Справа № 756/4897/17 Суддя (судді) першої інстанції: Шевчук А.В.
31 жовтня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.
за участю секретаря: Тищенко Н.В.,
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 229 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Оболонського районного суду м. Києва від 13.07.2018 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Оболонського районного суду м. Києва з позовом у якому просив зобов'язати відповідача зробити йому нарахування та перерахунок пенсії відповідно до довідки № 185 від 22.12.2016, виданої КП Київпастранс № 6.
Рішенням Оболонського районного суду м. Києва від 13.07.2018 у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.
Позивач вважає неправомірною відмову відповідача у задоволенні його заяви від 24.02.2017 щодо перерахунку пенсії на підставі довідки .
Позиція відповідача обґрунтована відсутністю підстав для перерахунку пенсії на підставі довідки № 185 від 22.12.2016, виданої КП Київпастранс № 6, у зв'язку з відсутністю первинних документів про населені пункти, де проводились ліквідаційні роботи, тривалість робочого дня.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити, а саме зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заробітної плати, отриманої в зоні відчуження, визначеної в довідці КП «Київпастранс» № 185 від 22.12.2016 в порядку визначеному постановою КМ України № 1210 від 23.11.2011 з моменту звернення за перерахунком, а саме з 24.02.2017.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що в матеріалах справи знаходяться докази, які є в тому числі первинними документами та підтверджують правомірність вимог позивача щодо перерахунку пенсії та документально визначають отриманий ним заробіток в зоні відчуження.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.
Згідно з ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За матеріалами справи розрахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності проведено згідно довідки № 1524/03 від 31.10.2012, виданої Автобусним парком № 6.
Для перерахунку пенсії до Управління було подано довідку № 185 від 22.12.2016, виданої КП «Київпастранс» «Автобусний парк № 6» із відображенням заробітної плати за роботу в зоні небезпеки № 1 та № 2 протягом 16 годин з урахуванням доплати за роботу в нічний час, класності та премії.
При цьому, в якості первинного документу на підтвердження місця проведення ліквідаційних робіт та тривалості робочого дня подано маршрутний лист від 12.01.2004, який хоч і виготовлений на «друкарській машинці» як вказує позивач, однак з огляду на штамп та розбіжності у назвах організації в якій виконувались роботи з організацією в якій працював ОСОБА_1 в 1986 році, даних про посадових осіб, які здійснювали візування документа та відомостей про серію, номер та дату видачі паспорта позивача - не є оригінальним первинним документом.
У судовому засіданні суду першої інстанції позивач підтвердив, що наданий маршрутний лист від 12.01.2004 не є первинним документом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011, згідно з яким пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (п. 1 Порядку).
Відповідно до п. 7 Порядку № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Згідно статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Тобто, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Проте, дослідивши довідку № 185 від 22.12.2016 (а.с. 16) вбачається, що розрахунок заробітної плати, вказаний у ній, здійснений на підставі наказів № 1078 від 28.11.1986 (а.с. 17-19), № 543 від 22.121993 (а.с. 20-22), а не на підставі фактично отриманих виплат згідно розрахункових листів чи інших первинних документів.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки № 185 від 22.12.2016, оскільки не всі зазначені в цій довідці дані є підтвердженими розрахунковими документами (відомостями) та фактично отримані позивачем.
Розрахунковий лист, що міститься в матеріалах справи не містить даних щодо нарахування виплат, що зазначені в довідці № 185 від 22.12.2016.
Зазначене узгоджується з правовою позицією Касаційного адміністративного суду Верхового Суду, викладеною у постанові від 31.07.2018 у справі № 496/862/17 (АП № К/9901/21592/18.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Оболонського районного суду м. Києва від 13.07.2018 - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 05.11.2018.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна