ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про заміну сторони виконавчого провадження
26 жовтня 2018 року м. Київ № 2а-1957/12/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі колегії головуючого судді Качура І.А., суддів Келеберди В.І., Федорчука А.Б. розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 заміну боржника у виконавчому листі в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1
до1. Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 2. Міністерства юстиції України 3. Голови комісії з проведення ліквідації Державного департаменту з питань банкрутства
провизнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач/ОСОБА_1.) до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (надалі - відповідач-1/Мінекономрозвитку України), Міністерства юстиції України (надалі - відповідач-2/Мін'юст), Голови комісії з проведення ліквідації Державного департаменту з питань банкрутства (надалі - відповідач-3) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва №2а-1957/12/2670 від 16.05.2012 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2012 р. та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.05.2013 р. позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
26.12.2013 р. Окружним адміністративним судом м. Києва у даній адміністративній справі були видані виконавчі листи.
Водночас, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.08.2015 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2016 р., було поновлено строк для пред'явлення виконавчих листів до виконання.
В той же час, 20.06.2017 р. через відділ документального обігу та контролю суду до судді Окружного адміністративного суду м. Києва Качура І.А. від ОСОБА_1 надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження, в якій остання просить суд:
1. Замінити боржника Комісію (Департамент), як сторону виконавчого провадження щодо виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.05.2012 р. №2а-1957/12/2670, правонаступником - Кабінетом Міністрів України.
2. У разі встановлення Окружним адміністративним судом м. Києва обставин, що перешкоджають заміні боржника Комісії (Департаменту) Кабінетом Міністрів України як правонаступником - замінити сторону виконавчого провадження боржника правонаступником - Міністерством економічного розвитку і торгівлі України або Міністерством юстиції України.
3. Видати нові виконавчі листи із зазначенням нової сторони виконавчого провадження.
Так, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.07.2017 р. заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження було прийнято до провадження та призначено до судового розгляду.
Разом з тим, зважаючи на неявку в судове засідання сторін, а також беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про можливість перейти до розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву позивача, суд вважає за необхідне вищезазначену заяву задовольнити частково, з огляду на наступне.
Пунктом 2 Указу Президента України від 31.05.2011 № 634/2011 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" встановлено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі є правонаступником Міністерства економіки України.
У відповідності із абзацом другим пункту 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі - Положення), затвердженого Указом Президента України від 31.05.2011 № 634/2011, Міністерство входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики економічного і соціального розвитку, цінової, промислової, інвестиційної, зовнішньоекономічної політики, державної політики у сфері торгівлі, державної регіональної політики, державної політики з питань розвитку підприємництва, технічного регулювання та захисту прав споживачів, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з Європейським Союзом.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державний департамент з питань банкрутства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2006 № 533 (далі - Положення № 533) Державний департамент з питань банкрутства (далі - Держдепартамент банкрутства) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства економіки України та йому підпорядковується.
Згідно з пунктом 4 статті 7 Указу Президента України від 09.12.2011 № 1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" Кабінету Міністрів України було доручено вжити заходів щодо ліквідації урядових органів в системі центральних органів виконавчої влади.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2011 № 346 передбачено ліквідацію урядових органів державного управління, зокрема Держдепартаменту банкрутства.
Указом Президента України від 06.04.2011 № 395/2011 "Про затвердження Положення про Міністерство юстиції України" передбачено, що головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики, зокрема, з питань банкрутства, є Мін'юст.
Після набрання чинності вищезазначеного Указу Президента України, 18.04.2011 втратило чинність Положення про Державний департамент з питань банкрутства, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2006 № 533, у зв'язку з чим Держдепартамент банкрутства припинив виконання покладених на нього повноважень.
При цьому абзацом третім пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 № 639 "Про затвердження переліків платних адміністративних послуг, які надаються Міністерством юстиції, Державною реєстраційною службою та структурними підрозділами територіальних органів Міністерства юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Державної реєстраційної служби" визначено, що Державний департамент з питань банкрутства зобов'язано забезпечити належне виконання повноважень державного органу з питань банкрутства до завершення виконання заходів, що забезпечать можливість здійснення Міністерством юстиції таких повноважень.
У зв'язку із завершенням виконання заходів, зазначених в абзаці третьому пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 № 639, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1135 "Питання Міністерства юстиці" погоджено пропозицію Мін'юсту щодо можливості здійснення ним повноважень з питань банкрутства, які визначені Указом Президента України від 06.04.2011 № 395 "Про затвердження Положення про Міністерство юстиції України".
Таким чином, повноваження Держдепартаменту банкрутства як суб'єкта владних повноважень було передано Міністерству юстиції України.
Суд зауважує, що питання припинення публічної служби внаслідок ліквідації публічного органу нормами спеціальних законів не врегульовані, а тому при розгляді спірних правовідносин по цій справі застосуванню підлягали норми Кодексу законів про працю України.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Державний департамент з питань банкрутства припинено 19.12.2013 року. При цьому в витягу по позиції ідентифікаційні коди, найменування та місцезнаходження юридичних осіб - правонаступників зазначено - відомості відсутні.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи (ч.2 ст.33 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців") .
Таким чином судом встановлено, що Державний департамент з питань банкрутства ліквідовано без визначення особи -правонаступника.
За таких обставин, враховуючи необхідність захисту порушених прав позивача, беручи до уваги положення ч.1 ст.235 КЗпП України, за якою у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір, враховуючи, що поновлення позивачки на попередньо займаній нею посаді неможливо в зв'язку з ліквідацією підприємства (установи), суд вважає за необхідне замінити сторону виконавчого провадження, а саме Державний департамент з питань банкрутства на Міністерство юстиції України.
Згідно з приписами ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Щодо вимоги позивача видати нові виконавчі листи із зазначенням нової сторони виконавчого провадження, суд вбачає підстави для відмови у видачі нових виконавчих листів, оскільки чинним законодавством не передбачено видачу нових виконавчих листів у зв'язку заміною сторони виконавчого провадження.
Таким чином суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 частково.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 248, 294, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва -
1. Заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Замінити сторону виконавчого провадження, а саме боржника по справі №2а-1957/12/2670 Державний департамент з питань банкрутства на Міністерство юстиції України (01001, м.Київ, вул. Городецького, 13, код ЄДРПОУ 00015622).
4. У іншій частині - відмовити.
3. Ухвалу направити заявнику та іншим особам, які беруть участь у справі.
Ухвала може буде оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.А. Качур
Судді В.І. Келеберда
А.Б. Федорчук