ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
31 жовтня 2018 року № 826/5828/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доДепартаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
провизнання протиправними та скасування рішень,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідач) про:
- визнання протиправними та скасування приписів Головного управління контролю за благоустроєм міста Києва (після зміни назви - Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 14.11.2014 р. № 1416716 та № 1416715;
- визнання протиправними та скасування доручення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища (після зміни назви - Департамент міського благоустрою) виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), оформлене листом від 07.07.2016 р. № 064-6337, в частині, що стосується двох павільйонів ОСОБА_1 за адресою: Гідропарк о., вул. Передмістна-Слобідка у Дніпровському районі м. Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2018 року суддею Амельохіним В.В. відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) № 826/5828/18, та надано відповідачу час для надання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
29.05.2018 року представником відповідача надано до суду відзив на позов. Одночасно з поданням до суду відзиву, представником позивача подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Позивач правом передбаченим ст. 163 КАС України не скористався та відповіді на відзив до суду подав.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в період з 01.01.2014 року по 04.09.2014 року представницьким органом місцевого самоврядування не приймалося рішень про врегулювання питання, пов'язаного із закінченням строку дії договорів щодо пайової участі (внеску), укладених у відповідності до рішення Київради від 28.02.2013 року № 97/9154 «Про деякі питання розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально - культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності у м. Києві».
Лише 04.09.2014 Київрадою було прийнято рішення № 62/62 «Про внесення змін до рішення КМР від 24.02.2011 № 56/5443 «Про затвердження Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі в утриманні об'єктів благоустрою м. Києва та внесення змін до деяких рішень Київської міської ради», відповідно до п. 4 якого на Департамент містобудування та архітектури покладено обов'язок до 31.12.2014 року укласти договори щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою з власниками ТС за умови наявності тимчасової споруди в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва (ЄЦТО).
На виконання вказаного рішення, позивачем було укладено договори щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою від 08.12.2014 року № 06925-14 та від 16.12.2014 року № 06929-14, а також отримано інформаційні талони до них.
А тому, на думку позивача, оскаржувані приписи відповідача, якими встановлено порушення п. 15.3.5 Правила благоустрою міста Києва та зобов'язано позивача надати проектно-дозвільні документи протягом семи робочих днів, є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки ФОП ОСОБА_1 в період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року не було порушено жодної діючої норми рішень Київради, які регламентували правила розміщення ТС на території Києва.
При цьому, позивач звертає увагу, що відповідач, як контролюючий орган знав або повинен був знати, що об'єкти позивача наявні в ЄЦТО, відповідно, приписи від 14.11.2014 року складені ним передчасно, оскільки складені щодо об'єктів, які з відповідно до рішень Київради не є самовільно розміщені (встановлені), бо строк на укладення договорів щодо пайової участі ще не сплив. Вказане в свою чергу свідчить, що відповідач не мав правових підстав приймати спірне доручення з посиланням на приписи № 1416716 та № 1416715 від 14.11.2014 року.
Відповідач, в поданому до суду відзиві проти задоволення адміністративного позову заперечував та просив відмовити в його задоволенні. Відзив обґрунтовано тим, що Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) при винесенні оскаржуваних приписів та доручення діяв в межах та на підставі наданих йому законом повноважень.
Згідно частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
14.11.2014 року Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийнято приписи № 1416716 та № 1416715, якими позивача за порушення п. 15.3.5 Правила благоустрою міста Києва, було зобов'язано упродовж семи днів надати Головному управлінню контролю за благоустроєм міста Києва проектно-дозвільну документацію на встановлення ТС за адресою: Гідропарк о., вул. Передмістна-Слобідка у Дніпровському районі м. Києва.
07.07.2016 року Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) винесено Доручення № 301/07-16, оформлене листом за № 064-6337, яким відповідно до «Положення про Департамент міського благоустрою та збереженім природного середовища» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.01.2011 року № 94 (із змінами), «Правил благоустрою міста Києва» затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 року № 1051/1051 (зі змінами та доповненнями)» враховуючи лист КП «Київблагоустрій» від 05.07.2016 № 222-1921 (043-781) доручено КП «Київблагоустрій» вжити заходи шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою, а саме, зокрема павільйонів, що знаходяться за адресою: Гідропарк о., вул. Передмістна-Слобідка у Дніпровському районі м. Києва, та належать СПД ОСОБА_1. за не виконання приписів № 1416716 та № 1416715 від 14.11.2014 року.
Згідно листа відповідача від 20.12.2017 року № 064-13622, КП «Київблагоустрій» здійснено демонтаж вказаних вище павільйонів, про що складено Акти від 30.05.2017 року № 02-254, від 31.05.2017 року № 03-259 та описи майна до вказаних актів від 30.05.2017 року № 02-254, від 31.05.2017 року № 03-259.
Вважаючи, що спірне доручення (рішення) про здійснення заходів щодо проведення демонтажу самовільно розміщених (встановлених) ТС, які належали позивачу, прийнято без заявки балансоутримувача або рішення комісії з питань розміщення ТС, засобів пересувної дрібно роздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства, утвореної розпорядженням виконавчого органу Київради (КМДА) від 28.11.2014 № 1391, чим були порушені права позивача, а також вважаючи, що оскаржувані приписи було винесено відповідачем передчасно, ОСОБА_1 звернулася за захистом своїх прав до суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
Згідно ч.3 ст.21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 року № 2807-IV розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Згідно п.44 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Рішенням Київської міської ради ІІ сесії VI скликання від 25 грудня 2008 року №1051/1051 затверджені Правила благоустрою міста Києва (далі - Правила №1051), які визначають правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста і спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Пунктом 13.2.3 Правил №1051 визначено, що самовільно встановлені (розміщені) малі архітектурні форми та тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, підлягають демонтажу власником об'єкта (особою, яка здійснила встановлення (розміщення) об'єкта) за власні кошти у строки, визначені в приписі Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
У разі якщо власник малої архітектурної форми або тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (особа, яка здійснила встановлення (розміщення) об'єкта) не провів демонтажу відповідно до абзацу першого цього пункту, демонтаж об'єкта здійснюється в порядку, встановленому пунктом 13.3 цих Правил.
Приписами пункту 13.3.1 Правил №1051 встановлено, що у разі виявлення самовільно встановлених малих архітектурних форм, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вноситься припис його власнику (особі, яка здійснила встановлення) з вимогою усунення порушень шляхом демонтажу об'єкта протягом семи робочих днів, крім тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, відсутніх в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва, на демонтаж яких надається один робочий день. Власник (особа, яка здійснила встановлення) проводить демонтаж з обов'язковим відновленням благоустрою території.
Відповідно до пункту 13.3.2 Правил №1051 якщо власники (особи, які здійснили встановлення) об'єктів, зазначених у пункті 13.3.1 цих Правил, ухиляються від демонтажу в строки, визначені в приписі Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), демонтаж, перевезення, зберігання таких об'єктів здійснюється Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та районними в місті Києві державними адміністраціями на підставі рішень, зазначених в пункті 13.3.3 цих Правил, за кошти міського бюджету або з інших джерел, не заборонених законодавством, з подальшим відшкодуванням усіх витрат власником (особою, яка здійснила встановлення) тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчика для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства або малої архітектурної форми, винним у порушенні благоустрою.
Згідно з пунктом 13.3.3 Правил №1051 рішення про демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, приймається Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за поданням районних в місті Києві державних адміністрацій.
Пунктом 13.3.4 Правил № 1051 визначено, що за фактом демонтажу складається акт зовнішнього огляду (акт демонтажу) малої архітектурної форми або тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, який підписується представниками Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), КП "Київблагоустрій", представниками районних в місті Києві державних адміністрацій, а також власником (особою, яка здійснила встановлення) об'єкта (у разі його присутності).
Відповідно до п.19.2.1 Правил № 1051 уповноважені працівники Головного управління контролю за благоустроєм мають право залучати спеціалістів структурних підрозділів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), комунальних підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду питань у сфері благоустрою території міста, вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України «Про благоустрій населених пунктів» і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Уповноважені працівники районних управлінь (відділів) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій) мають право вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України «Про благоустрій населених пунктів» і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно п.20.2.1 Правил №1051, якщо під час перевірки виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис, який є обов'язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об'єктів благоустрою.
Згідно п.20.2.10 Правил № 1051 Головне управління контролю за благоустроєм здійснює заходи щодо проведення демонтажу самовільно розміщених тимчасових споруд (малих архітектурних форм) та елементів благоустрою на території міста Києва на підставі заявок балансоутримувачів об'єктів благоустрою, рішень комісії з питань впорядкування розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм) на території міста Києва, створеної розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також приписів прокурора та рішень суду за рахунок коштів міського бюджету з наступним відшкодуванням усіх витрат власником тимчасової споруди, винним у порушенні благоустрою. Демонтаж тимчасових споруд (малих архітектурних форм) та елементів благоустрою на підставі заявок власника цієї споруди здійснюється за рахунок останнього.
Згідно з п. 6 Положення про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 94 від 27.01.2011, Департамент має право, зокрема, здійснювати у встановленому порядку демонтаж та очищення території міста від безхазяйного майна, самовільно розміщених тимчасових споруд та елементів благоустрою, рекламних носіїв, покинутих будівельних матеріалів і конструкцій, транспортних засобів тощо; надавати відповідні доручення профільним структурним підрозділам районних в місті Києві державних адміністрацій і підпорядкованим комунальним підприємствам та контролювати їх виконання.
Тобто, вказаними вище нормами чинного, станом на час виникнення спірних правовідносин, законодавства передбачено дії Головного управління контролю за благоустроєм у разі виявлення самовільно розміщених тимчасових споруд (малих архітектурних форм) та елементів благоустрою на території міста Києва.
Як встановлено матеріалами справи, згідно оскаржуваних приписів, позивачем, на думку відповідача, було порушено п. 15.3.5 Правил благоустрою міста Києва, відповідно до якого встановлення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, можливе за наявності:
- паспорт прив'язки тимчасової споруди, оформлений Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації);
- договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою, укладений між Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та власником тимчасової споруди.
Як зазначає представник відповідача оскаржувані приписи у відповідності до вимог п. 20.2.1 Правил благоустрою міста Києва було розміщено на фронтальній частині тимчасових споруд позивача та здійснено фотофіксацію наклеєного припису, чим на думку відповідача було належним чином повідомлено позивача про їх винесення.
При цьому, суд звертає вагу, що доказів такої фотофіксації відповідачем суду надано не було, а тому суд приходить до висновку, що за відсутності таких доказів, позивач не може вважатися належним чином повідомлений про встановлення щодо нього порушення.
Водночас, в правомірності своїх дій, представник відповідача вказує на той факт, що станом на час проведення перевірки та прийняття оскаржуваних приписів, строк дії договорів про сплату пайової участі (внеску) власника тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в утриманні об'єкта благоустрою м. Києва закінчився 01.01.2014 року, що в свою чергу свідчить про відсутність у позивача документів на встановлення МАФІв відповідно до норм чинного законодавства.
Враховуючи викладене вище, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті першої Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 року № 2806-IV дозвільний центр - робочий орган міської ради міста обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення (її виконавчого органу), обласної, Київської та Севастопольської міських, районної, районної у місті Києві державних адміністрацій, уповноваженого Радою міністрів Автономної Республіки Крим міністерства або республіканського комітету, в якому представники регіональних, місцевих дозвільних органів та державний адміністратор діють за принципом організаційної єдності щодо видачі документів дозвільного характеру, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання документів дозвільного характеру.
Документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
У той же час, механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності регулюється Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244, відповідно до пункту 2.1 якого підставою для розміщення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності є паспорт прив'язки.
Зокрема, паспорт прив'язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території (п. 1.4. Порядку).
Відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про благоустрій населених пунктів», Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 (із змінами та доповненнями), Положення про порядок розміщення тимчасових споруд у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 21.05.2009 № 462/1518, Київською міською радою рішенням № 56/5443 від 24.02.2011 затверджено Порядок визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі в утриманні об'єктів благоустрою м. Києва (далі - Порядок № 56/5443).
Згідно з пунктами 4.2.1, 4.3.1, 4.5.1, 4.5.4 Порядку № 56/5443 у всіх питаннях щодо організації залучення пайової участі (внеску) в утриманні об'єктів благоустрою виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) виступає в особі Головного управління внутрішньої торгівлі та побутового обслуговування населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Управління).
Пайову участь (внесок) в утриманні об'єктів благоустрою сплачують фізичні особи, фізичні особи - підприємці та юридичні особи або уповноважені ними особи, які оформлюють дозвільні документи на встановлення (розміщення) тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі.
Для укладення договору про сплату пайової участі суб'єкт господарювання звертається до Управління із заявою, до якої додається, зокрема, документ дозвільного характеру на розміщення тимчасової споруди, виданий до набрання чинності цим Тимчасовим порядком (у разі наявності).
У разі позитивних результатів розгляду документів із суб'єктом господарювання укладається договір про сплату пайової участі.
Після сплати суб'єктом господарювання 100% плати за договором про сплату пайової участі Управління оформлює довідку про функціональне призначення тимчасової споруди у вигляді додатка до договору про сплату пайової участі.
Відповідно до п. 4.8.1 Порядку № 56/5443 у разі повної сплати Пайової участі (внеску) в утриманні об'єктів благоустрою Управління видає підписану довідку про функціональне призначення тимчасової споруди.
При відсутності довідки про сплату Пайової участі (внеску) в утриманні об'єктів благоустрою забороняється видача ордера на розміщення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (п. 4.10.3 Порядку № 56/5443).
Аналіз вказаних вище норм законодавства свідчить про те, що довідка про функціональне призначення тимчасової споруди видається лише у разі повної сплати Пайової участі (внеску) в утриманні об'єктів благоустрою, тобто у разі наявності всіх необхідних документів для розміщення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності.
Окрім цього, суд звертає увагу, що згідно з пунктом 1 рішення Київської міської ради «Про деякі питання здійснення підприємницької діяльності в тимчасових спорудах» від 26.01.2012 року №2/7339 (далі - Рішення), встановлено, що розміщені до набрання чинності цим рішенням тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності функціонують до 01.01.2013 року (якщо документацією щодо їх встановлення не передбачено пізнішого терміну її дії) за умови виконання вимог, зазначених у пунктах 2 і 3 цього рішення.
Суб'єктам господарювання - власникам (користувачам) тимчасових споруд, зазначених у пункті 1 цього рішення, необхідно укласти договір про сплату пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд (малих архітектурних форм) в утриманні об'єктів благоустрою м. Києва відповідно до рішення Київської міської ради від 24.02.2011 № 56/5443 «Про затвердження Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд (малих архітектурних форм) в утриманні об'єктів благоустрою м. Києва та внесення змін до деяких рішень Київської міської ради» (п.2 Рішення).
Згідно п.13 Рішення у разі закінчення строку дії таких договорів протягом перехідного періоду, зазначеного в пункті 1 цього рішення, вони підлягають переоформленню у встановленому порядку.
Пунктом 2.1 рішення Київської міської ради від 28.02.2013 року №97/9154 «Про деякі питання розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності у м. Києві» визначено, що власники (користувачі) тимчасових споруд, що здійснювали підприємницьку діяльність в тимчасових спорудах у 2012 році та мають намір продовжити свою підприємницьку діяльність у 2013 році, подають до міського дозвільного центру в термін до 01 травня 2013 року оригінал довідки про функціональне призначення тимчасової споруди, виданої у 2012 році, та документи для укладення договору про сплату пайової участі (внеску) за 2013 рік відповідно до рішення Київської міської ради від 24 лютого 2011 року № 56/5443.
Матеріалами справи встановлено, що відповідно до рішення Київради від 26.01.2012 року №2/7339 позивачем 27.04.2012 року укладено Договори про сплату пайової участі (внеску) власника тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в утриманні об'єкта благоустрою м. Києва № 1351-01/38 та № 1352-01/38 та отримано довідки про функціональне призначення тимчасових споруд за адресою: Гідропарк о., вул. Передмістна-Слобідка у Дніпровському районі м. Києва (два павільйони). Відповідно до вказаних документів, строк їх дії яких до 01.01.2013 року.
29.04.2013 року, відповідно до рішення Київради від 28.02.2013 року 97/9154 позивачем укладено Договори про сплату пайової участі (внеску) власника тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в утриманні об'єкта благоустрою м. Києва № 50555-000142760-761-01/4018 та № 50555-000142759-761-01/4023 та отримано довідки про функціональне призначення тимчасових споруд за адресою: Гідропарк о., вул. Передмістна-Слобідка у Дніпровському районі м. Києва (два павільйони). Відповідно до вказаних документів, строк їх дії до 01.01.2014 року.
Також позивачем надано копії Договорів від 08.12.2014 року від 16.12.2014 року про сплату пайової участі (внеску) власника тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в утриманні об'єкта благоустрою м. Києва № 06925-14 та № 06929-14 зі строком дії до 07.06.2015 року та до 15.06.2015 року відповідно. Також надано інформаційні талони від 18.12.2015 року, серії ТС № 06925-14 та 31.03.2015 року, серії ТС № 06929-14 зі строком дії до 07.06.2015 року та до 15.06.2015 року відповідно.
Вказане свідчить про те, що в період з 01.01.2014 року по 08.12.2014 року та 16.12.2014 року у позивача були відсутні дозвільні документи на встановлення (розміщення) тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі.
У той же час, в обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач посилався на відсутність у період з 01.01.2010 року по 04.09.2014 року відповідного рішення Київради, яким би регулювалося питання, пов'язане із закінченням строку дії договорів пайової участі (внеску) на 2014 рік.
Відповідне рішення, як зазначав позивач, було прийнято лише 04.09.2014 року, а саме за № 62/62 «Про внесення змін до рішення КМР від 24.02.2011 № 56/5443 «Про затвердження Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі в утриманні об'єктів благоустрою м. Києва та внесення змін до деяких рішень Київської міської ради», п. 4 якого передбачено: «Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до 31 грудня 2014 року договори щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою з власниками тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності укладати тільки за умови наявності тимчасової споруди в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва.»
За вказаних обставин, суд погоджується, що до 04.09.2014 року жодного відповідного рішення прийнято не було.
У той же час, враховуючи положення пп. 4.10.1 Порядку № 56/5443, відповідно якого власникам тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі без наявності укладеного договору на Пайову участь (внесок) в утриманні об'єктів благоустрою забороняється встановлювати (розміщувати) тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, суд приходить до висновку, що позивач у період з 01.01.2014 року по 08.12.2014 року та 16.12.2014 року не мав права здійснювати підприємницьку діяльність, за адресою: Гідропарк о., вул. Передмістна-Слобідка у Дніпровському районі м. Києва (два павільйони).
При цьому, суд зазначає, що вказаний Порядок визначає механізм залучення пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства в утриманні об'єктів благоустрою міста Києва з урахуванням впливу безпосередньо на об'єкти благоустрою та оцінки соціально-економічного значення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства для міста незалежно від форм власності.
Отже, Порядок від 24.02.2011 року № 56/5443 є основним в організаційних та економічних відносин, пов'язаних із залученням і використанням Пайової участі (внеску) в утриманні об'єктів благоустрою, у тому числі при укладенні договорів щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою.
При цьому, суд звертає увагу, що згідно п. 6.3.1 Договорів від 29.04.2013 року № 50555-000142760-761-01/4018 та № 50555-000142759-761-01/4023, строк їх дії яких був до 01.01.2014 року, Договір припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
Також, згідно п. 6.4 у випадку припинення цього Договору ТС підлягає демонтажу (звільнення з об'єкту благоустрою) за рахунок Платника протягом 10 календарних днів з дня повідомлення Платника про припинення цього Договору, при цьому кошти, сплачені суб'єктом господарювання за цим Договором, поверненню не підлягають.
У той же час, позивачем не надано доказів звернення до міського дозвільного центру з заявою щодо укладення/продовження Договорів про сплату пайової участі (внеску) власника тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в утриманні об'єкта благоустрою м. Києва на 2014 рік.
А тому, за вказаних обставин, суд приходить до висновку про правомірність винесених відповідачем приписів від 14.11.2014 року № 1416716 та № 1416715, у зв'язку з чим підстав для їх визнання протиправними та скасування немає.
Як було зазначено вище, оскаржуваними приписами позивача було зобов'язано упродовж семи днів надати Головному управлінню контролю за благоустроєм міста Києва проектно-дозвільну документацію на встановлення ТС за адресою: Гідропарк о., вул. Передмістна-Слобідка у Дніпровському районі м. Києва, та у разі її відсутності власними силами демонтувати ТС (два павільйони).
У зв'язку з не виконанням вказаних приписів, Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) винесено Доручення № 301/07-16 від 07.07.2016 року, адресоване директору КП «Київблагоустрій» Кліпі І.А. щодо вжиття заходів, шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою, в тому числі і тих, що належать позивачеві.
При цьому, суд зазначає, що демонтаж самовільно розміщених тимчасових споруд є крайнім заходом, якому має передувати вжиття уповноваженим суб'єктом інших заходів реагування, націлених на достеменне встановлення порушення в галузі благоустрою населених пунктів, його припинення та ліквідацію наслідків, якщо такі є.
Аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що демонтажу підлягають лише самочинно зведені тимчасові споруди у тому випадку, якщо власник такої споруди самостійно не демонтував споруду у встановлений у приписі строк або якщо власник невідомий. При цьому, самочинно зведеною тимчасова споруда вважається у тому разі, якщо відсутні дозвільні документи, визначені законом.
Як було встановлено судом вище, на встановлення ТС за адресою: Гідропарк о., вул. Передмістна-Слобідка у Дніпровському районі м. Києва (два павільйони), позивач мав дозвільні документи, втім враховуючи, що станом на час винесення вказаного вище Доручення № 301/07-16 від 07.07.2016 року, у позивача термін дії Договорів від 08.12.2014 року від 16.12.2014 року про сплату пайової участі (внеску) власника тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в утриманні об'єкта благоустрою м. Києва № 06925-14 та № 06929-14 закінчився 07.06.2015 року та 15.06.2015 року відповідно, та за відсутності доказів продовження їх, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимоги про визнання протиправними та скасування доручення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища (після зміни назви - Департамент міського благоустрою) виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), оформлене листом від 07.07.2016 р. № 064-6337, в частині, що стосується двох павільйонів ОСОБА_1 за адресою: Гідропарк о., вул. Передмістна-Слобідка у Дніпровському районі м. Києва.
Також суд зазначає, що відповідно до ст.ст 122, 123 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за результатами розгляду вказаної справи дійшов висновку, що позовна заява позивачем була подана після закінчення строків, установлених законом, втім зазначені позивачем підстави такого пропуску, суд визнав поважними та підстав для залишення позовної заяви без розгляду немає.
Відповідно до положень чч. 1 та 2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частинами 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. В даному випадку позивач в силу норм Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору не звільнений та відомості щодо понесених відповідачем судових витрат відсутні, а тому судові витрати за рахунок позивача на користь відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 03113, АДРЕСА_1) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Амельохін