Ухвала від 01.02.2010 по справі 2а-19628/09/0370

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-19628/09/0370

Волинський окружний адміністративний суд в складі:

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Йовик С.Б.,

за участю прокурора Романішиної Т.Л.,

представника відповідача Шевчука О.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом прокурора Луцького району до Баївської сільської ради Луцького району про визнання нечинними та скасування рішень № 25/7.10 від 23.01.2009 року та № 26/5 від 27.03.2009 року,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Луцького району звернувся до Луцького міськрайонного суду з адміністративним позовом до Баївської сільської ради Луцького району про визнання нечинними та скасування рішень № 25/7.10 від 23.01.2009 року та № 26/5 від 27.03.2009 року.

Ухвалою судді Луцького міськрайонного суду від 07 вересня 2009 року провадження у даній справі відкрито.

27 листопада 2009 року вказана адміністративна справа передана по підсудності до Волинського окружного адміністративного суду.

Позовні вимоги мотивововані тим, що рішенням сесії Баївської сільської ради від 23.01.2009 року № 25/7.10 «Про відмову у поновленні договору оренди земельної ділянки»відмовлено ТзОВ «Волиньплемптиця»у поновленні договору оренди земельної ділянки для несільськогосподарського використання. Прийнявши вказане рішення Баївська сільська рада порушила ст.33 Закону України «Про оренду землі», так як орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. Крім того, у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Оскільки письмового заперечення у вигляді листа-повідомлення відповідачем не було надіслано позивачу, вважає вищевказане рішення незаконним та просить його скасувати, а також скасувати рішення від 27.03.2009 року № 26/5 «Про розгляд протесту прокурора».

Заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача, суд приходить до висновку, що вказану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, в зв'язку з чим слід закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.157 КАС України.

Згідно з п.1 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень ( нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно із ст. 3 ч. 1 п. 1 КАС України справа адміністративної юрисдикції -переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 3 ч. 1 п. 7 КАС України встановлено, що суб'єкт владних повноважень -орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних або юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Статтею 12 ЗК передбачено, що сільська рада має право розпоряджатися землями територіальної громади, яке вона здійснює шляхом передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викупу земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; організації землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону тощо.

Із наведеного слідує, що при здійсненні повноважень власника землі сільська рада не є суб'єктом владних повноважень у тому значенні цього терміна, в якому його вжито у п.1 ст.17 КАС України, а є рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію свого права розпоряджатися землею.

Відповідно до ч.1 ст.1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності (ч.2 ст.1 ГПК України).

Пункт 1 частини 1 статті 12 ГПК України визначає, що господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також у спорах про визнання актів з підстав, зазначених у законодавстві.

Згідно ч. 1 ст.29 ГПК України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави.

Із заявлених позовних вимог вбачається спір про право, предметом якого є перевірка правильності формування волі відповідача - Баївської сільської ради стосовно розпорядження землею та передання права користування нею.

За таких обставин, заявлені у справі позовні вимоги, випливають із відносин, що мають приватно-правовий характер, а тому орган місцевого самоврядування в цих відносинах виступає як суб'єкт права власності, а не як суб'єкт владних повноважень. Прийняття сільською радою рішення є етапом реалізації волі власника на укладення договору. Подання позову прокуром (як суб'єктом владних повноважень) про оскарження рішень сільської ради не змінює правову природу спірних відносин і не перетворює цей спір у публічно-правовий.

Таким чином, даний спір не є предметом розгляду суду адміністративної юрисдикції і повинен розглядатися у порядку господарського судочинства.

Згідно із п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись ст.157 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі за позовом прокурора Луцького району до Баївської сільської ради Луцького району про визнання нечинними та скасування рішень № 25/7.10 від 23.01.2009 року та № 26/5 від 27.03.2009 року

Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про закриття провадження у справі не допускається.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження ухвали подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги на ухвалу одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.М. Димарчук