Справа № 404/6696/18
Номер провадження 2-а/404/754/18
07 листопада 2018 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі: головуючого судді - Павелко І.Л.
за участі секретаря - Зайко О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора роти № 1 батальйону УПП в Кіровоградській області ДПП лейтенанта поліції ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача УПП у м. Кропивницькому ДПП про визнання дій протиправними, скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до інспектора роти № 1 батальйону УПП в Кіровоградській області ДПП лейтенанта поліції ОСОБА_2, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Управління ПП у м. Кропивницький ДПП, в якому просить визнати дії інспектора роти № 1 батальйону УПП в Кіровоградській області ДПП лейтенант поліції ОСОБА_2 протиправними, скасувати постанову про адміністративне правопорушення серії ВР № 189725 від 25.09.2018 року.
Позивач посилається в позові на те, що правила дорожнього руху він не порушував, оскільки зазначених в постанові обставин справи не існувало, фабула постанови не відповідає дійсності та не доведена доказами, відповідачем не були роз'яснені права відповідно до ст. 268 КУпАП.
Крім того, в резолютивній частині постанови відповідач вказав не позивача, а зазначив прізвище - ОСОБА_3.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Відповідач та представник третьої особи в судове засідання не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлялися належно, відповідач подав до суду відзив, яким просив відмовити у задоволенні позовних вимог, та копію відео-фіксації з місця адміністративного правопорушення від 25.09.2018 року, що здійснювалась на нагрудний відео реєстратор, яка записана на носії інформації DVD-R.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що 25.09.2018 року інспектором роти № 1 батальйону УПП в Кіровоградській області ДПП ОСОБА_2, винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ВР № 189725, в якій зазначено, що 25.09.2018 близько 11-55 год. позивач керуючи автомобілем НОМЕР_1 та рухаючись по вул. Костромська м. Кропивницького не подав сигнал світловими покажчиком повороту перед поворотом праворуч, чим порушив п.п. 9.2(б) ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП та притягнуто ОСОБА_3(позивач - ОСОБА_1) до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425,00 грн. (а.с. 4).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При вирішенні адміністративного позову щодо оскарження дії суб'єкта владних повноважень суд у відповідності до положень ч. 3 ст. 2 КАС України перевіряє чи прийнято воно: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення(вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі письмових, речових і електронних доказах, висновків експертів, показів свідків.
Виходячи із норм викладених в ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 "Про практику застосування судами України законодавства по справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху і експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" встановлено, що зміст постанови повинен відповідати вимогам, передбаченим ст. ст. 283, 284 КУпАП. В постанові, зокрема, необхідно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, і зазначити мотиви відмови від інших доказів, на які посилається правопорушник, або вказаних останнім доводів.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
З відеозапису, наданого відповідачем до суду, не видається за можливе встановити обставини, на які посилається інспектор та які вказані у постанові, оскільки даним відеозаписом не зафіксовано фактичного скоєння позивачем порушення Правил дорожнього руху.
Крім того, необхідно зазначити, що винесена відповідачем постанова складена з порушеннями Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 листопада 2015 року за N 1395, оскільки в резолютивній частині постанови серії ВР № 189725(п.7 Постанови) відповідач вказав не позивача, а зазначив прізвище - ОСОБА_3, тобто зовсім іншу особу.
Відповідачем не подано до суду доказів та не зазначено обставин, які підтверджують наявність складу правопорушення та спростовують пояснення позивача, які б дозволили вказати на достовірність обставин, викладених в постанові про притягнення до адміністративної відповідальності саме позивача, оскільки в резолютивній частині постанови до адміністративної відповідальності притягнуто іншу особу, а саме ОСОБА_3, а відтак будь яких сумнівів з приводу наявності вини позивача ОСОБА_1 відсутні.
Разом з тим, суд не находить підстав для задоволення позову ОСОБА_1 в частині визнання дій інспектора роти № 1 батальйону УПП в Кіровоградській області ДПП лейтенант поліції ОСОБА_2 незаконними, оскільки позивачем не надано доказів неправомірності таких дій.
Крім того, позивач зі скаргою на дії інспектора не зверталася, службова перевірка наявності в діях інспектора ознак протиправної поведінки не проводилася та відповідно до вимог ст. 222 КУпАП інспектор роти № 1 батальйону УПП в Кіровоградській області ДПП лейтенант поліції ОСОБА_2 має право розглядати справи про адміністративні порушення і накладати адміністративні стягнення, безпосередньо за ч. 2 ст.122 КУпАП України, тобто останній діяв в межах своїх повноважень.
За наведених обставин, суд вважає, що при вчиненні дій щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності за порушення Правил дорожнього руху позивач діяв на підставі норм чинного законодавства та у межах наданих йому повноважень, а тому підстави для визнання його дій щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП протиправними відсутні.
Таким чином, з урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне задовольнити частково позовні вимоги ОСОБА_1
Керуючись ч. 2 ст. 122, ст. 254, ст. 288, 289, 293 КУпАП; ст.ст. 77, 246, 286 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора роти № 1 батальйону УПП в Кіровоградській області ДПП лейтенант поліції ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача УПП у м. Кропивницькому ДПП про визнання дій протиправними, скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити частково.
Скасувати постанову серії ВР № 189725 від 25.09.2018 року, винесену інспектором роти № 1 батальйону УПП в Кіровоградській області ДПП лейтенант поліції ОСОБА_2, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.122 КУпАП.
В задоволенні вимоги про визнання дій відповідача протиправними відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України, в редакції від 3 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Кіровський районний суд м. Кіровограда).
Відомості про учасників справи:
позивач: ОСОБА_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1;
відповідач: інспектор роти № 1 батальйону УПП в Кіровоградській області ДПП лейтенант поліції ОСОБА_2, місцезнаходження: вул. Юрія Бутусова, 22 б, м. Кропивницький, 25030;
третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління патрульної поліції у місті Кропивницький Департаменту патрульної поліції, місцезнаходження: вул. Юрія Бутусова, 22 б, м. Кропивницький, 25030.
Суддя Кіровського І. Л. Павелко
районного суду
м.Кіровограда