Справа № 2-а-1485/10
07 лютого 2010р. м.Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі :
головуючого- судді Домусчі Л.В.
при секретарі-Ларіна Т.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії №39 по територіальному виборчому округу №137 по виборам Президента України про уточнення списків виборців,
ОСОБА_1 в порядку передбаченому ст.173 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) звернувся до Приморського районного суду м. Одеси як адміністративного суду з адміністративним позовом до дільничної виборчої комісії №39 по територіальному виборчому округу №137 по виборам Президента України призначеним на 07.02.2010р. про уточнення списків виборців, посилаючись на слідуюче, що він є повнолітнім громадянином України, постійно проживає та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, однак на даний час він перебуває в гостях у друзів, які проживають за адресою м. Одеса , ОСОБА_2, 36 кв.26, яка відноситься до дільничної виборчої комісії №39 по територіальному виборчому округу №137, він є виборцем і бажає прийняти участь у голосуванні.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити, пояснивши що він постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, проголосував на першому турі виборів по місцю реєстрації, тобто у себе вдома, однак зараз він перебуває в гостях у друга ОСОБА_3, який проживає: ІНФОРМАЦІЯ_3, буд..36, кв.26 і бажає проголосувати на виборчій дільниці №39 до якої відноситься дана адреса. Також позивач пояснив, що до дільничної виборчої комісії №39 він не ходив а зателефонував їм по телефону, які йому повідомили, що потрібно звертатися до суду.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Відповідач не скористався наданим ст.49 КАС України правом щодо участі своїх представників у розгляді справи, будь-яких пояснень, доводів та заперечень з приводу заявлених вимог під час розгляду справи до Приморського районного суду м. Одеси представлено не було.
Відповідно до ст. 173 ч.5 КАС України неприбуття в судове засідання осіб, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи та неповідомлення сторони про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи, у зв'язку з чим суд ухвалив слухати справу у відсутності відповідача на підставі наявних в справі доказів.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи суд вважає, що поданий адміністративний позов не підлягає задоволенню з урахуванням наступного.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 173 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.
Згідно норм спеціалізованого Закону України «Про вибори Президента України» із ч. 6 ст.32 вказаної норми Закону позовна заява про уточнення списку виборців може бути подана до суду за місцезнаходження виборчої дільниці не пізніше ніж за одну годину до закінчення голосування.
Судом встановлено, що позивач є громадянином України і проживає та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 про що свідчить наданий суду оригінал паспорта СР 245444 виданий 05.08.1997р. Рівненським РВ УМВС України в Рівненській області (а.с.3).
Згідно пояснень позивача він у першому турі Президентських виборів голосував у себе вдома за місцем реєстрації. Приїхав до м.Одеси на декілька днів.
Такі обставини свідчать про те, що позивач постійно проживає за місцем реєстрації, в м.Одесі він знаходиться у гостях, тобто це не є його місцем мешкання, докази про порушення його право на реалізацію свого виборчого права за місцем реєстрації суду не надано.
Відповідно до ст. ст. 1, 2 ЗУ „Про вибори Президента України” Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Вибори Президента України є загальними. Право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років.
Відповідно до ст.3 Закону України « Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце перебування це- адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.
Відповідно ст. 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців", виборчою адресою виборця є адреса його житла або місця перебування виборця чи інша адреса, що замінює адресу житла виборця, яка є підставою для віднесення виборця до відповідної постійної виборчої дільниці. Виборча адреса виборця, як правило, визначається зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Як передбачено ч. 1, 2 ст. 3 цього Закону вибори Президента України є рівними: громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах. Кожний громадянин України на виборах Президента України має один голос.
За ч. 3 ст. 31 вказаного Закону до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Відповідно до ч. 3 ст. 32 Закону України „Про вибори Президента України” громадянин має право звернутися до відповідних дільничної чи окружної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
До того ж, згідно п.5 ч.1 ст.3 "Про Державний реєстр виборців", однією з основних засад ведення Реєстру є однократність включення виборця до Реєстру, та, згідно п.6 ч.1 ст.3 цього ж закону, однократність включення виборця до Реєстру вимагає, щоб виборець міг бути включений до Реєстру лише один раз за однією виборчою адресою та відповідно віднесений до однієї виборчої дільниці.
З наданих представником позивача документів вбачається, що позивач не позбавлений права голосування за місцем реєстрації.
Таким чином надані суду докази згідно Закону України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” свідчать про обране позивачем місце проживання, за яким він проживає у встановленому законом порядку і про відсутність порушення її права на реалізацію свого виборчого права по місцю реєстрації. Тому підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст.ст. 2,4,6,7,17-20,104,173 КАС України, ст.ст. 1, 2, 3, 31, 32, 35 Закону України „Про вибори Президента України”, Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ст. 3,8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії №39 по територіальному виборчому округу №137 по виборам Президента України про уточнення списків виборців- відмовити.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Одеської області через суд першої інстанції протягом 2 днів, починаючи з наступного дня після отримання постанови.
СУДДЯ Домусчі Л.В.