справа № 2а-2134/09/0670
категорія 2.19
09 вересня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Романченка Є.Ю. ,
при секретарі - Крижанівській О.В. ,
за участю представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян управління праці та соціального захисту населення Житомирської райдержадміністрації
до Управління Пенсійного Фонду України в Житомирському районі
про визнання дій неправомірними та скасування рішень
,-
встановив:
Територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян управління праці та соціального захисту населення Житомирської райдержадміністрації - (далі Центр) звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі з вимогою скасувати рішення начальника УПФУ в Житомирському районі № 225, № 226 від 17.03.2009р., які позивач вважає протиправними.
В обґрунтування своєї правової позиції вказує, що Центр отримав довідку УПФУ в Житомирському районі № 115 від 17.03.09 і рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків за період з 31.01.04р. по 25.01.2008р. у розмірі відповідно 10% та 20% від суми несвоєчасно сплачених страхових внесків та 0,1% пені на суми недоїмки та фінансових санкцій.
Зазначив, що не погоджується з вказаними рішеннями, оскільки відповідно акту №139 звірки розрахунків проведеної з відповідачем заборгованість по страховим внескам, штрафним санкціям та пені, на 01.01.09 року у Центру відсутня.
В судому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували.
Зокрема вказали, що Центром несвоєчасно були сплачені (несвоєчасно перераховані) страхові внески до Пенсійного фонду України, як наслідок до даного підприємства на підставі положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. №1058 (далі -Закон №1058) була застосована фінансова санкція у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 10%, 20% несвоєчасно сплачених страхових внесків за затримку строку їх сплати та нараховано пеню в розмірі 0,1% на суми недоїмки. Також вказав, що строк давності щодо стягнення недоїмки пені та штрафів не застосовується.
Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні матеріали справи, вважає, що у задоволенні позову слід відмовити враховуючи наступне.
17.03.09р. начальник Управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі своїми рішеннями про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду №225, №226 застосував до позивача фінансові санкції у вигляді штрафу та пеню за наступні періоди:
- з 30.01.04 р. по 31.03.04р. (рішення №226);
- з 30.01.04 р. по 25.01.08р. (рішення №225).
Загальна сума штрафних санкцій та пені, що підлягають сплаті за зазначеними рішеннями становить 17001,75 грн., з вказаними рішеннями позивач не погодився та оскаржив їх до суду.
Згідно ст.14 Закону №1058, страхувальниками є -роботодавці підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи, включаючи юридичних та фізичних осіб суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договором цивільно-правового характеру.
Ч. 6 ст. 19 Закону №1058 передбачено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Нараховані за відповідний базовий період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж за 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
У відповідності до ч.6 ст.20 вищевказаного Закону нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку страхувальника, яка формується за даними звітів платника, розрахованих самостійно та інших узгоджених зобов'язань в порядку, передбаченому ч.5 ст.106 Закону №1058.
Правовідносини, які виникають між страхувальниками та Пенсійним фондом України також регулюються Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. та зареєстрованою Міністерством юстиції України 16.01.2004р., в якій зазначено, а саме п.9.1, що до страхувальника за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яке контролюється органами Пенсійного фонду, застосовуються фінансові санкції відповідно до Закону №1058.
Згідно п.2 ч.9 ст.106 Закону, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п.5 Інструкції, страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Нараховані за відповідний базовий період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Судом встановлено, що позивачем були несвоєчасно сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України у періоди з 31.01.04р. по 25.01.2008р., що підтверджується карткою особового рахунку страхувальника та розрахунками штрафних санкцій та пені, як наслідок до Центра на підставі положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»була застосована фінансова санкція у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 10%, 20% несвоєчасно сплачених страхових внесків за затримку строку їх сплати та нараховано пеню у розмірі 0,1% на суми недоїмки.
Відповідно до ч.15 ст.106 Закону №1058, строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Отже, позовні вимоги позивача щодо скасування рішень начальника УПФУ в Житомирському районі №225, №226 від 17.03.2009 р., не підлягають задоволенню, оскільки не підтверджуються наявними матеріалами справи та не ґрунтується на вимогах законодавства.
На підставі викладеного, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.03 року, керуючись ст. ст. 94, 158 -163, 167, 254 КАС України, суд,
В задоволенні позову Територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян управління праці та соціального захисту населення Житомирської райдержадміністрації до Управління Пенсійного Фонду України в Житомирському районі про визнання дій неправомірними - відмовити за безпідставністю.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Cуддя Є.Ю. Романченко
Постанова виготовлена в повному обсязі та підписана 10.09.2009р.