укладеного між позивачем та відповідачем щодо передачі міжбюджетних трансфертів для співфінансування закладів гуманітарної та соціальної сфери Менського району: Комунальної установи «Менська централізована бібліотечна система» Менської районної ради. Комунального закладу охорони здоров'я «Менська центральна районна лікарня» Менської районної ради, Степанівського міжшкільного навчально-виробничого комбінату.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач порушуючи норм чинного законодавства, зокрема, ч. І ст.78 Бюджетного кодексу України, ч. І ст. 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», не виконує своє рішення від 30.12.2017 «Про бюджет Менської міської об'єднаної територіальної громади на 2018 рік» та договір від 22.01.2018, укладений між Менською районною радою та Менською міською радою, щодо передачі міжбюджетних трансфертів у вигляді іншої субвенції до районного бюджету, за взятими згідно з договором та власним рішенням зобов'язаннями по співфінансуванню закладів гуманітарної та соціальної сфери.
Така бездіяльність відповідача призводить до недофінансування фондів оплати праці працівників закладів гуманітарної та соціальної сфери, неможливість їх утримувати належним чином, забезпечувати відповідне функціонування. Також це призводить до перевитрати районного бюджету.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, просили відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Представники третіх осіб на стороні позивача позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
22 січня 2018 року між Менською районною радою, та Менською міською радою, в порядку ст.101 Бюджетного кодексу України, було укладено адміністративний Договір № 1 щодо міжбюджетних трансфертів.
Згідно з п.6 ч.2 ст.76 Бюджетного кодексу України, бюджетні призначення міжбюджетних трансфертів були передбачені рішенням Менської районної ради від 22.12.2017 № 324 «Про районний бюджет на 2018 рік» (позиції за кодами бюджетної класифікації 41054000 (наразі код змінено на 41053900) додатку № 1 додаток № 5 до рішення районної ради та рішенням Менської міської ради від 30.12.2017 «Про бюджет Менської міської об'єднаної територіальної громади на 2018 рік», абзаци 6 та 7 п. 12 рішення міської ради, позиції за кодами бюджетної класифікації 41054000, на цей час наразі код змінено на 41053900, додатку № 1 та додаток № 5 до нього.
Предметом даного договору є співфінансування закладів соціальної та гуманітарної сфер району шляхом надання іншої субвенції загального фонду з районного бюджету до бюджету міської об'єднаної територіальної громади на утримання двох комунальних закладів, що належать до сфери управління міської ради, та іншої субвенції загального фонду, з бюджету ОТГ до районного бюджету на забезпечення співфінансування шести закладів, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Менського району.
Протягом січня-червня 2018 року позивач виконував свої зобов'язання у повному обсязі. Відповідач на протязі вказаного періоду свої зобов'язання виконував частково. Зокрема, станом на 01.07.2018 заборгованість відповідача за договором становить:
- по співфінансуванню Комунального закладу охорони здоров'я «Менська центральна районна лікарня» - 2281000,00 грн., недофінансовано березень, квітень, травень та червень 2018 року ;
- по співфінансуванню Комунального закладу «Менська централізована бібліотечна система» - 101410, недофінансовано березень, квітень, травень та червень 2018 року ;
- по співфінансуванню Степанівського міжшкільного навчально-виробничого комбінату 202625,00, недофінансовано червень 2018 року.
Таким чином, станом на 01 липня поточного року невиконання Договору про міжбюджетні трансферти з боку відповідача становить 3497725,00 гривень, що підтверджується довідкою фінансового управління Менської районної державної адміністрації.
Відповідно до умов договору, згідно з розподілом, розмір місячних трансфертів по вказаних закладах становить відповідно 570250,00, 253525,00 та 202625,00 гривень. Дані кошти мають направлятись до районного бюджету і в подальшому використовуватись на утримання закладів, зокрема, і на виплату заробітної плати працівникам лікарні, бібліотечної системи, закладу освіти.
Твердження представників відповідача про те, що, на момент розгляду справи судом, жодних заборгованостей по трансферам немає представленими доказами не підтверджується.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, а також питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства регулюються Бюджетним кодексом України та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання. Відповідно до ст.7 Бюджетного кодексу України та ет.61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ... органам місцевого самоврядування надано право самостійно визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України.
Статтею 143 Конституції України, статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статтею 91 Бюджетного кодексу України визначено, що місцеві ради можуть затверджувати програми соціально-економічного та культурного розвитку, місцеві програми з розвитку фізичної культури і спорту, цільові програми з інших питань місцевого самоврядування та інші програми, пов'язані з виконанням власних повноважень, затверджені ... відповідною місцевою радою згідно із законом та контролювати їх виконання. Тобто, рішення про використання бюджетних коштів належить виключно до компетенції відповідних органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади.
Частиною 1 статті 93 Бюджетного кодексу України визначено, що місцева рада може передати кошти на здійснення окремих видатків місцевих бюджетів іншій місцевій раді у вигляді міжбюджетного трансферту. Відповідно до частини 5 цієї ж статті, якщо на території ... району, відповідної об'єднаної територіальної громади недостатньо бюджетних установ, інших суб'єктів господарювання комунальної власності, які забезпечують надання гарантованих послуг, визначених пунктом 2 частини першої статті 86 Кодексу, в обсязі, визначеному фінансовими нормативами бюджетної забезпеченості, обрахований обсяг видатків на здійснення цих послуг враховується при визначенні міжбюджетного трансферту бюджету, з якого утримуються бюджетні установи, що надають гарантовані послуги. Стаття 3 Бюджетного кодексу України визначає міжбюджетний трансферт як кошти, які безоплатно і безповоротно передаються з одного бюджету до іншого; Відповідно до частини 2 статті 101 Бюджетного кодексу України місцеві ради можуть передбачати у відповідних бюджетах міжбюджетні трансферти, зокрема субвенції на утримання об'єктів спільного користування. Надання та отримання зазначеної субвенції здійснюється на підставі рішень відповідних місцевих рад, прийнятих кожною із сторін, і укладання договору, яким визначаються умови її надання.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.4 Кодексу адміністративного судочинства адміністративний договір - спільний правовий акт суб'єктів владних повноважень ..., що ґрунтується на їх волеузгодженні, має форму договору, угоди, протоколу, меморандуму тощо, визначає взаємні права та обов'язки його учасників у публічно-правовій сфері і укладається на підставі закону: ...«в) для перерозподілу або об'єднання бюджетних коштів у випадках, визначених законом».
Наслідком невиконання відповідачем договору є проблема із фінансуванням оплати праці працівників закладів гуманітарної та соціальної сфери, неможливість їх утримувати належним чином, забезпечувати відповідне функціонування. Протягом періоду, коли відповідач не виконував умови договору, заклади утримувались за рахунок коштів районного бюджету, але, по окремих позиціях, кошторис вичерпано до грудня місяця включно і кошти на утримання закладів та оплати праці у районному бюджеті відсутні.
Менська районна державна адміністрація, як головний розпорядник бюджетних коштів та орган управління закладів, фінансове управління Менської райдержадміністрації неодноразово звертались до Менської міської ради, а також до відповідних державних органів, з клопотаннями щодо забезпечення виконання договору, проханням належно виконувати власне рішення та не допускати зростання соціальної напруги як в трудових колективах, так і серед жителів району.
Рішенням районної ради від 12.06.2018 № 371 схвалено звернення депутатів районної ради до Менського міського голови та депутатів Менської міської ради з вимогою забезпечити виконання власного ж рішення про бюджет.
Неодноразово ініціювались зустрічі керівництва району та міста з представниками трудового колективу бібліотеки, але жодних домовленостей не досягнуто, належних пояснень від відповідача не надходило.
Таким чином судом встановлено, що відповідач ігнорує власні зобов'язання за договором, не зважає на неодноразові звернення районних органів влади та представників трудових колективів.
Відповідно до статті 55 Бюджетного кодексу України, захищеними видатками бюджету визнаються видатки загального фонду бюджету, обсяг яких не може змінюватися при здійсненні скорочення затверджених бюджетних призначень.
Захищеними видатками бюджету визначаються, у тому числі, видатки загального фонду на поточні міжбюджетні трансферти.
Зважаючи на наведене вище, в судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт протиправної бездіяльності відповідача, який виразився у формі порушення норм чинного законодавства, зокрема, ч. І ст.78 Бюджетного кодексу України, ч. І ст. 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», невиконанні свого рішення від 30.12.2017 «Про бюджет Менської міської об'єднаної територіальної громади на 2018 рік» та договору від 22.01.2018, укладеного між Менською районною радою та Менською міською радою, щодо передачі міжбюджетних трансфертів у вигляді іншої субвенції до районного бюджету, за взятими згідно з договором та власним рішенням зобов'язаннями по співфінансуванню закладів гуманітарної та соціальної сфери.
За таких підстав відповідача необхідно зобов'язати у повному обсязі виконувати рішення Менської міської ради від 30.12.2017 «Про бюджет Менської міської об'єднаної територіальної громади на 2018 рік» щодо надання міжбюджетних трансфертів до районного бюджету та дотримуватись умов Договору № 01 від 22.01.2018, щодо передачі міжбюджетних трансфертів для співфінансування закладів гуманітарної та соціальної сфери Менського району: Комунальної установи «Менська централізована бібліотечна система» Менської районної ради, Комунального закладу охорони здоров'я «Менська центральна районна лікарня» Менської районної ради, Степанівського міжшкільного навчально-виробничого комбінату.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають. Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Менської міської ради щодо невиконання рішення Менської міської ради від 30.12.2017 «Про бюджет Менської міської об'єднаної територіальної громади на 2018 рік» та Договору від 22.01.2018, укладеного між Менською районною радою та Менською міською радою, щодо передачі міжбюджетних трансфертів у вигляді іншої субвенції до районного бюджету, за взятими згідно з Договором та власним рішенням зобов'язаннями по співфінансуванню закладів гуманітарної та соціальної сфери.
3обов'язати Менську міську раду у повному обсязі виконувати рішення Менської міської ради від 30.12.2017 «Про бюджет Менської міської об'єднаної територіальної громади на 2018 рік» щодо надання міжбюджетних трансфертів до районного бюджету та дотримуватись умов Договору № 01 від 22.01.2018, щодо передачі міжбюджетних трансфертів для співфінансування закладів гуманітарної та соціальної сфери Менського району: Комунальної установи «Менська централізована бібліотечна система» Менської районної ради, Комунального закладу охорони здоров'я «Менська центральна районна лікарня» Менської районної ради, Степанівського міжшкільного навчально-виробничого комбінату.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 09 листопада 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот