Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
19 жовтня 2018 р. № 820/3210/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рубан. В.В.,
за участі
секретаря судового засідання - Абояна І.І.,
представника позивача -ОСОБА_1,
представника відповідача - Воронкова С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (62203, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова (61140, м. Харків, вул. Гольдбергівська, 15, ЄДРПОУ 41247824) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії ,-
Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправною відмову Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 27.03.2018р. про перехід ОСОБА_3 на пенсію державного службовця.
- зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова зарахувати ОСОБА_3 до стажу державної служби періоди роботи: з 18.03.1989 р. по 31.06.1993 р. на посаді «счетовод-касир» в Лютівській сільській раді народних депутатів; з 01.07.1993 р. по 01.05.1996 р. на посаді землевпорядника в Лютівській сільській раді народних депутатів; з 05.05.1996 р. по 15.07.1998 р. у Золочівському районному відділі земельних ресурсів на посаді спеціаліста 1 категорії Лютівської сільської ради; з 02.01.1999 р. по 14.02.2000 р. на посаді спеціаліста 2 категорії Лютівської сільської ради; з 15.02.2000 р. по 03.05.2002 р. на посаді рахівника Лютівської сільської ради зі збереженням 13-го рангу державного службовця; з 08.09.2008 р. по 31.12.2010 р. на посаді спеціаліста першої категорії відділу атоматизації та соціального моніторингу в Управлінні праці та соціального захисту населення Червонозаводського району у м. Харкові; з 01.01.2011 р. по 31.08.2013 р. на посаді провідного спеціаліста по соціальному моніторингу відділу програмного забезпечення моніторингу та аналізу в Управлінні праці та соціального захисту населення Червонозаводського району у м. Харкові; з 01.09.2013 р. по 14.09.2015 р. на посаді головного спеціаліста по соціальному моніторингу відділу програмного забезпечення моніторингу та аналізу в Управлінні праці та соціального захисту населення Червонозаводського району у м. Харкові; з 25.04.2017 р. по 01.09.2017 р. на посаді головного спеціаліста сектору соціального захисту населення, постраждалого від аварії на ЧАЕС відділу з питань обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці, інших категорій громадян пільгового контингенту в Управлінні праці та соціального захисту населення Основ'янського району у м. Харкові.
- зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова призначити та виплачувати ОСОБА_3 пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 23 березня 2018 року виходячи із розрахунку 60 % від заробітної плати державного службовця відповідно до довідок Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради № 1464/05 від 23.03.2018 та № 1463/05 від 23.03.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідачем прийнято рішення від 27.03.2018 року, яким відмовлено у перерахунку пенсії згідно з Законом України "Про державну службу", оскільки на день набрання чинності Закону № 889 (01.05.2016 р.) позивач має менше 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідної категорії посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993 р.
Представником відповідача через канцелярію суду надано відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки у позивача відсутній необхідний стаж на посаді державного службовця для переводу на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".
ОСОБА_3 перебуває на обліку у Слобожанському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно даних Трудової книжки позивач з 18.03.1989 р. по 31.06.1993 р. працювала на посаді «счетовод-касир» в Лютівській сільській раді народних депутатів.
З 01.07.1993 р. по 01.05.1996 р.на посаді землевпорядника в Лютівській сільській раді народних депутатів.
З 05.05.1996 р. по 15.07.1998 р. у Золочівському районному відділі земельних ресурсів на посаді спеціаліста 1 категорії Лютівської сільської ради.
З 02.01.1999 р. по 14.02.2000 р. на посаді спеціаліста 2 категорії Лютівської сільської ради.
З 15.02.2000 р. по 03.05.2002 р. на посаді рахівника Лютівської сільської ради зі збереженням 13-го рангу державного службовця.
З 08.09.2008 р. по 31.12.2010 р. на посаді спеціаліста першої категорії відділу атоматизації та соціального моніторингу в Управлінні праці та соціального захисту населення (далі УПСЗН) Червонозаводського району у м. Харкові.
З 01.01.2011 р. по 31.08.2013 р. на посаді провідного спеціаліста по соціальному моніторингу відділу програмного забезпечення моніторингу та аналізу в УПСЗН Червонозаводського району у м. Харкові.
З 01.09.2013 р. по 14.09.2015 р. на посаді головного спеціаліста по соціальному моніторингу відділу програмного забезпечення моніторингу та аналізу в УПСЗН Червонозаводського району у м. Харкові.
З 25.04.2017 р. по 01.09.2017 р. і надалі на посаді головного спеціаліста сектору соціального захисту населення, постраждалого від аварії на ЧАЕС відділу з питань обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці, інших категорій громадян пільгового контингенту в УПСЗН Основ'янського району у м. Харкові
23.03.2018 року позивач звернулась до управління із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відповідачем прийнято рішення від 27.03.2018 року, яким відмовлено у перерахунку пенсії згідно з Законом України" Про державну службу" з тих підстав, що у позивача недостатньо стажу на посаді державного службовця для переходу на даний вид пенсії.
В судовому засіданні, у письмовому відзиві та додаткових поясненнях представником відповідача зазначено, що відмовляючи позивачці в перерахунку пенсії не зараховано стаж за період з 18.03.1989р. по 15.04.1994 р., оскільки ранг державного службовця позивачці присояний 15.04.1994р. та за період з 08.09.2008р. по 14.09.2015р., з 25.04.2017р. по 23.03.2018р., оскільки за посадами, на якій перебувала позивач у той час - встановлено ранг посадової особи органів місцевого самоврядування.
Суд вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звізок наявних у справі доказів у їх сукупності, зазначає наступне.
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-ХІІ. 01 травня 2016р. набрав чинність Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015р. №889-VII.
Згідно п. 10-12 Прикінцевих положень Закону № 889-VII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 16.12.1993 року № 3723-XII) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 46 Закону України «Про державну службу», час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» входить до стажу державної служби.
Згідно п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМ України від 25.03.2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу».
У відповідності з пунктом 8 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відтак, у даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМ України від 03.05.1994 № 283.
Згідно п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», та на посадах міських голів, селищних і сільських голів, а також на інших посадах не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну службу», основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" ( 2493-14 ) до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється чинність цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби. Посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби, визначено Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 р. N 22, та додатком до нього (далі - Порядок).
Обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.
Згідно з пунктом 3 Порядку документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка, копія послужного списку, військовий квиток та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо)
Враховуючи викладене, період роботи з 08.09.2008 р. по 14.09.2015 р. та з 25.04.2017р. по 2303.2018р. зараховується до стажу державної служби позивача (служби в органах місцевого самоврядування).
Щодо періоду роботи позивачки з 18.03.1989 року по 15.04.1994р.у Лютівській сільській раді, який не зарахований відповідачем, оскільки ранг державного службовця ОСОБА_3 був присвоєний 15.04.1994р, суд зазначає наступне.
Як вже зазначалось раніше, у відповідності з пунктом 8 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до п. 2 Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМ України від 03.05.1994 № 283, до стажу державної служби зараховується робота(служба), зокрема на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та на інших посадах не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.1994р. № 758 визначено, що до стажу державної служби зараховується період на посадах службовців в органах, зазначених в п. 2 Порядком обчислення стажу державної служби та додатку до нього, якщо під час просування по службі вони обіймали посади державних службовців.
Отже, стаж ОСОБА_3 з 18.03.1989 року по 15.04.1994р.у Лютівській сільській підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
Щодо позовних вимог про розмір пенсії, які позивач просить їй призначити і виплачувати, суд зазначає, що відповідачем було відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, рішення про її призначення в певних розмірах не приймало, та у суду не має підстав вважати, що відповідачем будуть допущені порушення з цього приводу, отже дані позовні вимоги є передчасними, спору з цього приводу у сторін не існує.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 передбачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу. Перерахунок призначеної пенсії у разі переходу з одного виду на інший, провадиться з дня подання заяви про це.
Таким чином, враховуючи дату звернення позивача до пенсійного органу з заявою про перерахунок дата, з якої має бути здійснений перерахунок пенсії позивача є 23.03.2018 року.
Зазначені обставини дають суду підстави вважати, що дії відповідача щодо невизнання та неврахування позивачу у стаж державної служби для перерахування пенсії вказаних періодів роботи, з урахуванням наявності у позивача трудової книжки, то відмова у переведенні пенсії ОСОБА_3 на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" є неправомірною, а тому позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 27.03.2018р.про відмову ОСОБА_3 у переведенні з пенсії за віком на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 р.
Зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова зарахувати ОСОБА_3 до стажу державної служби періоди роботи: з 18.03.1989 р. по 31.06.1993 р. на посаді «счетовод-касир» в Лютівській сільській раді народних депутатів; з 01.07.1993 р. по 01.05.1996 р. на посаді землевпорядника в Лютівській сільській раді народних депутатів; з 05.05.1996 р. по 15.07.1998 р. у Золочівському районному відділі земельних ресурсів на посаді спеціаліста 1 категорії Лютівської сільської ради; з 02.01.1999 р. по 14.02.2000 р. на посаді спеціаліста 2 категорії Лютівської сільської ради; з 15.02.2000 р. по 03.05.2002 р. на посаді рахівника Лютівської сільської ради зі збереженням 13-го рангу державного службовця; з 08.09.2008 р. по 31.12.2010 р. на посаді спеціаліста першої категорії відділу атоматизації та соціального моніторингу в Управлінні праці та соціального захисту населення Червонозаводського району у м. Харкові; з 01.01.2011 р. по 31.08.2013 р. на посаді провідного спеціаліста по соціальному моніторингу відділу програмного забезпечення моніторингу та аналізу в Управлінні праці та соціального захисту населення Червонозаводського району у м. Харкові; з 01.09.2013 р. по 14.09.2015 р. на посаді головного спеціаліста по соціальному моніторингу відділу програмного забезпечення моніторингу та аналізу в Управлінні праці та соціального захисту населення Червонозаводського району у м. Харкові; з 25.04.2017 р. по 01.09.2017 р. на посаді головного спеціаліста сектору соціального захисту населення, постраждалого від аварії на ЧАЕС відділу з питань обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці, інших категорій громадян пільгового контингенту в Управлінні праці та соціального захисту населення Основ'янського району у м. Харкові.
Зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова призначити та виплачувати ОСОБА_3 пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 23 березня 2018 року.
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Стягнути з Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова (61140, м. Харків, вул. Гольдбергівська, 15, ЄДРПОУ 41247824) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_3 (62203, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) у розмірі 2114,40 грн. (дві тисячі сто чотирнадцять гривень 40 коп..).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 29.10.2018 року.
Суддя Рубан В.В.