09.11.2018 Єдиний унікальний № 371/1291/18
09 листопада 2018 року м. Миронівка
ЄУН 371/1291/18
Провадження № 2-о/371/32/18
Миронівський районний суд Київської області в складі :
головуючого судді Капшук Л.О.,
за участі секретаря судових засідань Харченко І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа Миронівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, про встановлення факту народження,
Заявник звернувся до суду з вказаною заявою, посилаючись на ті обставини, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Ялта Автономної Республіки Крим народилась його дочка ОСОБА_3. Матір'ю дитини є його дружина ОСОБА_4. Свідоцтво про народження дочки видано органом та установою, яка розташована на тимчасово окупованій території України, оскільки місто Ялта Автономної Республіки Крим розташоване на такій території. Вказаний документ про народження є недійсним і не створює правових наслідків. Незважаючи на те, що заявник проживає на території Автономної Республіки Крим в місті Алупка, він має паспорт громадянина України та є громадянином України, бажає, щоб його донька отримала свідоцтво про народження дитини встановлено законодавством України зразка та мала можливість реалізації в подальшому всіх належних їй прав та свобод громадянина України. Просив встановити факт народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_1 від матері ОСОБА_4 та батька ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України в місті Ялта Автономної Республіки Крим.
Ухвалою судді Миронівського районного суду Київської області від 31 жовтня 2018 року відкрито провадження в справі.
В судове засідання сторони не з'явились. Представник заявника подав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився. Миронівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області про розгляд справи повідомлений належно.
Суд, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, дійшов висновку, що заяву належить задовольнити.
Судом встановлені наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1, на тимчасово окупованій території у місті Ялта Автономної Республіки Крим народилась ОСОБА_3.
Відповідно до частини 1 статті 144 СК України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Згідно статті 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованої постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Згідно з пунктом 5 частини 4 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
В підтвердження факту народження ОСОБА_3 Ялтинським міським відділом запису актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим 02 червня 2016 року видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_2.
Згідно статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Вказаний Закон визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.
Відповідно до положень статті 9 Закону державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Місце народження дитини є тимчасово окупованою територією України.
Свідоцтво про народження дитини видано Ялтинським міським відділом запису актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, тобто органом на тимчасово окупованій території, діяльність якого вважається незаконною, оскільки він створений у порядку, не передбаченому законом України.
Статтею 17 частиною 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно положень статті 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа має право на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
В судовому засіданні встановлено, що дочка заявника народилася на тимчасово окупованій внаслідок збройної агресії Російської Федерації території, заявник, маючи документ про її народження, виданий на тимчасово окупованій території, має перешкоди у реєстрації факту народження, оскільки такий документ не створює правових наслідків.
Згідно статті 257-1 ЦПК України, яка встановлює особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Заявник є батьком народженої, отже є особою, яка наділена повноваженнями на звернення до суду із заявою про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території. Родинні відносини з батьком дитини підтверджені доданим до заяви свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4, виданим 02 червня 2016 року Ялтинським міським відділом запису актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Факт, за встановленням якого звернувся заявник підтверджується наданим заявником письмовим доказом, яким є документ, виданий органом та установою, що знаходиться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною радою України. З метою захисту прав народженої дитини такий доказ як виняток береться судом до уваги.
Відповідно до статей 234, 256 ЦПК України, пункту 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження судами розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто, від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Встановлення факту, про який заявлено вимогу, заявнику необхідно для реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про її народження.
Факт, за встановленням якого звернувся заявник, має юридичне значення.
Зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви про встановлення факту народження особи на окупованій території України.
Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом.
В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Порядок визначення походження дитини залежить від наявності чи відсутності шлюбу між її батьками.
Заявник ОСОБА_2 та ОСОБА_4 перебувають у шлюбі з 08 серпня 1998 року, є батьками малолітнього дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Дані обставини підтверджуються свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3, виданим повторно відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Миронівського районного управління юстиції у Київській області 12 вересня 2014 року, свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4, виданим 02 червня 2016 року Ялтинським міським відділом запису актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Відповідно до положень частини 4 статті 257-1, пункту 8 частини 1 статті 367 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі ст.ст. 1, 2, 9, 17, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. 7 Закону України «Про громадянство України», ст. 144 СК України, п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 5 (зі змінами) «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», керуючись ст.ст. 10, 15, 60, 212- 215, 234, 256, 257-1, 259, 367 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_2, заінтересована особа Миронівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, про встановлення факту народження задовольнити повністю.
Встановити факт народження дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 від матері ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, та батька ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянина України, на тимчасово окупованій території України в місті Ялта Автономної Республіки Крим.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 1 Розділу ХШ «Перехідні положення» ЦПК України в новій редакції до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_2, паспорт серії НОМЕР_5, виданий Алупкинським ВМ Ялтинського МУ ГУ МВС України в АР Крим 21 червня 2008 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1.
Заінтересована особа: Миронівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, код ЄДРПОУ 23567436, адреса місцезнаходження : Київська область, місто Миронівка, вулиця Соборності, 58-а.
Дата складання повного тексту судового рішення 09 листопада 2018 року.
Суддя підпис Л.О. Капшук
Згідно з оригіналом
Суддя Л.О. Капшук