Рішення від 25.10.2018 по справі 185/3525/18

Справа № 185/3525/18

Провадження № 2/185/2456/18

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ

Іменем України

25 жовтня 2018 року Павлоградський міськрайоний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого - судді Головіна В.О., за участю секретаря судового засідання Кривозуб А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів -

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути з відповідача на його користь надміру виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 11352,79 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 звернулася до позивача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районі проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. На підставі наданих документів позивачем було прийнято рішення про призначення відповідачу грошової допомоги на періоди з 04.11.2014р. по 03.05.2015р. щомісячно, 15.07.2015р. по 14.01.2016р. щомісячно, з 02.02.2016 по 01.08.2016р. щомісячно. 06.05.2016 року позивачем була здійснена перевірка правильності та повноти інформації, що надається заявника для призначення грошової допомоги. В результаті перевірки позивачем виявлено факт наявності у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж населенні пункти, що розташовані на лінії зіткнення. Таким чином, відповідач протягом періоду часу з 01.12.2015 р. по 04.05.2016р. незаконно отримувала адресну допомогу.

Ухвалою суду від 10.05.2018 року призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Представник позивача до судового засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив суд задовольнити позов у повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечував.

Відповідач у судове засідання повторно не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, в т.ч. через оголошення на офіційному сайті Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області http://pvm.dp.court.gov.ua, причину неявки суду не повідомив.

Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що судове засідання можливо провести без участі сторін, на підставі наявних у справі доказів, без фіксування судового засідання технічними засобами, що буде відповідати вимогам ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" та розпорядження ВССУ від 02.09.2014 року № 27/0/38-14 "Про визначення підсудності справ" визначено, що Павлоградському міськрайонному суду Дніпропетровської області підсудні справи, які були підсудні Київському районному суду м. Донецька.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 взята на облік Управлінням праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (далі - УСЗН) як переміщена особа з тимчасово окупованої території України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно з п.п. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Як вбачається зі змісту ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Відповідач по справі звернулась до УСЗН із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги як особі, яка переміщена з тимчасово окупованої території України для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року (далі - Порядок), визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Відповідно до п.3 вказаного Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї.

Відтак, рішеннями УСЗН відповідачу було призначено допомогу переміщеним особам на проживання на періоди з 04.11.2014р. по 03.05.2015р. щомісячно, 15.07.2015р. по 14.01.2016р. щомісячно, з 02.02.2016р. по 01.08.2016р. щомісячно, відповідно до Порядку.

Відповідач при заповненні заяви про призначення допомоги зобов'язався повідомляти позивача про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Відповідно до п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, починаючи з 24.11.2015 року у власності ОСОБА_1 знаходиться житлове приміщення за адресою Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Чернігівська, 102 (а.с.23).

Внаслідок неповідомлення відповідачем про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги, відповідачу надмірно нарахована та виплачена адресна допомога в розмірі 11352,79 гривень, адже за наявності у нього у власності житлового приміщення, що розташоване в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, останній права на отримання щомісячної адресної допомоги протягом періоду часу з 01.12.2015р. по 04.05.2016 р. не мав.

Таким чином, з розрахунку надміру сплачених коштів розмір незаконно отриманої адресної допомоги, отриманої ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 року по 04.05.2016 року становить 11352,79 гривень (а.с.25).

Управлінням на адресу відповідача було направлено листи та запропоновано добровільно внести зайво отриманні кошти щомісячної адресної допомоги. Однак вимога, останнім виконана не була (а.с. 26,27).

Відповідно до п. 11 Порядку, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Оскільки відповідачем вимога УСЗН про повернення коштів залишена без виконання, добровільно кошти у повному розмірі повернуті не були, вони підлягають стягненню з відповідача в повному обсязі.

Судові витрати підлягаю розподілу відповідно до ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 141, 259, 263-265, 274, 279, 280-284 ЦЦПК України, суд-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів -задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, рнокпп НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (місцезнаходження Донецька область, м. Костянтинівка, вул.. Громова, 14, р/р 35215055053099, МФО 820172, ОКПО 03197428, КПКВК 2501480, КЕКВ 2730) надміру виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 11352 (одинадцять тисяч триста п'ятдесят дві) гривні 79 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, рнокпп НОМЕР_1) на користь держави (платіжні реквізити для перерахування судового збору: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримівача (МФО) 899998, рахунок отримувача: 31211256026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір у розмірі 1762 гривні 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Суддя: ОСОБА_2