Рішення від 31.10.2018 по справі 761/4146/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

31 жовтня 2018 року № 761/4146/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України у м. Києві

провизнання неправомірними дії та зобов'язання винити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Шевченківського районного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (далі - відповідач) про:

- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням при обчисленні пенсії розміру посадових окладів осіб начальницького складу управлінь Державної пенітенціарної служби України, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294» від 28.12.2016 №1036) згідно довідки управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області від 17.03.2017 № 8/105, починаючи з 01 січня 2017 року.

Ухвалою Шевченківського районного суду міста Києва від 09.02.2018р. справу №761/4146/18 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.03.2018р. справу прийнято до провадження та позовну заяву залишено без руху у зв'язку з несплатою позивачем судового збору.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.04.2018 року суддею Амельохіним В.В. відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) № 761/4146/18, та надано відповідачу час для надання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Копія ухвали суду від 06.04.2018 року отримана уповноваженою особою відповідача 16.04.2018 року, що підтверджується матеріалами справи.

Станом на момент прийняття рішення у справі відповідач відзиву на позовну заяву до суду не подав.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанову Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294", Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та зазначає про протиправність бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії за наявності всіх необхідних підстав та довідки управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області від 17.03.2017 № 8/105.

Відповідно до ч.5 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч.8 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Наказом Державного Департамента України з питань виконання покарань від 09.07.2008р. № 49/ос ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника управління з інтендантського та комунально-побутового забезпечення управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Донецькій області у відставку за пунктом 65"Б" (через хворобу).

Станом на час звернення до суду, ОСОБА_1, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» за інвалідністю.

Пенсія призначена у порядку і розмірі відповідно до чинного законодавства на час призначення пенсії (73% грошового забезпечення). Вислуга років у календарному обчисленні складає 20 років 05 місяць 26 днів, у пільговому обчисленні 26 роки 04 місяців 02 дні.

20 березня2017року позивач, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036, звернувся до пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України.

03.04.2017року Головним управління Пенсійного фонду України у м. Києві надано відповідь за вих. №7612/03/Г-706, якою відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення.

Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ у м. Києві щодо не здійснення перерахунку пенсії позивачу з врахуванням спірних сум, а свої законні права та інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-XII).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Згідно з частиною 3 статті 63 Закону № 2262-XII (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294" (яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин) внесено зміни, якими встановлено посадові оклади осіб начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Київській області.

Отже, враховуючи, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 підвищено грошове забезпечення осіб начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби, відповідно суд приймає до уваги позицію позивача щодо наявності у нього права на перерахунок пенсії.

Разом з тим, порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Водночас, суд також звертає увагу на висновок Верховного Суду України (постанова від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13) про правильне застосування статей 49 та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.

Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд зазначає, що головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.

При цьому, суд звертає увагу позивача, що довідка управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області від 17.03.2017 № 8/105, відповідно до якої посадовий оклад заступника начальника управління, посаду якого обіймав позивач на день звільнення може бути підставою для здійснення перерахунку пенсії, оскільки вона відповідає встановленій формі (Додаток 2 до Порядку № 45) та в ній відсутні всі необхідні відомості для здійснення перерахунку пенсії.

З сукупного аналізу наведеного, суд приходить до висновку, що позивач має всі законні підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області від 17.03.2017 № 8/105, а тому відповідачем протиправно відмовлено позивачеві в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України.

У зв'язку з чим позовна вимога про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України підлягає до задоволення, у спосіб: визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294», з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням при обчисленні пенсії розміру посадових окладів осіб начальницького складу управлінь Державної пенітенціарної служби України, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294» від 28.12.2016 №1036) згідно довідки управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області від 17.03.2017 № 8/105, починаючи з 01 січня 2017 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З системного аналізу вказаних норм ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України можна дійти висновку, що суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення на користь позивача.

Тобто, такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав свобод чи інтересів позивача і необхідність їх відновлення таким способом, який би гарантував повний захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечував його виконання та унеможливлював необхідність наступних звернень до суду.

Верховний Суд України у своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

За вказаних вище обставин, суд вважає, що позивачем виконано всі умови для здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві перерахунку та виплати пенсії для ОСОБА_1 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036, втім відповідачем, як встановлено матеріалами справи позивачу було відмовлено у задоволенні вказаного питання.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки Постановою Кабінету Міністрів України № 1036 від 28.12.2016 року підвищено посадові оклади особам начальницького складу установ виконання покарань (додаток № 22) з 1 січня 2017 року, суд вважає, що відповідно до вимог статті 63 Закону № 2262-ХІІ гарантовано право на перерахунок пенсії з 01.01.2017 року.

А тому, суд вважає за необхідне визначити спосіб захисту порушеного права позивача, з урахуванням ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням при обчисленні пенсії розміру посадових окладів осіб начальницького складу управлінь Державної пенітенціарної служби України, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294» від 28.12.2016 №1036) згідно довідки управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області від 17.03.2017 № 8/105, починаючи з 01 січня 2017 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Відповідно до положень чч. 1 та 2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частинами 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (м. 04053, АДРЕСА_1) задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 (м. 04053, АДРЕСА_1) в перерахунку та виплаті пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294», з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням при обчисленні пенсії розміру посадових окладів осіб начальницького складу управлінь Державної пенітенціарної служби України, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294» від 28.12.2016 №1036) згідно довідки управління Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області від 17.03.2017 № 8/105, починаючи з 01 січня 2017 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Присудити з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, 04053, м. Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16) на користь ОСОБА_1 (м. 04053, АДРЕСА_1) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні) 80 коп.Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Амельохін