Суддя-доповідач Василенко Л.А.
Головуючий І інстанції Карпушова О.В.
Україна
Іменем України
4 лютого 2010 року Справа № 2а-970/09/0522
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду
в складі: головуючого Василенко Л.А.,
суддів Ханової Р.Ф., Старосуда М.І.,
при секретареві Дегтярьовій А.М.,
розглянула апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Калінінського районного суду м.Донецька від 5 червня 2009р. у справі № 2а-970/09 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної м.Донецька ради, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, і
21.04.2009р. ОСОБА_2 звернулася з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної м.Донецька ради в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років та зобов'язати відповідача виплачувати їй щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років та стягнути на її користь суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Постановою Калінінського районного суду м.Донецька від 5 червня 2009р. позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної м.Донецька ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволений частково: визнані неправомірними дії відповідача щодо недоплати позивачеві щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 р. до 31.12.2007 року; стягнуто з відповідача за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивача недоотриману суму щомісячної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 1982,60 грн. Стягнуто з місцевого бюджету Калінінської районної ради на користь позивача суму судового збору у розмірі 1,70 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням в частині відмовлених позовних вимог, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати на прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного перегляду повідомлені належним чином.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1. народила дитину - сина ОСОБА_3, перебуває на обліку у відповідача та отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році: квітень - липень - 129,03 грн. серпень - 132,64 грн., вересень -134,45 грн., жовтень - 136,13 грн., листопад - 140,05 грн., грудень - 144,1 грн.; а з 2008 р. до лютого 2009 р. - 144,10 грн. щомісяця.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, постанова суду першої інстанції зміні з наступних підстав.
Позивач, ОСОБА_2 має неповнолітню дитину - ОСОБА_4, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1., що підтверджується свідоцтвом про народження (а. с. 11).
Відповідно до листа відповідача (а. с. 15) позивач знаходилася на обліку у відповідача як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримала таку допомогу у розмірі: квітень - липень - 129,03 грн. серпень - 132,64 грн., вересень -134,45 грн., жовтень - 136,13 грн., листопад - 140,05 грн., грудень - 144,1 грн.; а з 2008 р. до лютого 2009 р. - 144,10 грн. щомісяця.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону визначено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, колегія суддів зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11 січня 2007 року № 13 (в редакції постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 та від 11 січня 2007 р. N 13") передбачено, що на виконання статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір).
Згідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Згідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Таким чином, позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а здійснені їй виплати проведені у розмірі, меншому ніж прожитковий мінімум на дитину віком до 6 років, який згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлений з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги необґрунтованими та погоджує висновки суду першої інстанції про визнання неправомірними дії відповідача стосовно недоплати позивачеві щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 р. до 31.12.2007р. та стягнення з відповідача за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивача недоотриманої суми щомісячної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Але суд першої інстанції помилково здійснив розрахунок суми допомоги зазначивши її 1982,60 грн., оскільки розрахував за тридцять один день липня 2007 року, не врахувавши, що виплати за липень 2007 року належать перерахунку з 9.07.2007 року тобто перерахунок повинний бути здійснений за двадцять три дні липня 2007 року. Таким чином колегія суддів, враховуючи приписи ч. 1 ст. 195 КАС України виходить за межі апеляційної скарги і приходить до висновку, що постанова суду в цій частині підлягає зміні, а саме, керуючись п.3 ч.1 ст.18, п.4 ст.105 КАС України, необхідно стягнути з відповідача суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Колегією суддів приведений розрахунок не донарахованої та невиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку:
Фактично виплачена сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за липень 2007 року Сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 23 дні /з 09.07.2007 р. по 31.07.2007 р./ Розрахунок
129,03 грн. 95,91 грн. 129,03 грн./31 день х23 дні = 95,91 грн.
Прожитковий мінімуму для дітей віком до 6 років станом з 01.04.2007 р. по 30.09.2007 р., встановлений ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» Сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 23 дні /з 09.07.2007 р. по 31.07.2007 р./, яку відповідач повинен був здійснити. Розрахунок
463,0 грн. 343,62 грн. 463 грн. / 31 день х23 дня = 343,62 грн.
Сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку позивач повинен був здійснювати відповідно до статті 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», виходячи з прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Фактично виплачена позивачу сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року
9 липня 2007 року - 31 липня 2007 року 343,62 грн. 95,91 грн.
серпень 2007 року 463,0 грн. 132,64 грн.
вересень 2007 року 463,0 грн. 134,45 грн.
жовтень 2007 року 470,0 грн. 136,13 грн.
листопад 2007 року 470,0 грн. 140,05 грн.
грудень 2007 року 470,0 грн. 144,10 грн.
Загальна сума 2679,62 грн. 783,28 грн.
Таким чином, розмір не донарахованої та несплаченої позивачеві допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 1896,34 грн. (2679,62 грн. - 783,28 грн.), яка і підлягає стягненню з відповідача за рахунок коштів Державного бюджету.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону до спірних, але постанова суду підлягає зміні, оскільки судом першої інстанції помилково здійснений розрахунок суми допомоги.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195, ст. 196, ст. 198 ч.1 п.2, ст. 201 ч.1 п.1, ст. 205 ч.2, ст. 207, ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Калінінського районного суду м.Донецька від 5 червня 2009р. у справі № 2а-970/09 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної м.Донецька ради, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії змінити:
В третьому абзаці резолютивної частини постанови замінити суму «1982 грн. 60 коп.» на суму «1896 (одна тисяча вісімсот дев'яносто шість) грн. 34 коп.».
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду проголошена в повному обсязі 4 лютого 2010 року та набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця.
Головуючий Л.А. Василенко
Суддя Р.Ф. Ханова
Суддя М.І. Старосуд