Рішення від 01.11.2018 по справі 0540/8483/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2018 р. Справа№0540/8483/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення № 69/с-19-01-02 від 07.08.2018 року щодо відмови у призначенні пенсії за віком, зобов'язання зарахувати до загального стажу роботи періодів роботи в колгоспі Україна з 29.10.1973 р. по 12.05.1974 р., з 10.08.1976 р. по 15.11.1982 р., з 08.08.1975 р. по 09.01.1986 р., з 03.08.1989 р. по 30.05.1997 р. та зобов'язання призначити пенсію за віком з 24 липня 2018 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення № 69/с-19-01-02 від 07.08.2018 року щодо відмови у призначенні пенсії за віком, зобов'язання зарахувати до загального стажу роботи періодів роботи в колгоспі Україна з 29.10.1973 р. по 12.05.1974 р., з 10.08.1976 р. по 15.11.1982 р., з 08.08.1975 р. по 09.01.1986 р., з 03.08.1989 р. по 30.05.1997 р. та зобов'язання призначити пенсію за віком з 24 липня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що 21.12.2017 року звернувся до Відповідача з заявою про призначення пенсії за віком. 28.12.2017 року рішенням № 36 Позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком в зв'язку з відсутністю необхідного загального стажу, передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Наприкінці липня 2018 року Позивач повторно через свого представника звернувся до Відповідача з заявою про призначення пенсії за віком. До заяви та документів, що подавалися раніше, були додані уточнюючі довідки. 23 серпня 2018 року представник Позивача отримала відповідь управління за № 69/с-19-01-02 від 07.08.2018 року, вмотивоване тим, що надані довідки не можуть братися до уваги, так як видані Новоіванівською сільською радою Амвросіївського району Донецької області, яка зареєстрована на непідконтрольній українській владі території. Позивач вважає, що рішення про відмову у призначенні пенсії, викладене в листі № 69/с-19-01-02 від 07.08.2018 року, було прийнято Відповідачем неправомірно.

Просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні йому пенсії за віком, викладене в листі № 69/с-19-01-02 від 07.08.2018 року;

- зобов'язати Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до загального стажу його роботи періоди роботи в колгоспі Україна з 29.10.1973 р. по 12.05.1974 р., з 10.08.1976 р. по 15.11.1982 р., з 08.08.1975 р. по 19.01.1986 р., з 03.08.1989 р. по 30.05.1997 р.;

- зобов'язати Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити, нараховувати та виплачувати Позивачу пенсію за віком з дати звернення - 24.07.2018 року.

Ухвалою суду від 13 вересня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження.

В судове засідання представники сторін не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належними чином.

Згідно відзиву на адміністративний позов, наданого Відповідачем до суду, лист № 69/с-19-01-02 від 07.08.2018 року, який Позивач просить визнати протиправним та скасувати, не є рішенням про відмову в призначенні пенсії за віком, а є відповіддю на письмове звернення представника Позивача щодо можливості призначення Позивачу пенсії за віком з урахуванням раніше наданого пакету документів та додаткових матеріалів.

На підставі вищевикладеного, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідно до довідки від 27.11.2014 року № НОМЕР_1, Позивач взятий на облік як внутрішньо переміщена особа. Перемістився з тимчасово окупованої території за адресою: 85512, Донецька обл., Великоновоселківський р-н, с. Піддубне, вул. Тітова, б. 23.

Відповідач - Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

21 грудня 2017 року Позивач звернувся до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою № 3036 про призначення пенсії за віком.

Рішенням управління № 36 від 28.12.2017 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком.

В обґрунтування свого рішення управління зазначило, що відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю. До стажу роботи Позивача не враховані періоди роботи в колгоспі Україна з 29.10.1973 р. по 12.05.1974 р., з 10.08.1976 р. по 15.11.1982 р., з 08.08.1975 р. по 19.01.1986 р., з 03.08.1989 р. по 30.05.1997 р. (у зв'язку з відсутністю відомостей про виконання встановленого мінімуму трудової участі).

07 серпня 2018 року представник Позивача за довіреністю надав Відповідачу заяву від 24 липня 2018 року про призначення пенсії за віком, до якої додатково було додано довідки Новоіванівською сільською радою Амвросіївського району Донецької області.

23 серпня 2018 року представник Позивача отримала відповідь управління за № 69/с-19-01-02 від 07.08.2018 року, згідно якого надані довідки не можуть братися до уваги при призначенні пенсії, так як видані Новоіванівською сільською радою Амвросіївського району Донецької області, яка зареєстрована на непідконтрольній українській владі території.

Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.

В силу положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи пенсійного фонду України, як органи виконавчої влади, до яких відноситься і Відповідач) зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України від 09.07.2006 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно статті 5 ЗУ № 1058, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Частиною 1 статті 44 вказаного Закону встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Згідно з абз.4 п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), заява на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).

Згідно з п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3. Порядку № 22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 4.10 Порядку 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2. цього розділу) орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до наявних в матеріалах справи документів, представник Позивача ОСОБА_2 звернулася до Відповідача 07.08.2018 року із заявою довільної форми про призначення пенсії ОСОБА_1 Наведена заява не відповідає формі, встановленій в Додатку № 2 Порядку 22-1.

Втім, суд вважає, що зміст наданої заяви надає можливість визначити підстави та мету її подання, в наданій заяві представник Позивача просив Відповідача призначити Позивачу пенсію за віком. Не зважаючи на те, що заява від 07.08.2018 року надана у вільній формі, зазначена заява містить чіткі вимоги, спрямовані до органу пенсійного фонду - призначити пенсію, жодних посилань на звернення в порядку Закону України “Про звернення громадян” заява не містить. З огляду на таке суд вважає, що Відповідач мав розглянути зазначену заяву в порядку, передбаченому положеннями Порядку № 22-1. Разом з тим заява представника Позивача була розглянута Відповідачем в порядку, передбаченому Законом України “Про звернення громадян”, рішення щодо призначення пенсії не приймалося Відповідачем.

Відповідно до п. п. 3, 4, 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправним та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернення позивача, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Виходячи із змісту заявлених Позивачем вимог та висновків суду, в даному випадку слід застосувати положення статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме, обрати інший спосіб захисту, який необхідний для повного відновлення порушеного права.

Таким чином, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії або рішення про відмову у призначенні пенсії, суд дійшов висновку, що в даному випадку, слід зобов'язати Відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності в інтересах ОСОБА_1, від 07 серпня 2018 року та прийняти рішення відповідно до вимог Порядку № 22-1.

Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.09.2018 року у справі 805/3489/18-а.

За таких обставин, позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при поданні позовної заяви було сплачено судовий збір у сумі 1409,60 грн.

Враховуючи часткове задоволення позову, судовий збір підлягає стягненню на користь Позивача за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача у розмірі 704,80 грн.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (85512, Донецька обл., Великоновоселківський р-н, с. Піддубне, вул. Тітова, б. 23, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85500, Донецька обл., Великоновосілківський р-н, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, 103, код ЄДРПОУ 42171290) про визнання протиправним та скасування рішення № 69/с-19-01-02 від 07.08.2018 року щодо відмови у призначенні пенсії за віком, зобов'язання зарахувати до загального стажу роботи періодів роботи в колгоспі Україна з 29.10.1973 р. по 12.05.1974 р., з 10.08.1976 р. по 15.11.1982 р., з 08.08.1975 р. по 09.01.1986 р., з 03.08.1989 р. по 30.05.1997 р. та зобов'язання призначити пенсію за віком з 24 липня 2018 року - задовольнити частково.

Зобов'язати Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності в інтересах ОСОБА_1, від 07 серпня 2018 року та прийняти рішення відповідно до вимог Порядку оформлення та подання документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою Правління пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року.

Стягнути з Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення складене в повному обсязі 01 листопада 2018 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Череповський Є.В.