Ухвала від 29.10.2018 по справі 560/3513/18

Справа № 560/3513/18

УХВАЛА

29 жовтня 2018 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Блонський В.К., розглянувши позовну заяву заступника військового прокурора Хмельницького гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України , Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький до Управління Держгеокадастру в Старокостянтинівському районі про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Заступник військового прокурора Хмельницького гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України , Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Управління Держгеокадастру в Старокостянтинівському районі, в якому просить суд зобов'язати Управління Держгеокадастру в Старокостянтинівському районі Хмельницької області скасувати записи у Поземельній книзі зареєстрованих земельних ділянок із кадастровими номерами 6824287100:013:0001 та 6824287100:013:0003, що знаходяться за адресою: Хмельницька область, Старокостянтинівський район, Самчинецька сільська рада.

В позовній заяві прокурор зазначає, що 17.07.2017 року до військової прокуратури Хмельницького гарнізону звернувся КЕВ м. Хмельницький із листом щодо застосування представницьких повноважень задля внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки державної власності (земель, оборони) для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України площею 4,9 га, що знаходиться за межами населених пунктів на території Самчинецької сільської ради Старокостянтинівського району.

Отже, право прокурора на звернення до суду за захистом прав та інтересів держави виникло 17.07.2017 року.

Згідно приписів частин 1-2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

У частині 2 статті 99 КАС України, у редакції який діяв до 15.12.2017 року, для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої ст. 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

З аналізу вищенаведених норм, суд приходить до висновку, що на даний час для звернення до адміністративного суду суб'єкту владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. У редакції КАС України, який діяв до 15.12.2017 р., для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлювався шестимісячний строк.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Прокурором заява про поновлення строку звернення до суду не подавалась, тому суд вважає за необхідне надати прокурору десятиденний строк для надання заяви про поновлення строку звернення до суду із зазначенням причин поважності пропущення такого строку, та підстав для його поновлення.

Пунктом 5 частини 5 статті 160 КАС України встановлено, що в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обгрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Не дотримавшись вимог даної статті прокурор в позовних вимогах не зазначив які саме записи він просить скасувати, а саме: 1) не зазначено номерів записів; 2) не зазначено дат вчинення записів; 3) не зазначено характерів вчинених записів.

Частиною 3 статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Заступником військового прокурора Хмельницького гарнізону не долучено до позовної заяви належних доказів про сплату судового збору.

В позовній заяві заступником військового прокурора Хмельницького гарнізону заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору, яке мотивоване неможливістю сплати судового збору у зв'язку із відсутністю відповідних кошторисних призначень.

Також вказує на те, що у КЕВ м. Хмельницький відсутні кошти за подачу вказаної позовної заяви, через блокування рахунків останнього.

З врахуванням викладеного, з метою доступу до правосуддя, що відповідає гарантуванню принципу рівності позивач просить суд відстрочити сплату судового збору.

За змістом вимог частини 1 і 2 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Питання щодо зменшення розміру судових витрат або звільнення від їх оплати, відстрочення та розстрочення судових витрат врегульовані статтею 133 Кодексу адміністративного судочинства України та Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до частини 1 статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Вказана правова норма кореспондується із положеннями статті 8 Закону України "Про судовий збір".

Таким чином, єдиною підставою, з урахуванням якої суд може відстрочити або розстрочити сплату судового збору, є її майновий стан. Доводячи наявність підстав для відстрочення сплати судового збору, прокурор посилається на відсутність коштів для сплати судового збору.

Суд зазначає, що постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 23.01.2015 року "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 № 3674-VI "Про судовий збір" судам роз'яснено, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

Суд зазначає, що в обгрунтування майнового стану прокуратури, що унеможливлює сплату судового збору позивачем не подано жодного підтверджуючого документу.

Як наслідок, відсутність коштів у військової прокуратури Хмельницького гарнізону для сплати судового збору не є тією обставиною, що впливає на майновий стан та може слугувати підставою для відстрочення сплати судового збору відповідно до статті 133 Кодексу адміністративного судочинства та статті 8 Закону України "Про судовий збір".

Статтею 8 КАС України передбачено, що усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників судового процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Також суд звертає увагу на те, що позивач звертається до адміністративного суду не з метою захисту свого порушеного права, а як суб'єкт владних повноважень, реалізуючи таким чином свої владні та управлінські функції, які передбачені відповідними нормами законодавства України. З огляду на реалізацію владних функцій, відстрочуючи сплату судового збору суд поставить в нерівні умови по відношенню до прокурора інших платників судового збору, визначених Законом України "Про судовий збір".

Таким чином, суд дійшов до переконання про відсутність правових підстав для відстрочення сплати судового збору за подання даної позовної заяви.

З урахуванням вимог частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.

Із змісту позовної заяви слідує, що заступник військового прокурора Хмельницького гарнізону, який діє в інтересах держави в особі інтересах держави в особі Міністерства оборони України , Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький просить суд зобов'язати Управління Держгеокадастру в Старокостянтинівському районі Хмельницької області скасувати записи у Поземельній книзі зареєстрованих земельних ділянок із кадастровими номерами 6824287100:013:0001 та 6824287100:013:0003, що знаходяться за адресою: Хмельницька область, Старокостянтинівський район, Самчинецька сільська рада.

Таким чином, звернені до суду позовні вимоги носять немайновий характер.

Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Частиною 2 статті 4 зазначеного Закону встановлюються ставки судового збору, зокрема, відповідно до пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Абзацом 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", який вступив в дію з 01.01.2018 року, встановлено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2018 року складає 1762,00 грн., відтак, розмір судового збору за подання суб'єктом владних повноважень до адміністративного суду позову немайнового характеру становить 1762,00 грн.

Суд звертає увагу на те, що абзацом 2 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Суд зазначає, що дана позовна заява містить дві самостійні позовні вимоги, кожна з яких є об'єктом сплати судового збору. Таким чином, розмір судового збору за подання до адміністративного суду позову із заявленими заступником військового прокурора Хмельницького гарнізону позовними вимогами немайнового характеру складає 3524,00 грн.

Згідно положень частини 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Суд зазначає, що інформація щодо платіжних реквізитів для перерахування судового збору міститься на офіційному веб-порталі "Судова влада" в розділі "Хмельницький окружний адміністративний суд".

Таким чином, судом встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам, визначеним статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин адміністративний позов належить залишити без руху. Перелічені недоліки повинні бути усунені прокурором протягом десяти днів з моменту отримання копії вказаної ухвали шляхом подання:

1) заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з зазначення підстав для поновлення строку та доказів на їх підтвердження;

2) належного документа про сплату судового збору в розмірі 3524 грн.

3) зазначення номерів, дат, та характерів оскаржуваних записів.

Керуючись частиною 1 статті 123, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання заступника військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України про відстрочення сплати судового збору відмовити.

Позовну заяву заступника військового прокурора Хмельницького гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України , Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький до Управління Держгеокадастру в Старокостянтинівському районі про зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Головуючий суддяВ.К. Блонський