ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
31 жовтня 2018 року № 826/14042/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Скочок Т.О., суддів Кармазіна О.А. та Катющенка В.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Сфера Малті Медіа»
до третя особаДержавної фіскальної служби України Державна податкова інспекція у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Сфера Малті Медіа» (далі також - позивач, ТОВ «Сфера Малті Медіа») з позовом до Державної фіскальної служби України (далі також - відповідач, ДФС Україна), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Державна податкова інспекція у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (даті також - третя особа, ДПІ), в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, яка полягає у незабезпеченні автоматичного збільшення суми (SНакл), на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «Сфера Малті Медіа» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначені у податковій звітності з ПДВ Товариства з обмеженою відповідальністю «Сфера Малті Медіа» за червень 2015 року, з урахуванням відомостей уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у розмірі 930 000,00 грн., у системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму (SНакл), на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «Сфера Малті Медіа» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначені у податковій декларації з ПДВ Товариства з обмеженою відповідальністю «Сфера Малті Медіа» за червень 2015 року, з урахуванням відомостей уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у розмірі 930 000,00 грн., та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України внести до системи електронного адміністрування суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що вказані у податковій декларації з ПДВ Товариства з обмеженою відповідальністю «Сфера Малті Медіа» за червень 2015 року з урахуванням відомостей уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у розмірі 930 000,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно, в порушення положень Податкового кодексу України не забезпечено автоматичне збільшення суми податку в Системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - СЕА ПДВ), на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладених, на 930 000 грн. відповідно до поданого позивачем уточнюючого розрахунку від 12.06.20.17 до податкової декларацій з податку на додану вартість за звітний період червень 2015 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.11.2017 відкрито провадження у справі №826/14042/17 за вказаним позовом ТОВ «Сфера Малті Медіа», залучено до участі у даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, - ДПІ у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві, закінчено підготовче провадження у справі та призначено дану справу до розгляду в судовому засіданні.
У призначених судових засіданнях представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги повністю, а представник відповідача і третьої особи проти позову заперечував з підстав, наведених у тексті відзиву на позов.
Свої заперечення проти позову відповідач обґрунтовує тим, що за звітні податкові періоди, починаючи з лютого місяця 2015 року перерахування сум податку до бюджету здійснюється у порядку, визначеному п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України, лише з рахунків в системі електронного адміністрування ПДВ. При цьому, у зв'язку з набранням чинності Закону №643-VIII та відповідно до Плану заходів ДФС для забезпечення реалізації норм вказаного закону з удосконаленням СЕА, ДФС України з 00 год. 00 хв. 03.08.2015 проведено обнуління суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну Єдиному реєстрі податкових накладних, сформовану відповідно до пп. 200.1.3 п. 200.1 ст. 200 та п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, крім показників S НаклОтр, S Митн та S НаклВид, що були сформовані, починаючи з 1 липня 2015 року. Проаналізувавши зміст п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України відповідач стверджує, що в даному випадку значення «реєстраційна сума» збільшується на суму, від'ємного значення, що задекларована платником податків виключно в рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року та не підлягає перерахунку внаслідок уточнення показників такої звітності, а результати уточнення показників звітності з ПДВ за червень 2015 року в частині збільшення рядка 24 декларації з ПДВ підлягають відображенню в податковій декларації того звітного періоду, в якому було подано уточнюючий розрахунок. Крім того, відповідач вважає безпідставними вимоги позивача щодо зобов'язання збільшення в СЕА ПДВ суми, на яку Товариство має право зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, на величину від'ємного значення у розмірі 930 000 грн. та відображення такого збільшення у витягу з СЕА ПДВ, так як показники даної Системи щоденно змінюються. Крім того, відповідач стверджує, що ДФС України немає повноважень та відповідної можливості для здійснення транзакцій (списання зарахування коштів) на електронному рахунку з ПДВ платника податків.
За наслідками отримання відзиву на позов, позивачем до суду подано відповідь на відзив, де зазначено наступне. Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ за звітний період, є однією з форм звітності з ПДВ, а отже сформовані у ньому позивачем показники мали бути враховані ДФС України при автоматичному збільшенні суми, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на величину від'ємного значення за червень 2015 року. При цьому, в силу положень Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість», саме на ДФС України покладений обов'язок автоматичного збільшення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.
У судовому засіданні 28.03.2018, суд, на підставі ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції чинній на час вчинення відповідної процесуальної дії) ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані особами, які беруть участь у справі, документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з тексту позовної заяви та наявних у справі матеріалів, ТОВ «Сфера Малті Медіа» подало до ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві 12.06.2017 уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі - уточнюючий розрахунок) за червень 2015 року за формою затвердженою наказом Міністерства фінансів України 28.01.2016 №21. У цьому уточнюючому розрахунку позивачем були відкориговані (виправлені) такі показники:
- зменшено значення ряд. 20.2 (сума від'ємного значення, що не перевищує суму обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 розд. V Кодексу на момент подання податкової декларації, яка підлягає бюджетному відшкодуванню) на 930 000 грн., та одночасно збільшено на аналогічну суму значення ряд. 20.3 (сума від'ємного значення, що не перевищує суму обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 розд. V Кодексу на момент подання податкової декларації, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, що попередньо становило 1 794 494 грн.;
- збільшено значення ряд. 21 (сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду) на 930 000 грн., що попередньо становило 1 794 494 грн., та подано разом з уточнюючим розрахунком: додаток 2 - довідку про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2), в якому відображено показник «залишок суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість станом на 01 липня 2015 року, на яку відповідно до підпункту 3 пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу було збільшено значення реєстраційної суми , визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу, та на яку було збільшено суму від'ємного значення, сформовану за результатами звітного (податкового) періоду за липень 2015 року /ІІІ квартал 2015 року, - 2 724 494 грн.; розрахунок бюджетного відшкодування (Д3), де показник «сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню» заповнено з про кресленням; заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується , в обрахунку реєстраційної суми правонаступника, - всі показники заповненні з про кресленнями.
Вказаний Уточнюючий розрахунок від 12.06.2017 було прийнято контролюючим органом та зареєстровано за №9109216409 без зауважень, що не заперечується відповідачем і третьої особою.
В ході судового розгляду даної справи ані відповідачем, ані третьою особою не надано суду документальних доказів встановлення контролюючим органом обставин допущення ТОВ «Сфера Малті Медіа» будь-яких порушень при формуванні, коригуванні та декларуванні позивачем показників від'ємного значення з податку на додану вартість за звітний період червень 2015 року.
Крім того, зі змісту наданої позивачем копії акта №7839-20 від 31.08.2015, вбачається, що за результатами проведеного звірення розрахунків платника податку на додану вартість за період з 01.01.2015 по 31.05.2015 контролюючим органом підтверджено наявне позитивне сальдо розрахунків у розмірі 932 722,47 грн.
З урахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що обставини щодо наявності у ТОВ «Сфера Малті Медіа» задекларованої та підтвердженої за звітний період червень 2015 року суми бюджетного відшкодування у розмірі 930 000 грн. та наявності у платника податку права на коригування вказаного показника, шляхом подання уточнюючого розрахунку в порядку визначеному ст. 50 Податкового кодексу України у межах цього спору відповідачем не заперечуються.
Як стверджує позивач у тексті свого позову, з посиланням на витяг з особистого кабінету платника податку станом на 31.1.2017, та не було документально спростовано відповідачем, задеклароване від'ємне значення ПДВ у розмірі 930 000 грн. обліковувалось в інтегрованій картці платника ПДВ - ТОВ «Сфера Малті Медіа» в період до 12.06.2017, однак після подання позивачем уточнюючого розрахунку від 12.06.2017 така сума була автоматично анульована.
У зв'язку з цим ТОВ «Сфера Малті Медіа» звернулось з листом від 16.06.2017 №16/06/17 до ДПІ та ДФС України, де просило надати пояснення про правові підстави для не проведення збільшення в системі електронного адміністрування ПДВ величини від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 930 000 грн., на яку Товариство має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В своєму листі від 05.07.2017 №2778/10/26-56-12-01-23 ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві порадила звернутися платнику податку зі спірного питання до ДФС України.
ДФС України на запит позивача в своєму листі від 20.07.2017 №15709/6/99-99-12-05-01-15повідомило наступне: згідно з базами даних ДФС ТОВ «Сфера Малті Медіа» 13.08.2015 було збільшено суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН відповідно до поданої платником звітності за червень 2015 року, в якій задекларовано значення ряд. 24 (сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду) у сумі 1 794 494 грн. Відповідно до а. 34 підрозд. 2 розд. ХХ Кодексу після «обнуління» показників формули реєстраційна сума збільшується на суму від'ємного значення, що задекларована платником податків виключно у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року. З урахуванням наведеного ДФС України дійшло висновку, що дані ряд. 31 уточнюючого розрахунку до декларації за червень 2015 року не підлягають відображенню у реєстраційній сумі ТОВ «Сфера Малті Медіа».
Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача позивач, звернувся до суду з даним позовом.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість визначено ст. 2001 розд. V Податкового кодексу України (далі - ПК України), якою було доповнено вказаний Кодекс згідно Закону України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», що набрав законної сили з 01.01.2015.
Згідно з п. 2001.1, 2001.2 ст. 2001 ПК України (в редакції чинній до 29.07.2015) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних і розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України. Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Пунктом 35 підрозд. 2 розд. XX ПК України встановлено, що період з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
За змістом приписів п. 2001.3 ст. 2001 ПК України (в редакції чинній до 29.07.2015) платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою: SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах - SНаклВид - SВідшкод - SПеревищ, де:
SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексута зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;
SПопРах - загальна сума поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника;
SНаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок;
SПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі по тексту - Порядок №569) (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) цей Порядок визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків. Система електронного адміністрування податку запроваджується поетапно: на перехідний період (до 1 липня 2015 року або іншої дати, визначеної окремим рішенням Верховної Ради України про скорочення такого періоду) - у тестовому режимі; із зазначеної дати - на постійній основі.
Відповідно до визначення, закріпленого у п. 2 Порядку №569 рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі по тексту - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.
Згідно із п. 3 Порядку №569 періодичність, структура та формат обміну інформацією і реєстрами платників податку, необхідними для функціонування системи електронного адміністрування податку, визначаються ДФС та Казначейством.
Відповідно до п. 5 Порядку № 569 електронні рахунки відкриваються виключно на підставі реєстру платників податку, який ДФС після присвоєння особі індивідуального податкового номера платника податку надсилає Казначейству. Датою початку здійснення платником податку операцій з використанням електронного рахунка є дата реєстрації його платником податку (для платників податку, зареєстрованих до 1 лютого 2015 р., - 1 лютого 2015 року).
Разом з тим 29.07.2015 набрав чинності Закон України від 16.07.2015 №643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», відповідно до якого всі складові формули, визначені приписами пунктами 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України, на третій робочий день після набрання чинності цим Законом дорівнюють нулю, крім значень її складових S НаклОтр, S НаклВид та S Митн, що були сформовані починаючи з 01 липні 2015 року (пункт 34 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України). Під час обрахунку показників S НаклОтр та S НаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 01 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 01 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників S НаклОтр, S НаклВид та S Митн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку суми S Накл також використовуються показники, визначені пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу.
При цьому, згідно п. 34 підрозд. 2 розд. XX ПК України встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових S НаклОтр, S НаклВид та S Митн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом, зокрема відповідно до п. 4:
до 31.07.2015 для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).
Суми такого від'ємного значення можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку.
За змістом положень п. 10 Порядку № 569 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 788 від 09.11.2016) зареєстрованим платникам податку значення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, автоматично збільшується ДФС:
1) на суму залишків коштів на електронних рахунках платників станом на початок дня 3 серпня 2015 р. (третього робочого дня після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість") за вирахуванням сум, заявлених платником у складі податкової звітності з податку за звітний (податковий) період (червень 2015 р.) до перерахування з електронного рахунка до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку та/або на поточний рахунок платника відповідно до пункту 200-1.6 статті 200-1 Кодексу. Сума, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування в Реєстрі, зменшується на суму податкових зобов'язань з податку, задекларовану за звітний (податковий) період (червень 2015 р./II квартал 2015 р.);
2) на суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку, що обліковувалась в інформаційній системі показників стану розрахунку платників інформаційної бази ДФС станом на 1 липня 2015 року.
На суму такого збільшення одноразово:
якщо за результатами звітного (податкового) періоду (червень 2015 р./II квартал 2015 р.) платником податку задекларовано суми податку до сплати до бюджету, - зменшується ДФС в інформаційній системі показників стану розрахунку платників інформаційної бази ДФС така сума, задекларована до сплати до бюджету за результатами звітного (податкового) періоду (червень 2015 р./II квартал 2015 р.), з одночасним зменшенням суми податку, що підлягає перерахуванню з електронного рахунка платника до бюджету, що зазначається у реєстрі, на підставі якого Казначейство здійснює таке перерахування;
якщо за результатами звітного (податкового) періоду (червень 2015 р./II квартал 2015 р.) платником податку задекларовано суми податку до сплати до бюджету у розмірі, що є меншим, ніж сума помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку станом на 1 липня 2015 р., або задекларовано від'ємне значення податку, - збільшується платником податку сума від'ємного значення, сформована за результатами звітного (податкового) періоду (липень 2015 р./III квартал 2015 р.), яка переноситься до податкової звітності з податку звітного (податкового) періоду (серпень 2015 р./IV квартал 2015 р.).
Помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку вважаються погашеними одночасно із збільшенням суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Реєстрі, визначену пунктом 9 цього Порядку;
3) до 31 липня 2015 р. для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період - місяць (до 20 серпня 2015 р. для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період - квартал), без проведення перевірок, передбачених статтею 200 Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу, за червень 2015 р./II квартал 2015 року. На таку суму платником податку збільшується сума податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 р./III квартал 2015 р.).
Суми такого від'ємного значення можуть бути перевірені органами ДФС в установленому порядку.
Окрім того, 30.07.2015 ДФС України на своєму офіційному сайті оприлюднила план заходів ДФС для забезпечення реалізації норм Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.2015 №643-VIII з удосконалення СЕА, в розділі ІІІ якого передбачено обнуління показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), для зареєстрованих платників податку, зокрема:
з 00 годин 00 хвилин 3 серпня 2015 року (на початок третього робочого дня після дня набрання чинності Законом № 643) ДФС буде проведено обнуління суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН («СУМА»Накл), сформовану відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 та пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та значення усіх її складових, визначених Податковим кодексом України, крім показників «СУМА»НаклОтр, «СУМА»Митн та «СУМА»НаклВид, що були сформовані, починаючи з 1 липня 2015 року;
протягом 3 серпня 2015 року (третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643) сума «СУМА» Накл зареєстрованим платникам податку збільшиться на:
суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року;
на кінець третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643 сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН («СУМА»Накл), буде обрахована на підставі оновлених значень усіх її складових та інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України.
Планом заходів окремо зазначено, що у зв'язку із переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ в штатний режим:
- починаючи з 04.08.2015 реєстрація в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених до 1 липня 2015 року, здійснюватиметься без обмеження сумою «СУМА» Накл.;
- до 20.08.2015 платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН («СУМА» Накл), буде збільшена на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за II квартал 2015 року.
Таким чином, відповідно до наданої ДФС України офіційної інформації, протягом 03.08.2015 були відновлені, у тому числі й позивача, права на достовірне відображення в системі електронного адміністрування ПДВ відомостей щодо сум податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкову накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка відображається в рядку 2 Витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.
Як свідчать наявні матеріали справи, позивачем було подано до контролюючому органу уточнюючий розрахунок до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року, в якому уточнено показник ряд. 21 декларації (сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду) у бік його збільшення.
Однак, відповідачем не забезпечено відображення у системі електронного адміністрування ПДВ заявлених позивачем в уточнюючому розрахунку від 12.06.2017 відомостей.
За змістом пп. 4 п. 34 підрозд. 2 розд. XX ПК України визначальним фактором для автоматичного збільшення реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, є зазначення такої суми саме в податковій звітності з ПДВ платника податку. А саме норма п. 34 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПК України містить вимогу про зазначення відповідної суми у податковій звітності за червень 2015 року.
У свою чергу, до податкової звітності з податку на додану вартість згідно п. 8 розд. 1 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 23.09.2014 №966 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №13), належать: податкова декларація з податку на додану вартість з додатками; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з додатками; розрахунок податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.
Аналогічні положення наведені у п. 6 розд. 1 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.02.2017 №276).
Таким чином, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, що поданий позивачем 12.06.2017 до контролюючого органу за звітний період червень 2015 року є однією з форм податкової звітності з ПДВ, а отже, сформовані у них показники (зокрема, показник рядку 21 податкової декларації за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, що відповідає значенню рядку 24 податкової декларації за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України 23.09.2014 №966) мали бути враховані при автоматичному збільшенні суми, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.
При цьому, суд вважає, що ні п.п. 4 п. 34 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, ні будь-які інші положення податкового законодавства не передбачають втрату платником податків права на автоматичне збільшення суми податку, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з несвоєчасним поданням податкової звітності за червень 2015 року.
Наведені висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, наведеній у його постановах від 03.04.2018 у справі №813/4006/16, від 17.04.2018 у справі №826/7659/16, від 16.05.2018 у справі №826/18461/16 та Київського апеляційного адміністративного суду - у постановах від 19.04.2018 у справі №826/9236/17, від 07.08.2018 у справі №826/19941/16, що сформована за результатами розгляду подібних адміністративних справ.
З огляду на вищевикладене, оскільки відповідачем у порушення наведених законодавчих норм допущено протиправну бездіяльність щодо незабезпечення автоматичного збільшення суми, на яку ТОВ «Сфера Малті Медіа» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення ПДВ у розмірі 930 000 грн., то суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги в частині визнання такої бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача збільшити у СЕА ПДВ суму, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), що вказана в рядку 21 поданого позивачем уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2015 року №9109216409 від 12.06.2017 на суму 930 000 грн. є правомірними та обґрунтованими.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні даної справи також враховує положення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 №475/97-ВР (за змістом якої кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права) та наступні рішення Європейського суду з прав людини.
Так, Європейським судом з прав людини у справах Інтерсплав проти України (2007 рік, заява № 803/02), «Булвес» АД проти Болгарії (2009 рік, заява № 3991/03) і Бізнес Супорт Центр проти Болгарії (2010 рік, заява № 6689/03) було зазначено, що затримки у відшкодуванні ПДВ можна вважати втручанням у право на мирне володіння своїм майном, а постійні затримки відшкодування і компенсації у поєднанні із відсутністю ефективних засобів запобігання або припинення такої адміністративної практики, так само як і стан невизначеності щодо часу повернення коштів, порушує «справедливий баланс» між вимогами публічного інтересу та захистом права на мирне володіння майном.
Така позиція Європейського суду з прав людини свідчить на користь висновку, що в контексті податкових спорів позбавлення права отримати податкову вигоду (податковий кредит чи бюджетне відшкодування ПДВ) розглядається як позбавлення власності.
Крім того, Європейський суд з прав людини у справах Burdov v. Russia, no. 59498/00, §§ 37- 38, ECHR 2002), Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office) зазначив, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою в особі відповідних суб'єктів владних повноважень, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. При цьому, якщо держава схвалила певну концепцію, то суб'єкт владних повноважень вважатиметься таким, що діє протиправно, якщо він відступить від встановлених обов'язків, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у суб'єктів відповідних правовідносин стосовно суворого додержання уповноваженим державою суб'єктом владних повноважень такої політики чи поведінки.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, наведених у пунктах 2 та 3 прохальної частини позову, та відповідно про наявність підстав для задоволення останніх.
Що стосується правомірності заявленої позивачем вимоги щодо зобов'язання відповідача внести до СЕА ПДВ суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що вказані у податковій декларації з ПДВ Товариства з обмеженою відповідальністю «Сфера Малті Медіа» за червень 2015 року з урахуванням відомостей уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у розмірі 930 000,00 грн., то суд не вбачає правових підстав для задоволення останньої, як такої, що по суті дублює позовну вимогу пункту 3 прохальної частини позову, що вже була вирішена судом на користь позивача.
За змістом ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України, одним із питань, які вирішує суд при ухваленні рішення, є те, як розподілити між сторонами судові витрати (п. 5 ч. 1 ст. 244 зазначеного Кодексу).
Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 139 цього Кодексу).
Наявним у матеріалах справи платіжним дорученням №2138 від 09.10.2017 підтверджено, що ТОВ «Сфера Малті Медіа» під час звернення до суду з вказаними позовом сплачено судовий збір у загальному розмірі 4 800 грн. Відтак, суд вказує про присудження вказаних судових витрат в частині задоволених позовних вимог на користь позивача у сумі 3 200 грн.
Стосовно клопотання позивача щодо зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми видно, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, тобто дискреційними (виключними) повноваженнями.
З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, оскільки позивачем не наведено доводів та не надано доказів, які свідчать про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.
Керуючись статтями 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 132, 134, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сфера Малті Медіа» (код ЄДРПОУ 35644985, адреса: 04071, м. Київ, вул. Воздвиженська, 41) до Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8), за участю третьої особи - Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у незабезпеченні автоматичного збільшення суми, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «Сфера Малті Медіа» (код ЄДРПОУ 35644985) має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), що зазначена у податковій звітності з податку на додану вартість позивача за червень 2015 року, а саме: в рядку 21 уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок реєстр. № 9109216409 від 12.06.2017 на суму 930 000 грн.
3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю «Сфера Малті Медіа» (код ЄДРПОУ 35644985) має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), що зазначена у податковій звітності з податку на додану вартість позивача за червень 2015 року, а саме: в рядку 21 уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок реєстр. № 9109216409 від 12.06.2017 на суму 930 000 грн.
4. В решті позовних вимог відмовити.
5. Присудити здійснені Товариством з обмеженою відповідальністю «Сфера Малті Медіа» (код ЄДРПОУ 35644985, адреса: 04071, м. Київ, вул. Воздвиженська, 41) документально підтверджені судові витрати у розмірі 3 200 грн. (три тисячі двісті гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Т.О. Скочок
Судді О.А. Кармазін
В.П. Катющенко