19 жовтня 2018 р. Справа № 632/1920/18 провадження № 3/632/551/18
19 жовтня 2018 року м. Первомайський
Суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області Васянович Г.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Первомайського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Міністерства юстиції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця і мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, не працюючого, який раніше до адміністративної відповідальності не притягався, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, 24 вересня 2018 року державним виконавцем Первомайського МР ВДВС ГТУЮ у Харківській області було встановлено несплату ОСОБА_1 аліментів на утримання сина - ІНФОРМАЦІЯ_3, що призвело до виникнення заборгованості, яка станом на 01 вересня 2018 року становить 100676 грн. 87 коп., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців - 14044 грн. 50 коп. (з 01 березня по 01 вересня 2018 року) з дня пред'явлення виконавчого документа - 07 жовтня 2010 року, до примусового виконання.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що він не ухиляється від сплати аліментів на утримання сина, оскільки взагалі не знає про те, що із нього стягуються аліменти.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши зміст протоколу про адміністративне правопорушення та додані до нього документи, вважаю, що провадження у справі підлягає закриттю з наступних підстав.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП, повинен належним чином з'ясувати обставини вчиненого адміністративного правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП запроваджена Законом України № 2234-VIII від 07 грудня 2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» шляхом доповнення статтею 183-1 глави 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_2 набрав чинності 06 лютого 2018 року.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
За загальним положенням, встановленим цією статтею, закони та інші нормативно-правові акти, не мають зворотної дії в часі, тобто не поширюються на поведінку, що мала місце в той період, коли відповідний акт ще не був прийнятий або ще не набрав чинності.
Не має зворотної дії як закон, що вперше встановлює юридичну відповідальність за певну поведінку, так і акт, який обтяжує відповідальність за вчинення будь-якого діяння порівняно з діючим законом.
Виняток з цього правила становлять закони або інші нормативно-правові акти, що пом'якшують або скасовують відповідальність і саме тому мають зворотну силу.
Оскільки ст. 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів та передбачає суспільно корисні роботи, як вид адміністративного стягнення ( п. 6-1, ч.1 ст. 24, ст. 31-1 КУпАП), то дана норма не має зворотної дії в часі.
Тому період часу несплати аліментів особою до вступу в дію ст. 183-1 КУпАП не має братися до уваги при розрахунку сукупного розміру аліментів заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП.
Згідно з виконавчим листом, виданим 17 серпня 2010 року Первомайським міськрайонним судом Харківської області за результатами розгляду цивільної справи № 2-2518/10, з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 на утримання сина стягуються аліменти в розмірі ? частини з усіх видів прибутку, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 19 травня 2010 року та до повноліття дитини, у даному випадку - до 08 січня 2018 року, оскільки після цієї дати підстави для нарахування аліментів відсутні.
За таких обставин суд не бере до уваги розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за березень - серпень 2018 року в сумі 14044 грн. 50 коп., доданий до протоколу.
Отже, заборгованість зі сплати аліментів ОСОБА_1 виникла до 08 січня 2018 року, тобто, до набрання чинності наведеним вище Законом.
Відтак, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, оскільки діяння, що ставиться йому в провину органом ДВС, на час вчинення не визнавалося законом як правопорушення, а тому провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст. 58 Конституції України, ст. 183-1, п. 1 ст. 247, ст. 256, ст. 283 КУпАП,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст. 183-1 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду через Первомайський міськрайонний суд Харківської області.
Суддя:ОСОБА_4