Рішення від 18.10.2018 по справі 0840/3820/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

18 жовтня 2018 року о/об 09 год. 18 хв.Справа № 0840/3820/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул.Калинова, буд.55; ІПН НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1)

до Токмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул.Центральна, буд.42/10; код ЄДРПОУ 37830810)

про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1О.) звернувся до суду з адміністративним позов до Токмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, Токмацьке ОУПФУ), в якому позивач просить суд: 1) визнати дії відповідача щодо неврахування при обчисленні пенсії заробітну плату за період роботи з 1986 року по 1998 рік в Управлінні допоміжного виробництва "Державне підприємство "Торезантрацит" неправомірними; 2) зобов'язати відповідача при обчисленні пенсії позивачу з 02.03.2018 врахувати заробітну плату за період роботи з 1986 року по 1998 рік в Управлінні допоміжного виробництва "Державне підприємство "Торезантрацит".

Позивач у позові зазначив, що він з 02.03.2018 має право на перерахунок пенсії за віком по заробітній платі згідно з ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивачем до заяви про перерахунок пенсії за віком надано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 12.05.2014 за №06/2-282 видану відокремленим підрозділом «Управління допоміжного виробництва «Державне підприємство «Торезантрацит». ОСОБА_2 містить штамп підприємства, печатку та підписана уповноваженими особами. Відповідач листом від 12.03.2018 за №1433 повідомив позивача, що прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії за віком по заробітній платі, на підставі того, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який орган (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», є недійсним і не створює правових наслідків. Відокремлений підрозділ «Управління» допоміжного виробництва «Державне підприємство «Торезантрацит» не перереєстровано на території підконтрольній українській владі, у зв'язку з цим перевірити достовірність виданих цим підприємством довідок немає можливості. Законні підстави для проведення перерахунку пенсії за віком відсутні. Відповідно до запису в трудовій книжці позивач з 28.07.1986 по 23.10.1986, з 06.02.1989 по 31.12.1989, з 01.01.1990 по 31.12.1994, з 01.01.1995 по 31.12.1998 працював на шахті «Червона зірка» (відповідно до виписки з наказів про перейменування «Червона зірка» перейменовувалась, Відокремлений підрозділ «Управління» допоміжного виробництва «Державне підприємство «Торезантрацит»). За вказаний періоди роботи позивач отримував заробітну плату про що свідчить довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 12.05.2014 за №06/2-282. Позивачем до пенсійного фонду, крім трудової книжки надані й оригінали довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 31.08.2017 за №06/2-731. Відповідач врахував страховий стаж роботи з 1986 року по 1998 рік, а заробітну плату за цей період не врахував.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем не подано до суду відзиву на позовну заяву.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Пенсійному фонді України та отримує пенсію за віком.

Як зазначено у Трудовій книжці позивача, з 28.07.1986 по 23.10.1986, з 06.02.1989 по 04.02.2000 він працював на №1 шахті «Червона зірка» (у Трудовій книжці позивача містяться записи про прийняття ОСОБА_1 на роботу до №1 шахти «Червона зірка» Торезьке виробниче об'єднання по видобутку антрациту (Торезантрацит), реорганізацію даного об'єднання та звільнення ОСОБА_1 з №1 шахти «Червона зірка» Структурний підрозділ Державної холдінгової компанії «Торезантрацит»).

Наявність вказаного стажу роботи сторони не заперечують, спір з вказаного приводу відсутній.

Відповідачем не надано до суду Розпорядження про призначення/перерахунок ОСОБА_1 пенсії, вихідних даних призначеної та виплаченої позивачу пенсії.

02.03.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком по заробітній платі згідно з ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідач листом (вих.№1433 від 12.03.2018) надав позивачу відповідь, якою відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком. За змістом відповіді будь-який орган (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», є недійсним і не створює правових наслідків. Відокремлений підрозділ «Управління допоміжного виробництва «Державного підприємства «Торезантрацит» не перереєстровано на території підконтрольній українській владі, у зв'язку з цим перевірити достовірність виданих цим підприємством довідок немає можливості.

Судом досліджено ОСОБА_2 про заробітну плату для обчислення пенсії за підписом керівника та завідуючого архівом, видані ОСОБА_1 про заробітну плату за період роботи на №1 шахті «Червона зірка».

Ідентифікаційний номер НОМЕР_1 позивачу присвоєно 07.03.1997, про що внесено Державною податковою адміністрацією України інформацію до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.

Вирішуючи по суті переданий на розгляд публічно-правовий спір суд виходить з наступного.

У ст.2 Закону України №1788-XII від 05.11.1991 «Про пенсійне забезпечення» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зазначено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

З 01.01.2004 набрав чинності Закон України №1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у п.16 Розділу XV «Прикінцеві положення» якого визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Як зазначено у ч.1 ст.40 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. (…) За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. (…).

Згідно з ч.2 ст.40 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. (…) У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу). У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії. При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за періоди сплати страхових внесків за застрахованих осіб, зазначених у пунктах 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону та за періоди, які включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, враховується мінімальний розмір заробітної плати.

Відповідно до ч.1 ст.65 Закону України №1788-XII від 05.11.1991 «Про пенсійне забезпечення» середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Як зазначено в абз.1-3 пп.3 п.2.1 Розділу ІІ «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (надалі - «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»»), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1).

Саме такі ОСОБА_2 про заробітну плату для обчислення пенсії і надані позивачем до Токмацького ОУПФУ.

Не прийняття відповідачем ОСОБА_2 про заробітну плату для обчислення пенсії, наданих позивачем, свідчить, на думку суду, про дискримінацію позивача. Суд вважає, що людина не може потерпати в обмеженні своїх прав через обставини, які від неї не залежать.

У зазначених ОСОБА_2 зазначено, що вони видані на підставі особових рахунків за періоди: з 28.07.1986 по 23.10.1986, з 06.02.1989 по 31.12.1998.

Відповідачем не доведено неможливість перевірки особових рахунків позивача, з'ясування у ДФС України даних податкового обліку ОСОБА_1 з дати присвоєння 07.03.1997 Державною податковою адміністрацією України ідентифікаційного номеру НОМЕР_1.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України №794 від 04.06.1998 «Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування» установлено, що починаючи з 1 липня 2002р. обчислення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється із заробітку особи за період роботи після 1 липня 2000р. за даними системи персоніфікованого обліку.

Пунктами 16.11 та 16.12 «Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами страхових зборів до Пенсійного фонду України, а також обліку надходження і витрачання його коштів», затвердженої 06.09.1996 постановою правління Пенсійного фонду України №11-1, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 24.09.1996 за №550/1575 (яка 07.02.2011 втратила чинність, але діяла на час виникнення спірних правовідносин), було передбачено: «16.11. Платники страхових зборів щоквартально подають до органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації платника зборів один примірник звіту в такі строки: до 8 квітня, до 8 липня, до 8 жовтня, до 15 січня. Другий примірник звіту залишається в бухгалтерії платника. 16.12. Особи, винні у неподанні чи несвоєчасному поданні до органу Пенсійного фонду встановленої звітності, а також у поданні недостовірної звітності, притягуються до відповідальності відповідно до чинного законодавства».

Відповідачем не доведено відсутність відповідної звітності №1 шахти «Червона зірка» Структурний підрозділ Державної холдінгової компанії «Торезантрацит», попередників цієї компанії, за відповідні періоди роботи позивача.

Як зазначено у п.3.3 Розділу ІІІ «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», орган, що призначає пенсію, надає: (…) допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Відповідачем документально не доведено виконання ним приписів п.3.3 Розділу ІІІ «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» при розгляді заяви позивача.

Як передбачено п.1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого 12.08.1993 постановою Кабінету Міністрів України №637 (надалі - «Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (п.2 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»).

Згідно з п.18 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Відповідачем не надано до суду доказів реалізації приписів п.18 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» при обрахунку пенсії ОСОБА_1 при наявній Трудової книжки та записів у ній.

Враховуючи матеріали справи, суд вважає, що права позивача будуть захищені, якщо буде врахована при обчисленні пенсії його заробітна плата за період роботи з 28.07.1986 по 23.10.1986, з 06.02.1989 по 31.12.1998 (із зазначенням конкретних періодів) на №1 шахті «Червона зірка» Торезьке виробниче об'єднання по видобутку антрациту (Торезантрацит) - №1 шахті «Червона зірка» Структурний підрозділ Державної холдінгової компанії «Торезантрацит».

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було Токмацьке ОУПФУ, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 1409 грн. 60 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Токмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул.Центральна, буд.42/10; код ЄДРПОУ 37830810) щодо неврахування при обчисленні пенсії ОСОБА_1 (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул.Калинова, буд.55; ІПН НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) заробітної плати за період роботи з 28.07.1986 по 23.10.1986, з 06.02.1989 по 31.12.1998 на №1 шахті «Червона зірка» Торезьке виробниче об'єднання по видобутку антрациту (Торезантрацит) - №1 шахті «Червона зірка» Структурний підрозділ Державної холдінгової компанії «Торезантрацит».

Зобов'язати Токмацьке об'єднане управління Пенсійного фонду в Запорізькій області (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул.Центральна, буд.42/10; код ЄДРПОУ 37830810) при обчисленні пенсії ОСОБА_1 (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул.Калинова, буд.55; ІПН НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) з 02.03.2018 врахувати заробітну плату за періоди з 28.07.1986 по 23.10.1986, з 06.02.1989 по 31.12.1998, одержану на №1 шахті «Червона зірка» Торезьке виробниче об'єднання по видобутку антрациту (Торезантрацит) - №1 шахті «Червона зірка» Структурний підрозділ Державної холдінгової компанії «Торезантрацит».

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул.Калинова, буд.55; ІПН НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) за рахунок бюджетних асигнувань Токмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71701, Запорізька область, м.Токмак, вул.Центральна, буд.42/10; код ЄДРПОУ 37830810) судові витрати в сумі 1409 грн. 60 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 18.10.2018.

Суддя О.О. Прасов