Постанова від 27.01.2010 по справі 2а-19269/09/0370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-19269/09/0370

Волинський окружний адміністративний суд в складі:

Волинський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Дмитрука В.В., суддів Андрусенко О.О., Ковальчука В.Д.,

при секретарі Годунок Т.О.,

з участю позивача ОСОБА_1, представника позивача Савки С.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання бездіяльності, вчиненої шляхом нездійснення належного контролю за роботою кредитної спілки «Горохів-кредит» та не призначення тимчасової адміністрації вказаної кредитної спілки, протиправною, а також зобов'язання відповідача вчинити дії, а саме: відсторонити від управління кредитною спілкою «Горохів-кредит» весь склад правління спілки та весь склад спостережної ради спілки, призначити тимчасового адміністратора кредитної спілки. Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 2000грн. витрат за надані йому представником, в зв'язку з підготовкою позовної заяви та участю в судових засіданнях, юридичні послуги.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що він, як вкладник кредитної спілки «Горохів-кредит», звертався до відповідача з повідомленнями про порушення спілкою вимог законодавства про фінансові послуги, неповернення коштів громадян та відповідно вимагав прийняти рішення про відсторонення керівництва спілки від управління даною фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації. Однак його звернення залишились без відповідного реагування, хоча були наявні всі підстави для вчинення Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України (далі - Комісія) відповідних дій, передбачених нормами Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001р. №2664-ІІІ (далі - Закон №2664-ІІІ).

Позивач та представник позивача заявлені позовні вимоги в судовому засіданні підтримали повністю.

Відповідач представника в судове засідання не направив, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, а також подав заперечення з приводу заявленого позову. У своєму запереченні Комісія просить в задоволенні позову відмовити повністю, мотивуючи тим, що застосування заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, передбачених ст.46 Закону №2664-ІІІ є правом, а не обов'язком Комісії у разі встановлення наявності підстав та, враховуючи наслідки порушення і наслідки застосування таких заходів. На думку відповідача, ним було вчинено необхідні дії для реагування на порушення, вчиненні кредитною спілкою «Горохів-кредит», а саме: тимчасово зупинено дію ліцензії на провадження діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову. При цьому судом враховано наступне:

10.08.2009р. ОСОБА_1 звернувся з листом до Комісії (вх.№С-5281 від 01.09.2009р.), у якому повідомив про продовження вчинення кредитною спілкою «Горохів-кредит» порушень законодавства про фінансові послуги, а саме: неповернення коштів вкладникам після закінчення строку дії договорів, в підтвердження чого позивачем було долучено судовий наказ у справі №2н-99-09 від 29.07.2009р., згідно якого з КС «Горохів-кредит» на користь ОСОБА_1 стягнуто 21445грн. заборгованості. Позивач у своєму листі також поставив вимогу прийняти рішення про відсторонення керівництва спілки від управління даною фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації і її керівника.

Листом від 22.09.2009р. №10124/42-12 Комісія повідомила заявника про схвалення розпорядженням №671 від 10.09.2009р. рішення члена Комісії - директора інспекційного департаменту від 09.09.2009р. №6-Л/КС про тимчасове зупинення дій ліцензій кредитної спілки «Горохів-кредит» на провадження діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також зазначила, що вирішення питань відносно стягнення зі спілки коштів не належить до компетенції Комісії і регулюється Законом України «Про виконавче провадження».

Рішенням №6-Л/КС від 09.09.2009р. встановлено порушення кредитною спілкою «Горохів-кредит» вимог законодавства про фінансові послуги, а саме: статті 5 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001р. №2908-ІІІ (далі - Закон №2908-ІІІ) в частині здійснення діяльності з порушенням вимог ч.7 ст.10, ч.5 ст.3, ч.2 ст.23 Закону №2908-ІІІ, п.п. 3.1, 3.14 Ліцензійних умов, ч.1 ст.4 Закону №2664-ІІІ, в зв'язку з чим тимчасово зупинено дію ліцензії на провадження діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, видану кредитній спілці «Горохів-кредит», а також зобов'язано припинити порушення, про що повідомити Комісію в строк до 30.10.2009р. Дане рішення було схвалене Комісією 10.09.2009р., не оскаржувалось та є чинним.

Відповідно до ст.39 Закону №2664-ІІІ у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Уповноважений орган застосовує заходи впливу відповідно до закону; Уповноважений орган обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Згідно ч.1 ст.40 Закону №2664-ІІІ Уповноважений орган може застосовувати такі заходи впливу: 1) зобов'язати порушника вжити заходів для усунення порушення; 2) вимагати скликання позачергових зборів учасників фінансової установи; 3) накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону; 4) тимчасово зупиняти або анулювати ліцензію на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг; 5) відсторонювати керівництво від управління фінансовою установою та призначати тимчасову адміністрацію; 6) затверджувати план відновлення фінансової стабільності фінансової установи; 7) порушувати питання про ліквідацію установи.

Порядок застосування Комісією заходів впливу за порушення вимог законодавства про фінансові послуги визначено в Положенні про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13 листопада 2003 року N 125 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 грудня 2003 р. за N 1115/8436 (далі - Положення).

Відповідно до п.п. 3.4, 3.6 Положення рішення про застосування заходу впливу у вигляді відсторонення керівництва від управління фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації (підпункт 5 пункту 2.1 Положення) належить до компетенції Комісії; до компетенції директорів наглядових департаментів належить застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1 - 4, 6 пункту 2.1 цього Положення.

Згідно п.3.6 Положення якщо в ході розгляду справи виявляються підстави застосування заходу впливу у вигляді відсторонення керівництва від управління фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації, директор відповідного департаменту зобов'язаний винести це питання на розгляд Комісії протягом 20 днів з дня порушення провадження у справі.

Відповідно до ст.46 Закону №2664-ІІІ Уповноважений орган має право призначити тимчасову адміністрацію фінансової установи, діяльність якої ліцензується Уповноваженим органом, у разі: 1) систематичних порушень фінансовою установою законних вимог Уповноваженого органу; 2) якщо фінансова установа протягом 30 робочих днів не виконує 10 і більше відсотків своїх прострочених зобов'язань; 3) арешту або набрання законної сили обвинувальним вироком щодо злочинних діянь керівників фінансової установи; 4) вчинення фінансовою установою дій щодо приховування рахунків, будь-яких активів, реєстрів, звітів, документів; 5) необгрунтованої відмови фінансової установи у наданні документів чи інформації, передбачених цим Законом, уповноваженим особам; 6) наявності публічного конфлікту у керівництві фінансової установи; 7) наявності клопотання фінансової установи про призначення тимчасової адміністрації.

Згідно п.п. 2, 3 Положення про особливості застосування заходів впливу у вигляді відсторонення керівництва від управління фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27 березня 2008 р. N 416 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 травня 2008 р. за N 481/15172 , рішення про відсторонення керівництва від управління фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації приймається Держфінпослуг як колегіальним органом за ініціативою директора відповідного департаменту; директор департаменту, у наглядову компетенцію якого входить суб'єкт нагляду, за наявності підстав, визначених статтею 46 Закону, порушує перед Держфінпослуг як колегіальним органом питання щодо відсторонення керівництва від управління фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації шляхом унесення на розгляд проекту відповідного розпорядження та висновку про необхідність призначення тимчасової адміністрації.

Як вбачається з матеріалів справи, директором Інспекційного департаменту Комісії при прийнятті рішення №6-Л/КС від 09.09.2009р. про тимчасове зупинення дії ліцензії не виявлено підстав для застосування до КС «Горохів-кредит» заходів впливу у вигляді відсторонення керівництва від управління фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації, однак застосовано захід впливу, передбачений статтею 40 Закону №2664-ІІІ та пп.4 п.2.1 Положення.

За таких обставин, суд вважає без підставним твердження позивача про нездійснення Комісією належного контролю за роботою кредитної спілки «Горохів-кредит», оскільки як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, посадовою особою Комісії здійснювався такий контроль та приймалися заходи на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Не застосування Комісією одного з передбачених ст.40 Закону №2664-ІІІ заходів впливу, а застосування іншого не може свідчити про бездіяльність суб'єкта владних повноважень у сфері регулювання ринків фінансових послуг, оскільки Законом №2664-ІІІ прямо передбачено право, а не обов'язок Комісії на застосування заходу впливу у вигляді відсторонення керівництва від управління фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації за наявності підстав, визначених у статті 46 даного Закону.

Враховуючи вищевикладене, відсутні правові підстави для зобов'язання Комісії вчинити дії по відстороненню керівництва від управління кредитною спілкою «Горохів-кредит» та призначення тимчасової адміністрації.

Відповідно не підлягає до задоволення й вимога позивача про стягнення з відповідача 2000грн. витрат за надані йому представником, в зв'язку з підготовкою позовної заяви та участю в судових засіданнях, юридичні послуги.

Керуючись ст.ст. 2, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст.ст. 39, 40, 46 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження може бути подана позивачем протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - з 01 лютого 2010 року, а відповідачем - з дня отримання ним копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий В.В.Дмитрук

Судді О.О.Андрусенко

В.Д.Ковальчук