24 жовтня 2018 року Справа № 0840/3862/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишева О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
до Гуляйпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (70202, Запорізька область, м. Гуляйполе, вул. Героїв України, 4, код ЄДРПОУ 41248524)
про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,
18.09.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Гуляйпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Гуляйпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не виплати призначеної раніше ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням заборгованості, що виникла;
- зобов'язати Гуляйпільське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплатити ОСОБА_1 призначену раніше пенсію за віком з урахуванням заборгованості, що виникла з 01 березня 2016 року по липень 2018 року включно, шляхом перерахування коштів на рахунок відкритий позивачем в установі банку ТВБВ філії ДОУ АТ "Ощадбанк".
Позивач у позові зазначив, що він є пенсіонером та особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Позивач отримує пенсію. Позивач протиправно недоотримав пенсійні виплати за минулий період з 01.03.2016 по 01.07.2018. Просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 24.09.18 поновлено позивачу строк звернення до адміністративного суду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 22.10.2018. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов (вх.№ 33564 від 23.10.2018), в якому зазначено, що 19.04.2018 позивач звернувся до Гуляйпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою на запит пенсійної справи з управління Пенсійного фонду України у Іллічівському районі м.Маріуполь Донецької області. Відповідачем було сформовано запит не електронну пенсійну справу. За даними електронної пенсійної справи виплата пенсії провадиться з місяця, наступного за місяцем припинення її виплати за попереднім місцем проживання. Позивач вказав в заяві, що виплата пенсії припинена за попереднім місцем проживання в березні 2016 року. Згідно довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції від 19.04.2018 за №0000518643 позивач постійно проживав в АДРЕСА_1 і перемістився з тимчасово окупованої території в АДРЕСА_2. Розпорядженням відповідача від 10.07.2018 за №805307 позивача взято на облік. Відповідач зазначає, що позивача взято на облік лише в липні 2018 року, тому позовні вимоги про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання відповідача виплатити ОСОБА_1 призначену раніше пенсію за віком з урахуванням заборгованості, що виникла з 01 березня 2016 року по липень 2018 року включно не підлягають задоволенню. В задоволенні позову просить відмовити.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
За приписами статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Суд зазначає, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Судом встановлено, що Позивач перебуває на обліку в Гуляйпільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, як внутрішньо переміщена особа згідно ст. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII з 10.07.2018, на підставі довідки №0000518643 від 19.04.2018 про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи.
19.04.2018 позивач звернувся до Гуляйпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою на запит пенсійної справи з управління Пенсійного фонду України у Іллічівському районі м.Маріуполь Донецької області.
Відповідачем було сформовано запит не електронну пенсійну справу. За даними електронної пенсійної справи виплата пенсії провадиться з місяця, наступного за місяцем припинення її виплати за попереднім місцем проживання. Позивач вказав в заяві, що виплата пенсії припинена за попереднім місцем проживання в березні 2016 року. Згідно довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції від 19.04.2018 за №0000518643 позивач постійно проживав в АДРЕСА_1 і перемістився з тимчасово окупованої території в АДРЕСА_2. Розпорядженням відповідача від 10.07.2018 за №805307 позивача взято на облік.
Статтею 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" №637 від 05.11.2014, постанови Кабінету Міністрів України "Про облік внутрішньо переміщених осіб" №509 від 01.10.2014, призначення та поновлення виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, здійснюється після обміну інформацією з Єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік осіб між органами соціального захисту населення та управління. Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" передбачені не лише права, а й певні обов'язки внутрішньо переміщених осіб, зокрема, повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. За результатами електронного обміну інформацією з Єдиною інформаційною базою даних про внутрішньо переміщених осіб електронна пенсійна справа АСОПД/КОМТЕХ на позивача містить особливість "Переселенець не зареєстрований" (код 93), що є підставою для припинення пенсійних виплат.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 затверджено "Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" та "Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування". Відповідно до ч.1 "Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", він визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до "Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 за №509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб".
Відповідно до ч. 5 Порядку для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.
Відповідно до п. 7 Порядку для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 за №335 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 за №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", в якій пункт 15 викладено в такій редакції: "Орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України".
Позивач просить суд визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати відповідача виплатити ОСОБА_1 призначену раніше пенсію за віком з урахуванням заборгованості, що виникла з 01 березня 2016 року по липень 2018 року включно, однак суд вважає за необхідне зазначити, що на облік Гуляйпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області позивача взято лише в липні 2018 року, що підтверджується розпорядженням Гуляйпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №805307 від 10.07.2018.
Крім того, доказів звернення позивача до пенсійних органів з підстав припинення пенсії суду не надавалися, доказів припинення пенсії позивачу також суду надані не були. Позивача взято на облік Гуляйпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області лише в липні 2018 року, тому суд вважає правомірним обґрунтування Відповідача про відсутність в його діях будь-яких порушень.
Враховуючи відсутність належних доказів, які б підтверджували зазначені обставини, суд вважає позовні вимоги не обгрутованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Гуляйпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (70202, Запорізька область, м. Гуляйполе, вул. Героїв України, 4, код ЄДРПОУ 41248524) - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 24.10.2018.
Суддя О.В. Конишева